W 2020 r. wzrosła gęstość robotyzacji w Polsce – wynika z najnowszego raportu Międzynarodowej Federacji Robotyki (IFR).

Według danych IFR gęstość robotyzacji w polskim przemyśle osiągnęła 52 jednostki na 10 tys. pracowników, natomiast łączna liczba robotów przemysłowych pracujących w kraju przekroczyła 17 tys. sztuk. W 2020 r. w Polsce zainstalowano 2147 sztuk robotów, co jest o 19 proc. niższą wartością niż w 2019 r., gdy zainstalowano 2642 jednostki. Rekordowy pod tym względem był natomiast 2018 r. z 2651 nowymi robotami w naszym przemyśle.

Choć gęstość robotyzacji w Polsce rośnie, to jej ogólny poziom jest nadal dość niski. Dla porównania gęstość robotyzacji na Słowacji to 175 jednostek na 10 tys. pracowników, a w Czechach – 162 jednostki.

– Oceniam, że Polska ma spore możliwości podniesienia produktywności dzięki robotyzacji. Katalizatorem zmian metod produkcji będzie niewątpliwie sytuacja na rynku pracy – wzrost kosztów pracy, a przede wszystkim realny brak pracowników. Z drugiej strony rośnie świadomość, a technologie takie jak roboty współpracujące dają możliwość robotyzacji firmom niezależenie od ich rozmiaru – powiedział general manager Universal Robots w regionie Europy Środkowo-Wschodniej Pavel Bezucký.

Źródło ISBNews

Poprzedni artykułPrzetargi: MŚP pod szczególną kuratelą rządu
Następny artykułKAS obiecuje, że na razie nie będzie karać przedsiębiorców za Polski Ład