fbpx
piątek, 29 marca, 2024
Strona głównaInnowacjeRobotyzacja polskiego przemysłu

Robotyzacja polskiego przemysłu

W 2020 r. wzrosła gęstość robotyzacji w Polsce – wynika z najnowszego raportu Międzynarodowej Federacji Robotyki (IFR).

Według danych IFR gęstość robotyzacji w polskim przemyśle osiągnęła 52 jednostki na 10 tys. pracowników, natomiast łączna liczba robotów przemysłowych pracujących w kraju przekroczyła 17 tys. sztuk. W 2020 r. w Polsce zainstalowano 2147 sztuk robotów, co jest o 19 proc. niższą wartością niż w 2019 r., gdy zainstalowano 2642 jednostki. Rekordowy pod tym względem był natomiast 2018 r. z 2651 nowymi robotami w naszym przemyśle.

Choć gęstość robotyzacji w Polsce rośnie, to jej ogólny poziom jest nadal dość niski. Dla porównania gęstość robotyzacji na Słowacji to 175 jednostek na 10 tys. pracowników, a w Czechach – 162 jednostki.

– Oceniam, że Polska ma spore możliwości podniesienia produktywności dzięki robotyzacji. Katalizatorem zmian metod produkcji będzie niewątpliwie sytuacja na rynku pracy – wzrost kosztów pracy, a przede wszystkim realny brak pracowników. Z drugiej strony rośnie świadomość, a technologie takie jak roboty współpracujące dają możliwość robotyzacji firmom niezależenie od ich rozmiaru – powiedział general manager Universal Robots w regionie Europy Środkowo-Wschodniej Pavel Bezucký.

Źródło ISBNews

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Generatywna sztuczna inteligencja w polskich firmach

Już ponad 80 proc. ankietowanych dyrektorów finansowych w Polsce dostrzega znaczenie AI w kontekście strategii biznesowej,
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy nie są gotowe na unijne wymogi?

Większość polskich przedsiębiorstw wciąż może nie być gotowa na spełnienie wymogów unijnej dyrektywy NIS2, która dotyczy cyberbezpieczeństwa.
2 MIN CZYTANIA

Unia wprowadza przepisy regulujące AI

W tym tygodniu Parlament Europejski zatwierdził akt regulujący przepisy o sztucznej inteligencji. Jest to pierwsza na świecie taka regulacja dotycząca AI, która wkrótce stanie się prawem w Europie.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

UOKiK surowo ukarał Amazona

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył ponad 31 mln złotych grzywny na Amazon za wprowadzanie konsumentów w błąd.
2 MIN CZYTANIA

Polska chce zwiększyć eksport do Chin

W Warszawie miało miejsce polsko-chińskie spotkanie, którego głównym tematem była współpraca w sektorze rolno-spożywczym.
2 MIN CZYTANIA