fbpx
piątek, 1 grudnia, 2023
Strona głównaInnowacjeRobotyzacja polskiego przemysłu

Robotyzacja polskiego przemysłu

W 2020 r. wzrosła gęstość robotyzacji w Polsce – wynika z najnowszego raportu Międzynarodowej Federacji Robotyki (IFR).

Według danych IFR gęstość robotyzacji w polskim przemyśle osiągnęła 52 jednostki na 10 tys. pracowników, natomiast łączna liczba robotów przemysłowych pracujących w kraju przekroczyła 17 tys. sztuk. W 2020 r. w Polsce zainstalowano 2147 sztuk robotów, co jest o 19 proc. niższą wartością niż w 2019 r., gdy zainstalowano 2642 jednostki. Rekordowy pod tym względem był natomiast 2018 r. z 2651 nowymi robotami w naszym przemyśle.

Choć gęstość robotyzacji w Polsce rośnie, to jej ogólny poziom jest nadal dość niski. Dla porównania gęstość robotyzacji na Słowacji to 175 jednostek na 10 tys. pracowników, a w Czechach – 162 jednostki.

– Oceniam, że Polska ma spore możliwości podniesienia produktywności dzięki robotyzacji. Katalizatorem zmian metod produkcji będzie niewątpliwie sytuacja na rynku pracy – wzrost kosztów pracy, a przede wszystkim realny brak pracowników. Z drugiej strony rośnie świadomość, a technologie takie jak roboty współpracujące dają możliwość robotyzacji firmom niezależenie od ich rozmiaru – powiedział general manager Universal Robots w regionie Europy Środkowo-Wschodniej Pavel Bezucký.

Źródło ISBNews

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Chiński producent elektryków zastąpi pracowników sztuczną inteligencją i robotami

Chiński lider produkcji pojazdów elektrycznych Nio chce, żeby do 2027 r. sztuczna inteligencja i roboty zastąpiły w firmie 30 proc. siły roboczej. Ma to poprawić wydajność, obniżyć koszty i zmniejszyć zależność od wykwalifikowanych pracowników. W listopadzie firma zwolniła już 10 proc. personelu.
< 1 MIN CZYTANIA

Ślimacze tempo cyfryzacji polskich firm

Cyfryzacja staje się dziś nieodłącznym elementem funkcjonowania przedsiębiorstwa. O ile kwestia ta jest najzupełniej jasna, gdy myślimy o firmach dużych, o tyle potrzeba digitalizacji nie jest tak oczywista w odniesieniu do sektora mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw.
4 MIN CZYTANIA

Sztuczna inteligencja odbiera pracę Polakom

Już co trzecia firma w Polsce przyznaje, że w ciągu ostatniego roku zredukowała przynajmniej jedno stanowisko w efekcie wdrożenia sztucznej inteligencji.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy zauważają zagrożenie oszustwami finansowymi

Zdecydowana większość dorosłych Polaków zauważa, że w ostatnich latach nastąpił wzrost zagrożenia ze strony oszustów finansowych.
2 MIN CZYTANIA

Polska zaskarżyła Niemcy w TSUE

Polska złożyła skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej na Niemcy w sprawie niedopełnienia przez ten kraj obowiązków wynikających z prawa Unii Europejskiej.
< 1 MIN CZYTANIA

Rząd rozmawia z protestującymi rolnikami

We wtorek wieczorem w Medyce przy granicy z Ukrainą doszło do spotkania strony rządowej z protestującymi rolnikami, którzy mają trzy główne postulaty.
2 MIN CZYTANIA