fbpx
wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaInnowacjeRobotyzacja szansą dla polskiego rolnictwa?

Robotyzacja szansą dla polskiego rolnictwa?

Polskie gospodarstwa rolne borykają się z brakiem rąk do pracy, a jedną z szans na rozwiązanie tego problemu mogą być większe inwestycje w robotyzację.

Robotyzacja to duża szansa dla polskiego rolnictwa, które ma problemy ze znalezieniem pracowników – twierdzi dr inż. Jacek Skudlarski ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Ekspert zaznaczył jednak, że główną przeszkodą stojącą na drodze do wykorzystania robotów jest ich wysoka cena.

W rozmowie z PAP Jacek Skudlarski powiedział, że dzisiaj na świecie opracowywane są konstrukcje robotów, które pomogą w zbiorze owoców i warzyw. Pierwsze roboty do zbioru truskawek już powstały, a opracowywane są prototypy do zbioru jabłek. Zdaniem specjalisty najbardziej perspektywicznymi dla robotyzacji obszarami w rolnictwie są: produkcja polowa, w tym uprawa warzyw i owoców, jak i produkcja szklarniowa, a także sadownictwo.

Właśnie w takich pracach miałaby zostać wykorzystana nowa grupa robotów, jakimi są mobilne roboty autonomiczne. Takie urządzenia korzystają z nawigacji satelitarnej, ale też systemów wizyjnych i czujników, które pozwalają robotom omijać przeszkody i wykonywać zlecone zadania.

Potencjał robotyki w rolnictwie jest duży, również i w rolnictwie polskim. Perspektywiczne w rolnictwie są również stacjonarne roboty przemysłowe i współpracujące. Mogą one pracować w szklarniach, farmach wertykalnych jak i w pomieszczeniach gospodarskich, w których ma miejsce obróbka płodów rolnych

– wskazał ekspert.

Zdaniem dr inż. Skudlarskiego robotyzacja może być nie tylko odpowiedzią na braki rąk do pracy w rolnictwie, ale też może stanowić zachętę dla następców obecnie gospodarujących rolników, aby chcieli kontynuować prowadzenie gospodarstw. Jednak jak dotąd roboty są zbyt drogie, by mogły być powszechnie wykorzystane w rolnictwie i jednym z rozwiązań może być ich wynajem okresowy.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Najsilniejsze armie na świecie stawiają na sztuczną inteligencję

USA i Chiny rywalizują w kwestii wykorzystania sztucznej inteligencji (SI) w wojsku. Pentagon przygotował już kilka projektów, a jednym z nich ma być samolot myśliwski całkowicie sterowany przez SI.
3 MIN CZYTANIA

Sygnalizacja świetlna oparta na sztucznej inteligencji nie działa. Co poszło nie tak?

W mieście Hamm w Nadrenii Północnej-Westfalii sztuczna inteligencja (SI) miała pomagać w regulacji ruchu drogowego. W tym celu na jednym z tamtejszych przejść dla pieszych zamontowano sygnalizację świetlną opartą na sztucznej inteligencji. Kierowcy jednak skarżą się, że stale wyświetlane jest dla nich światło czerwone. Co poszło nie tak z tym flagowym projektem?
5 MIN CZYTANIA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA