fbpx
wtorek, 26 września, 2023
Strona głównaArchiwumRocznica, o której warto pamiętać

Rocznica, o której warto pamiętać

Właśnie mija rok od wejścia w życie tzw. Konstytucji Biznesu, czyli pięciu ustaw, których celem jest zwiększenie ochrony prawnej i polepszenie warunków funkcjonowania małych i średnich przedsiębiorców. Ta rocznica to doskonała okazja, by nie tylko o tej konstytucji przypomnieć, ale w ogóle przypomnieć, że w Polsce funkcjonuje ponad 2,5 miliona przedsiębiorców tworzących sektor MŚP.

To prawdziwa armia ludzi, którzy tak naprawdę kreują rzeczywistość gospodarczą naszego kraju i tworzą jego ekonomiczny fundament. Nie tylko ci najwięksi, nazywani ekonomicznymi gigantami – ze spółkami Skarbu Państwa na czele, ale właśnie ci „mali i średni”. Wystarczy przypomnieć zresztą, że wkład sektora MŚP w polski PKB wynosi ponad 60 proc., a blisko 70 proc. wszystkich zatrudnionych znajduje pracę właśnie w tym sektorze. To pierwsze z brzegu twarde dane, które uzmysławiają nam, z jak ważną grupą społeczną mamy do czynienia. Grupą, której absolutnie nie wolno lekceważyć, wręcz przeciwnie – o którą trzeba dbać. Grupą ważną, choć przez długi czas rozproszoną, co sprawiało, że jej głos bardzo trudno przebijał się do mediów i ustawodawców. Na szczęście od pewnego czasu zaczęło się to zmieniać, m.in. właśnie dzięki Konstytucji Biznesu, na mocy której powołano do życia Biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Rada Gospodarcza Strefy Wolnego Słowa to stowarzyszenie zrzeszające polskich małych i średnich przedsiębiorców z kapitałem polskim, opierające się na wartościach chrześcijańskich i uczciwych zasadach gospodarki wolnorynkowej. Działamy na rzecz rozwoju sektora MŚP, wspieramy go i w miarę możliwości staramy się walczyć o poprawę warunków, w jakich funkcjonuje. Nie pozostajemy więc bierni na to, co się w naszej gospodarce dzieje. Stąd nasz głos, pomysły i opinie dotyczące konkretnych aktów prawnych, mających przełożenie na funkcjonowanie sektora MŚP w Polsce.

Wspomniałem na wstępie o Konstytucji Biznesu i Biurze Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców nie bez przyczyny. Mija rok, od kiedy urząd ten – zupełnie od zera – zaczął tworzyć minister Adam Abramowicz. Od samego początku miał w nas, czyli w członkach Rady, pełne wsparcie. Wierzyliśmy, że akurat jego w funkcji rzecznika MŚP warto wspierać, że nie będzie to kolejny martwy urząd, ale instytucja jak najbardziej żywa, w której nie będzie się głosić pustych sloganów i niczym niepokrytych deklaracji, ale proponować konkretne rozwiązania, mające służyć radykalnej poprawie środowiska, w jakim sektor MŚP funkcjonuje, i pilnować, by były one sukcesywnie wdrażane w życie. Słynne powiedzenie „nie chwal dnia przed zachodem słońca” co prawda nakazuje ostrożność, ale tutaj z dużą dozą prawdopodobieństwa możemy stwierdzić, że w tym temacie raczej się nie pomyliliśmy. Zdajemy sobie sprawę, że na pełną i rzetelną ocenę wpływu całej Konstytucji Biznesu na sektor MŚP jeszcze za wcześnie, ale wygląda na to, że przynajmniej jedna rzecz się powiodła. Ustawodawcy udało się bowiem wbudować w system regulacji mechanizm zabezpieczających przed praktyką ograniczania swobody działalności i narzucania nowych obciążeń przy okazji pisania kolejnych ustaw. Tego właśnie pilnuje rzecznik MŚP i dotychczas robi to skutecznie. Wśród jego uprawnień znalazło się m.in. opiniowanie aktów prawnych dotyczących działalności przedsiębiorców, a także inicjatywa legislacyjna w tej sferze. Ma on więc narzędzia, dzięki który może bokować próby wprowadzania od kuchni niekorzystnych dla przedsiębiorców rozwiązań. Z kolei korzystne rozwiązania może forsować. I z tych narzędzi obecny rzecznik korzysta. Co ważne, robi to ze wsparciem i udziałem polskich przedsiębiorców, którzy w ramach Rady Przedsiębiorców chcą z nim współpracować. Ten model zaczął się sprawdzać, nic więc dziwnego, że daje coraz większą satysfakcję przedsiębiorcom walczącym z samowolą urzędników. Na początek dobre i to. Teraz czekamy na więcej.

Krzysztof Budka
Krzysztof Budka
Redaktor naczelny magazynu „Forum Polskiej Gospodarki" oraz serwisu FPG24.PL. Absolwent Wydziału Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Dziennikarz z ponad 20-letnim stażem. Pracę w tym zawodzie rozpoczął podczas studiów pod koniec lat 90. jako reporter w telewizji Puls przy programie „Raport Specjalny". Pisał do działu politycznego w dzienniku „Życie", a następnie na ponad dekadę związał się z „Przeglądem Sportowym", gdzie był m.in. wydawcą, szefem działu Piłka Nożna oraz kierownikiem magazynu „Tygodnik Przeglądu Sportowego: Tempo". Współtworzył serwis internetowy FUTBOLFEJS.PL., a także prowadził audycję Liberator w Radiu Dla Ciebie. Zwycięzca Wielkiego Testu Piłkarskiego Biało-Czerwoni w TVP1 w 2012 roku.

INNE Z TEJ KATEGORII

CYBER SECURITY: Jak dbać o bezpieczeństwo naszych finansów

Cyberprzestępcy używają coraz przebieglejszych metod kradzieży pieniędzy, bazując na niewiedzy, naiwności i emocjach u potencjalnych ofiar. Fałszywy SMS czy telefon od osoby podającej się za pracownika banku może otrzymać każdy, więc pojawiające się ostrzeżenia ze strony banków należy traktować bardzo poważnie. Klienci powinni być nie tylko bardzo ostrożni, ale też przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Polskie rewolucje w sektorze zdrowia. Huawei Startup Challenge

Clebre, Oasis Diagnostics oraz PioLigOn znalazły się na podium 3. edycji Huawei Startup Challenge – konkursu, którego celem było wyłonienie najlepszych polskich startupów pozytywnego wpływu tworzących technologie na rzecz ochrony zdrowia. Laureaci otrzymali kolejno 100, 60 i 40 tys. zł nagrody na rozwój własnych projektów.

Silna pozycja Polski na inwestycyjnej mapie świata

Mimo zawiłości geopolitycznych sytuacja polskiej gospodarki nie uległa pogorszeniu. Wręcz przeciwnie – na inwestycyjnej mapie świata Polska jest postrzegana jak atrakcyjny i solidny partner, z którym warto związać się długoletnią umową.

INNE TEGO AUTORA

PROF. RACZKOWSKI: Trzeba porzucić hasłowe myślenie, że wyższe stopy procentowe zmniejszają inflację

O kursie i zmienności polskiej waluty i gospodarki będzie decydowała stabilność i przewidywalność kraju – mówi nam prof. Konrad Raczkowski, prorektor, dyrektor Centrum Gospodarki Światowej UKSW. Z byłym wiceministrem finansów rozmawiamy też o niedawnej obniżce stóp procentowych i walce z inflacją.
9 MIN CZYTANIA