Choć większość matek dzieci w wieku do 3 lat jest aktywnych zawodowo, to jednak odsetek rezygnujących na ten czas z kariery jest ciągle wysoki – wynika z badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

nowy ład preferencje podatkowe dla rodzin - grafika wpisu
Fot. Pixabay

Raport „Praca a dom. Wyzwania dla rodziców i ich konsekwencje” wykazał, że tylko 62 proc. matek dzieci w wieku 1-3 lat jest aktywnych zawodowo. W przypadku ojców jest to aż 98 proc. W przypadku pozostałych 38 proc. nieaktywnych zawodowo matek aż 77 proc. nie szuka pracy ze względu na opiekę nad potomstwem. W całym 2021 r. z urlopu rodzicielskiego skorzystało 377 tys. kobiet i… 4 tys. mężczyzn.

– Podczas gdy dla kobiety urodzenie dziecka wiąże się ze znacznym spadkiem aktywności zawodowej, u mężczyzn zachodzi zjawisko odwrotne – zostanie ojcem zwiększa ich aktywność zawodową – powiedziała Aneta Kiełczewska, zastępca kierownika zespołu ekonomii behawioralnej. – Aktywność zawodowa bezdzietnych mężczyzn w wieku 26-30 lat jest o 6 pp. wyższa niż ojców małych dzieci.

Badanie PIE wykazało, że w polskich rodzinach jest nierówny podział obowiązków między matki i ojców. W aż 68 proc. rodzin z dziećmi do 9 lat, w których oboje rodzice pracują, to matki w największym stopniu sprawują obowiązki opiekuńcze, a w przypadku ogółu obowiązków domowych i opiekuńczych w 55 proc. rodzin więcej prac wykonuje matka. Matki częściej też biorą zwolnienia lekarskie na dzieci.

Eksperci PIE wskazują, że polski rynek pracy nie jest dostosowany do potrzeb pracujących rodziców, a dominujący model pracy na pełny etat wynika z konieczności, a nie faktycznych preferencji. Aż 25 proc. rodziców małych dzieci zmniejszyłoby tygodniowy wymiar pracy i swoje zarobki, aby tylko móc więcej czasu spędzać z dziećmi. W tym wypadku statystyki są podobne dla matek i ojców.

PIE

Poprzedni artykułDuże firmy będą składać sprawozdanie o podatku dochodowym
Następny artykułGdzie trafia polskie zboże?