fbpx
niedziela, 19 maja, 2024
Strona głównaKrajRodzicielstwo ma wpływ na karierę zawodową

Rodzicielstwo ma wpływ na karierę zawodową

Choć większość matek dzieci w wieku do 3 lat jest aktywnych zawodowo, to jednak odsetek rezygnujących na ten czas z kariery jest ciągle wysoki – wynika z badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Raport „Praca a dom. Wyzwania dla rodziców i ich konsekwencje” wykazał, że tylko 62 proc. matek dzieci w wieku 1-3 lat jest aktywnych zawodowo. W przypadku ojców jest to aż 98 proc. W przypadku pozostałych 38 proc. nieaktywnych zawodowo matek aż 77 proc. nie szuka pracy ze względu na opiekę nad potomstwem. W całym 2021 r. z urlopu rodzicielskiego skorzystało 377 tys. kobiet i… 4 tys. mężczyzn.

– Podczas gdy dla kobiety urodzenie dziecka wiąże się ze znacznym spadkiem aktywności zawodowej, u mężczyzn zachodzi zjawisko odwrotne – zostanie ojcem zwiększa ich aktywność zawodową – powiedziała Aneta Kiełczewska, zastępca kierownika zespołu ekonomii behawioralnej. – Aktywność zawodowa bezdzietnych mężczyzn w wieku 26-30 lat jest o 6 pp. wyższa niż ojców małych dzieci.

Badanie PIE wykazało, że w polskich rodzinach jest nierówny podział obowiązków między matki i ojców. W aż 68 proc. rodzin z dziećmi do 9 lat, w których oboje rodzice pracują, to matki w największym stopniu sprawują obowiązki opiekuńcze, a w przypadku ogółu obowiązków domowych i opiekuńczych w 55 proc. rodzin więcej prac wykonuje matka. Matki częściej też biorą zwolnienia lekarskie na dzieci.

Eksperci PIE wskazują, że polski rynek pracy nie jest dostosowany do potrzeb pracujących rodziców, a dominujący model pracy na pełny etat wynika z konieczności, a nie faktycznych preferencji. Aż 25 proc. rodziców małych dzieci zmniejszyłoby tygodniowy wymiar pracy i swoje zarobki, aby tylko móc więcej czasu spędzać z dziećmi. W tym wypadku statystyki są podobne dla matek i ojców.

PIE

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Polacy należą do europejskich pracusiów

Od lat systematycznie rośnie w Unii Europejskiej odsetek pracujących osób w wieku produkcyjnym. Polska zajmuje w tym aspekcie jedno z czołowych miejsc w UE.
2 MIN CZYTANIA

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA