fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaArchiwumRodzime firmy przyspieszą transformację w Polsce

Rodzime firmy przyspieszą transformację w Polsce

Transformacja energetyczna bez udziału polskich firm nie ma sensu – uważa Bartłomiej Pawlak, wiceprezes zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju.

Ta transformacja to konieczność, o czym przekonuje nas ostatnio sytuacja geopolityczna. Szczególnie dziś musimy więc zadać sobie pytanie, jak efektywnie zapewnić gospodarce energię, która jest dla niej niczym paliwo. I w jaki sposób proces ten może przyczynić się do rozwoju naszych rodzimych firm z sektora MŚP oraz budowy polskiego łańcucha wartości. O tym podczas tegorocznej edycji Forum Ekonomicznego w Karpaczu dyskutowali uczestnicy panelu „PFR – Nowe podejście do bezpieczeństwa energetycznego Polski”.

W debacie wzięli udział:

  • Mateusz Berger – sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej,
  • Łukasz Dziekoński – prezes zarządu Montis Capital,
  • Andrzej Kopyrski – dyrektor zarządzający Polskiego Funduszu Rozwoju,
  • Bartłomiej Pawlak – wiceprezes zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju,
  • Tomasz Sęk – członek zarządu R.Power S.A.,
  • Artur Zawartko – wiceprezes zarządu Gaz-System S.A.

Ważne inwestycje

Zanim jednak do dyskusji doszło, PFR ogłosił podpisanie dwóch ważnych umów na finansowanie inwestycji polskich spółek. Pierwsza, pożyczka podporządkowana opiewająca na 1 mld zł, została zawarta z Gaz-System na rozwój infrastruktury przesyłowej o kluczowym znaczeniu dla bezpieczeństwa energetycznego Polski. Druga umowa została zawarta z firmą R.Power i dotyczy objęcia zielonych obligacji na 120 mln zł. R.Power – jak przyznał Tomasz Sęk, przedstawiciel zarządu tej firmy – zamierza wykorzystać wpływy z wyemitowanych obligacji na budowę farm PV zlokalizowanych w Polsce zgodnie z aktualnym dokumentem Green Bond Framework. Sęk zaznaczył, że dla jego firmy dofinansowanie z PFR oznacza budowę 350 MW z OZE.

Dlaczego potrzebujemy nowego podejścia do bezpieczeństwa energetycznego?– Znaleźliśmy się w kleszczach polityki prowadzonej przez Rosję, a mechanizm oparty na cenach krańcowych sprawił, że ceny gazu są nie do przyjęcia dla zachodnich gospodarek. Nie można jednak odejść od polityki klimatycznej, dlatego z jednej strony konieczny jest dialog całej wspólnoty europejskiej, z drugiej należy zapewnić wsparcie finansowe dla firm, których inwestycje z jednej strony redukują emisję CO2, z drugiej wpływają na obniżenie kosztów energii – przyznał minister Mateusz Berger, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.

Jego zdaniem trzeba wrócić do tematu energetyki jądrowej. W tym aspekcie niezbędne jest stworzenie systemu opartego na mechanizmie wsparcia. –Budowa pełnoskalowej elektrowni atomowej to współpraca kilkuset wielkich firm. Konieczne jest stworzenie zaplecza akademickiego, ale też systemu zachęt i ulg dla przedsiębiorców, by prywatny biznes mógł podjąć decyzje inwestycyjne. Bez odpowiedniego udziału państwa to się z pewnością nie uda – zaznaczył minister Berger.

PFR Green Hub

Dużą rolę w budowaniu suwerenności energetycznej państwa i zapewnianiu bezpieczeństwa naszej gospodarki odgrywa Polski Fundusz Rozwoju. Wiceprezes Funduszu Bartłomiej Pawlak wyjaśnił, że strategia transformacji energetycznej realizowana przez PFR, w ramach programu PFR Green Hub, opiera się na trzech filarach: dekarbonizacji, zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego oraz innowacyjności. PFR zwraca także uwagę na koszty społeczne, wspierając finansowo technologie, które nie spowodują zbyt dużych obciążeń dla konsumentów energii.

– Rozwijamy infrastrukturę związaną z OZE: fotowoltaikę, farmy wiatrowe, biogazownie, magazyny energii, ale przede wszystkim zależy nam na tym, żeby rozwijać w Polsce infrastrukturę gazową, bo gaz zapewnia stabilność systemowi energetycznemu – stwierdził wiceprezes PFR, dodając, że zielona transformacja i budowa suwerenności energetycznej Polski nie będzie miała sensu bez udziału w tym procesie polskich firm z sektora MŚP.

– Wspieramy innowacje, firmy technologiczne i startupy, które będą miały ogromny wpływ na to, jak kształtować się będzie proces transformacji energetycznej w przyszłości. To będzie ta sól ziemi za 5–10 lat. Optymalne wykorzystanie środków publicznych wymaga szukania maksymalnych efektów synergii pomiędzy różnymi podmiotami. Możemy finansować kontrakty w oparciu o zasady rynkowe i szukamy do tego partnerów. PFR Green Hub na przykład finansuje zielone projekty poprzez dług strukturyzowany. Mamy coraz więcej zapytań od firm – przyznał wiceprezes PFR.

Tomasz Sęk zauważył, że wsparcie kapitału instytucjonalnego jest kluczowe nie tylko dla procesu dekarbonizacji, ale również dla ekspansji na rynki zagraniczne. – Dzięki PFR mamy szansę wykorzystać polską trampolinę, żeby zawojować inne rynki. Będziemy właścicielami elektrowni we Włoszech, Portugalii, Rumunii i w Niemczech. Nasze centrum operacyjne jednak znajduje się w Łodzi – wartość dla polskiej gospodarki rośnie. Inni gracze na rynku również powinni szukać takiego finansowania – podkreślił członek zarządu R.Power SA.

Szansa na rozwój

Podsumowując dyskusję, wszyscy uczestnicy debaty zgodnie przyznali, że udział polskich firm w budowie bezpieczeństwa energetycznego kraju to ogromna szansa z jednej strony na przyspieszenie zielonej transformacji, z drugiej na wkroczenie całej naszej gospodarki na tory innowacyjności. W procesie polskiej transformacji energetycznej najlepiej odnajdą się rodzime podmioty, gdyż to one funkcjonują na naszym rynku, znają lokalne relacje, mają lokalny know-how. I to od nich samych w głównej mierze będzie zależało, czy wykorzystają tę szansę. Pozycja startowa jest dobra. Kluczem jest kapitał, który dzięki takim instytucjom jak PFR już też zaczął się pojawiać.

Materiał powstał we współpracy z Polskim Funduszem Rozwoju

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

INNE TEGO AUTORA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

Pierwszy polski fundusz REIT zadebiutuje na Głównym Rynku GPW

Mount Globalny Rynku Nieruchomości FIZ – to nazwa polskiego funduszu aktywnie inwestującego w nieruchomości typu REIT, który w poniedziałek 22 kwietnia stanie się 412. podmiotem notowanym na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
2 MIN CZYTANIA