fbpx
sobota, 2 marca, 2024
Strona głównaBiznesRok 2024 będzie rokiem skracania łańcuchów dostaw, automatyzacji oraz robotyzacji

Rok 2024 będzie rokiem skracania łańcuchów dostaw, automatyzacji oraz robotyzacji

Przedsiębiorcy sektora przemysłowego, będą w przyszłym roku nie tylko skracać łańcuchy dostaw, ale zamierzają także na większą niż dotychczas skalę automatyzować oraz robotyzować swoje procesy.

Najnowszy raport Manpower Group wskazuje, że 2024 rok będzie stał w firmach pod znakiem dalszego skracania łańcuchów dostaw. 70 procent producentów amerykańskich oraz europejskich zamierza przenieść swoje firmy i dostawców bliżej głównej fabryki, gdzie odbywa się produkcja. 62 proc. przedsiębiorców prowadzących interesy w sektorze przemysłowym zapowiada przy tym, że robotyka i automatyzacja staną się ich priorytetami, jeśli chodzi o ich nowe inwestycje. Ponad połowa liczy także na to, że rozwój nowych technologii, takich jak sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe (ML) czy rzeczywistość wirtualna (VR), wpłyną korzystnie na obszar związany z zatrudnieniem.

AI, ML oraz VR wsparciem dla pracowników?

Przedsiębiorcy liczą na to, że wdrażane w ich firmach innowacje technologiczne będą wspierać pracę zatrudnionych, ale nie wykluczają też, że niekiedy po prostu ich zastąpią. AI, ML oraz VR zamierzają jednak kupować rozsądnie, implementując je w niektórych swoich procesach – przede wszystkim tam, gdzie mogą one pomóc poprawić efektywność firm. Już teraz AI i ML służą do tworzenia nieskomplikowanych treści, jak np. instrukcje czy regulaminy. Natomiast VR znajduje zastosowanie w testowaniu kandydatów i zatrudnianiu nowych ludzi, czyli wspiera procesy rekrutacyjne. Pozwala także integrować pracę zespołów pracujących zdalnie.

Jako przykład zastosowania wirtualnych technologii w rekrutacji pracowników podaje się nawet „wirtualne spawanie” – robotnik przechodzi wstępny test, czy nadaje się do pracy wykonując ją wirtualnie, bez konieczności wizyty w fabryce. Oszczędza to obu stronom: firmie zatrudniającej i kandydatowi czas oraz pieniądze związane z testowaniem kandydatów do pracy w samej fabryce.

Polska atrakcyjnym rynkiem pracy

Dla inwestorów zagranicznych Polska jest nadal atrakcyjnym rynkiem dzięki obfitości wysoko wykwalifikowanych pracowników oraz coraz lepszej infrastrukturze. Jako atuty naszego kraju wskazywane jest też położenie geograficzne oraz niższe koszty pracy i produkcji w porównaniu do Stanów Zjednoczonych, a nawet do innych rozwiniętych w pełni rynków krajów europejskich.

Według GUS stopa bezrobocia w Polsce we wrześniu 2023 roku wynosiła tylko 5 proc. i była niższa od średniej 27 krajów Europy (6 proc.). Co istotne, polscy pracownicy wykazują się sporą mobilnością – w III kwartale tego roku 20 proc. z nich zadeklarowało, że jest gotowych w przyszłości zmienić pracę, a 17 proc. zmieniło ją w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Najbardziej otwarci na zmiany są zatrudnieni w hotelarstwie i gastronomii (34 proc.), w handlu detalicznym i hurtowym (26 proc.) oraz transporcie i logistyce (po 21 proc.). Motywuje ich do tego nie tylko wyższe wynagrodzenie u nowego pracodawcy (48 proc.), ale także chęć rozwoju zawodowego (42 proc.) – to drugie jest nawet częstsze niż w wielu innych krajach europejskich.

Pomimo ewidentnych, opisywanych przez nas niejednokrotnie problemów sektora MŚP, wykazuje on niezwykłą wprost odporność na kryzysy i zawirowania. Wbrew minorowym czasem nastrojom, najlepsi przedsiębiorcy mają przed sobą dobrą przyszłość.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rekordowe polskie drobiarstwo

Polska jest największym producentem mięsa drobiowego w Europie i siódmym graczem na światowym rynku, co powinno napawać nas dumą. Już dziś jesteśmy europejskim czempionem, a cyfry jednoznacznie świadczą o dobrych perspektywach na przyszłość. O ile branża nie padnie ofiarą politycznych gier.
3 MIN CZYTANIA

Czy polskie firmy respektują sankcje na Rosję?

Zdecydowana większość polskich przedsiębiorstw stara się respektować sankcje nałożone na Rosję po jej ataku na Ukrainę w lutym 2022 roku.
2 MIN CZYTANIA

Ukraiński cement wjeżdża do Polski po bardzo „korzystnych” cenach

Nie tylko zboże oraz inne towary i produkty rolne po niskich cenach, o charakterze dumpingowym, są eksportowane z Ukrainy do Polski. Zalewa nas również ukraiński cement.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Refleksje ministra finansów o giełdzie i nie tylko…

Andrzej Domański, już nie taki nowy minister finansów, wylał żale w wywiadzie dla Bloomberga nad kondycją Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych. Niestety nie zabrakło garści konfabulacji.
4 MIN CZYTANIA

Kiedy wreszcie skończymy z kosztowną blagą klimatyczną?

Do roku 2030 osiągnięcie tzw. celów zrównoważonego rozwoju, tak chętnie wiązanych z ocieplaniem się klimatu, będzie kosztować każdego mieszkańca w gospodarkach typu zachodniego nawet 2026 dolarów rocznie – oszacowała Konferencja ONZ ds. Handlu i Rozwoju.
2 MIN CZYTANIA

Kasy samoobsługowe pójdą w odstawkę?

Jeden z portali tak zatytułował swój artykuł na temat marketowego handlu: „Polacy pokochali kasy samoobsługowe”. Czy aby na pewno?
3 MIN CZYTANIA