fbpx
poniedziałek, 26 lutego, 2024
Strona głównaKrajRok pod znakiem fuzji i przejęć

Rok pod znakiem fuzji i przejęć

2021 rok był rekordowy pod względem fuzji i przejęć przedsiębiorców – poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

W sumie w minionym roku prezes UOKiK wydał wydał 300 decyzji z zakresu koncentracji, czyli o 57 więcej niż w 2020 r. Jednocześnie prowadzono 376 postępowań z tego zakresu. Wśród wydanych rozstrzygnięć było 295 zgód na transakcje, cztery decyzje warunkowe i jeden zakaz koncentracji. Decyzje uzależnione od spełnienia określonych warunków to koncentracje: Lux-Med – Lecznice Citomed, Carrefour Polska – Ingka Centres Polska, DOZ – Euro-Apteka, Super Zdrowie i MLV18 oraz Betamed – Air Liquide. Zakaz dotyczył przejęcia przez Agorę kontroli na Eurozet.

– Rozpatrywane sprawy najczęściej dotyczyły branży nieruchomości, handlu oraz energetyki – powiedział prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

UOKiK wyjaśnił, że celem kontroli koncentracji jest zapobieganie fuzjom i przejęciom, które w jakiś sposób ograniczą konkurencję. Obowiązkowi zgłoszenia transakcji podlegają przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym zgłoszenie przekroczył równowartość 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wojna dyskontów uderza w producentów jaj

Wojna cenowa między dwiema wiodącymi sieciami handlowymi w Polsce, które sprzedają jaja poniżej ceny zakupu, uderza w producentów.
2 MIN CZYTANIA

Polska posiada największe złoża srebra na świecie!

Polska jest czołowym światowym producentem wielu surowców, jednak szczególnie bogate są nasze złoża srebra.
< 1 MIN CZYTANIA

Bruksela odkręca kurek z miliardami euro dla Polski

Przebywająca z wizytą w Polsce szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała odblokowanie unijnych środków dla Polski z Funduszu Odbudowy i Polityki Spójności.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Co oznacza wzrost wartości złotego dla polskich firm?

Trwający wzrost wartości polskiej waluty może być dotkliwy dla przedsiębiorstw, które nie mają zabezpieczeń przed ryzykiem kursowym.
2 MIN CZYTANIA

Dwa pomysły na zmianę składki zdrowotnej

Rząd Koalicji Obywatelskiej pracuje nad zmianami w zakresie składki zdrowotnej opłacanej przez przedsiębiorców. Na stole są dwa pomysły.
2 MIN CZYTANIA

Czy polskie firmy respektują sankcje na Rosję?

Zdecydowana większość polskich przedsiębiorstw stara się respektować sankcje nałożone na Rosję po jej ataku na Ukrainę w lutym 2022 roku.
2 MIN CZYTANIA