2021 rok był rekordowy pod względem fuzji i przejęć przedsiębiorców – poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

W sumie w minionym roku prezes UOKiK wydał wydał 300 decyzji z zakresu koncentracji, czyli o 57 więcej niż w 2020 r. Jednocześnie prowadzono 376 postępowań z tego zakresu. Wśród wydanych rozstrzygnięć było 295 zgód na transakcje, cztery decyzje warunkowe i jeden zakaz koncentracji. Decyzje uzależnione od spełnienia określonych warunków to koncentracje: Lux-Med – Lecznice Citomed, Carrefour Polska – Ingka Centres Polska, DOZ – Euro-Apteka, Super Zdrowie i MLV18 oraz Betamed – Air Liquide. Zakaz dotyczył przejęcia przez Agorę kontroli na Eurozet.

– Rozpatrywane sprawy najczęściej dotyczyły branży nieruchomości, handlu oraz energetyki – powiedział prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

UOKiK wyjaśnił, że celem kontroli koncentracji jest zapobieganie fuzjom i przejęciom, które w jakiś sposób ograniczą konkurencję. Obowiązkowi zgłoszenia transakcji podlegają przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym zgłoszenie przekroczył równowartość 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.

Poprzedni artykułLeasing dominującym źródłem finansowania polskich MŚP
Następny artykułRząd wpompuje w gospodarkę fortunę