fbpx
czwartek, 28 marca, 2024
Strona głównaFinanseRolnicy będą rezygnować z dotacji

Rolnicy będą rezygnować z dotacji

Branie unijnych dotacji wiąże się z tak głęboką ingerencją w prowadzenie gospodarstwa rolnego, że rolnicy będą z nich rezygnować.

Jan Krzysztof Ardanowski, były minister rolnictwa, powiedział podczas jednej z konferencji prasowych, że wielu rolników twierdzi, iż chcą w ogóle zrezygnować z aplikowania o unijne dotacje ze Wspólnej Polityki Rolnej, aby mieć wolną rękę w podejmowanych decyzjach w swoim gospodarstwie i być wolnymi od drobiazgowych kontroli, które realizują instytucje krajowe w imieniu Unii Europejskiej – podaje serwis CenyRolnicze.pl.

Przewodniczący Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich Narodowej Rady Rozwoju i poseł PiS omawiał opóźnienia dotyczące wprowadzanych zmian we Wspólnej Polityce Rolnej oraz niejasne i nieprecyzyjne wytyczne Komisji Europejskiej.

– Trudno oczekiwać od rolników poprawnie złożonego wniosku, zainteresowania się konkretnymi działaniami, które wymagają od nich dużej aktywności, często zmiany podejścia w gospodarstwie, nowych działań, jeżeli nie są o tym odpowiednio wcześnie powiadomieni – zwrócił uwagę poseł Ardanowski. – Większy problem polega na tym, jak w tym niedostatku czasu jednak przeprowadzić masowe, dotyczące setek tysięcy rolników w Polsce, szkolenia na pewnym poziomie szczegółowości, które by sprawiły, że rolnicy będą chcieli i będą potrafili korzystać z działań WPR.

Jego zdaniem, jeśli rolnicy nie będą odpowiednio poinformowani, jakie działania należy podejmować, aby „ze środków unijnych skorzystać, to może się okazać, że będą rezygnowali w ogóle ze składania wniosków o wsparcie unijne”. Płatność wynosi zaledwie 118 euro od hektara, a wiąże się z nią „szereg warunków, które gospodarstwo musi spełnić, również uwzględniając ogromną biurokrację, która niestety przy każdych kolejnych perspektywach finansowych ma być upraszczana, to jednak najczęściej wychodzi dokładnie odwrotnie i jest coraz więcej wymagań”.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Firmy najchętniej korzystają z leasingu

W tym roku prawie co czwarta firma z sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce do współfinansowania działalności wybierze leasing.
2 MIN CZYTANIA

Reakcja NBP na wniosek o Trybunał Stanu dla prezesa

Narodowy Bank Polski zareagował oficjalnym oświadczeniem na złożenie politycznego wniosku o Trybunał Stanu dla prof. Adama Glapińskiego, prezesa NBP.
2 MIN CZYTANIA

Płace realne w Polsce mocno urosły

Polska gospodarka wychodzi z osłabienia, a dowodem na to jest fakt, że w lutym 2024 roku realne płace w Polsce urosły najmocniej od kilkudziesięciu lat.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Skandal w ministerstwie rozwoju

Konfederacja przedstawiła opinii publicznej niepokojące fakty dotyczące skandalicznej sytuacji w Ministerstwie Rozwoju i Technologii. Informacje posłów Michała Wawra i Bartłomieja Pejo ujawniły rażące naruszenia etyczne oraz konflikt interesów, których nie można bagatelizować.
< 1 MIN CZYTANIA

Reakcja NBP na wniosek o Trybunał Stanu dla prezesa

Narodowy Bank Polski zareagował oficjalnym oświadczeniem na złożenie politycznego wniosku o Trybunał Stanu dla prof. Adama Glapińskiego, prezesa NBP.
2 MIN CZYTANIA

Politycy szkodzą? Sami ich wybraliśmy!

Politycy cały czas nas oszukują, okłamują i okradają. Układają nam świat według własnego widzimisię, na naszą szkodę. Logika podpowiada, że politykom i urzędnikom należałoby odebrać wpływ na najważniejsze dziedziny życia gospodarczego i społecznego, a tymczasem Polacy chcą państwowej służby zdrowia czy państwowej edukacji.
6 MIN CZYTANIA