fbpx
środa, 21 lutego, 2024
Strona głównaKrajRolnicy chcą embarga na ukraiński cukier

Rolnicy chcą embarga na ukraiński cukier

Przedstawiciele polskich rolników wezwali ministra rolnictwa i rozwoju wsi do wprowadzenia zakazu importu cukru z Ukrainy.

Krajowa Rada Izb Rolniczych wystąpiła do ministra rolnictwa i rozwoju wsi o wprowadzenie blokady importu cukru oraz innych produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. Według rolników jest to konieczne, aby utrzymać konkurencyjność polskiego rolnictwa.

KRIR przypomniała, że Polska jest trzecim największym producentem cukru w Unii Europejskiej, po Francji i Niemczech. Jego roczna produkcja wynosi ok. 2 mln ton, z czego ok. trzy czwarte przeznaczone jest na rynek krajowy. Jednocześnie w roku gospodarczym 2022/23 import cukru z Ukrainy przekroczył 400 tys. ton, a w obecnym sezonie ukraińskie szacunki mówią o 700 tys. ton. W kolejnym roku może to być już ponad 1 mln ton, co według rolników wpłynie na destabilizację rynku.

Według KRIR nadmierny i niekontrolowany import zbóż, rzepaku i kukurydzy z Ukrainy wpływa na spadek opłacalności ich produkcji w Polsce. Dlatego też samorząd rolniczy apeluje o niezwłoczne przeciwdziałanie powtórzeniu się podobnej sytuacji na rynku buraków cukrowych. Co więcej, rolnicy twierdzą, że ukraiński cukier, w przeciwieństwie do polskiego, nie spełnia unijnych norm jakościowych.

Niekontrolowany napływ cukru zza wschodniej granicy bezpośrednio zagraża konkurencyjności dla polskiego produktu, a w konsekwencji spowoduje spadek, a nawet brak opłacalności jego produkcji. Zdaniem samorządu rolniczego konieczne jest natychmiastowe wprowadzenie embarga na cukier sprowadzany z Ukrainy, co pozwoli na częściową ochronę polskiego rynku cukru.

– wskazała KRIR.

KRIR wezwała również rząd do podjęcia w sprawie embarga odpowiednich kroków na szczeblu unijnym.

Źródło: KRIR
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Konfederacja żąda embarga na produkty rolne z Ukrainy

Podczas konferencji prasowej Konfederacji wicemarszałek Sejmu i poseł Konfederacji Krzysztof Bosak przedstawił rozporządzenie mające na celu rozwiązanie kryzysu w branży rolnej, który trwa od dłuższego czasu.
2 MIN CZYTANIA

Organizacje wolnościowe oferują pomoc wolnościowym samorządowcom

Organizacje pozarządowe o profilu wolnościowym, ze Stowarzyszeniem Libertariańskim na czele, zaoferowały wsparcie politykom samorządowym w zakresie układania programów.
2 MIN CZYTANIA

Rolnicy domagają się całkowitego wycofania z Zielonego Ładu

Polscy rolnicy chcą, aby rząd wycofał się z Zielonego Ładu, a żeby pokazać swoją siłę, solidarność i determinację zorganizują „gwiaździsty marsz” na Warszawę.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy znaleźli się w energetycznej pułapce inwestycyjnej

Polacy, którzy dzisiaj inwestują w montaż kotłów gazowych, już za kilka lat będą musieli pogodzić się z wysokimi podwyżkami cen za gaz. To między innymi skutek unijnej polityki klimatycznej.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy coraz częściej kupują auta używane

W 2024 roku co czwarte polskie przedsiębiorstwo chce kupić samochód, ale zmalał odsetek firm, które chcą swoją flotę uzupełnić autami całkowicie nowymi.
2 MIN CZYTANIA

Rolnicy domagają się całkowitego wycofania z Zielonego Ładu

Polscy rolnicy chcą, aby rząd wycofał się z Zielonego Ładu, a żeby pokazać swoją siłę, solidarność i determinację zorganizują „gwiaździsty marsz” na Warszawę.
2 MIN CZYTANIA