fbpx
sobota, 11 stycznia, 2025
Strona głównaKrajRolnicy chcą embarga na ukraiński cukier

Rolnicy chcą embarga na ukraiński cukier

Przedstawiciele polskich rolników wezwali ministra rolnictwa i rozwoju wsi do wprowadzenia zakazu importu cukru z Ukrainy.

Krajowa Rada Izb Rolniczych wystąpiła do ministra rolnictwa i rozwoju wsi o wprowadzenie blokady importu cukru oraz innych produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. Według rolników jest to konieczne, aby utrzymać konkurencyjność polskiego rolnictwa.

KRIR przypomniała, że Polska jest trzecim największym producentem cukru w Unii Europejskiej, po Francji i Niemczech. Jego roczna produkcja wynosi ok. 2 mln ton, z czego ok. trzy czwarte przeznaczone jest na rynek krajowy. Jednocześnie w roku gospodarczym 2022/23 import cukru z Ukrainy przekroczył 400 tys. ton, a w obecnym sezonie ukraińskie szacunki mówią o 700 tys. ton. W kolejnym roku może to być już ponad 1 mln ton, co według rolników wpłynie na destabilizację rynku.

Według KRIR nadmierny i niekontrolowany import zbóż, rzepaku i kukurydzy z Ukrainy wpływa na spadek opłacalności ich produkcji w Polsce. Dlatego też samorząd rolniczy apeluje o niezwłoczne przeciwdziałanie powtórzeniu się podobnej sytuacji na rynku buraków cukrowych. Co więcej, rolnicy twierdzą, że ukraiński cukier, w przeciwieństwie do polskiego, nie spełnia unijnych norm jakościowych.

Niekontrolowany napływ cukru zza wschodniej granicy bezpośrednio zagraża konkurencyjności dla polskiego produktu, a w konsekwencji spowoduje spadek, a nawet brak opłacalności jego produkcji. Zdaniem samorządu rolniczego konieczne jest natychmiastowe wprowadzenie embarga na cukier sprowadzany z Ukrainy, co pozwoli na częściową ochronę polskiego rynku cukru.

– wskazała KRIR.

KRIR wezwała również rząd do podjęcia w sprawie embarga odpowiednich kroków na szczeblu unijnym.

Źródło: KRIR
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Żądamy przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej! – kampania byłego rzecznika MŚP

Wzywam wszystkich do jak najszybszego podpisania petycji, w której zwracamy się do premiera i polityków rządzącej koalicji o przywrócenie składki zdrowotnej sprzed Polskiego Ładu – mówi Adam Abramowicz. Były rzecznik małych i średnich przedsiębiorców wystartował z ogólnopolską kampanią przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej.
2 MIN CZYTANIA

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA