fbpx
piątek, 1 marca, 2024
Strona głównaBiznesRolnicy chcą likwidacji wspólnej polityki rolnej UE

Rolnicy chcą likwidacji wspólnej polityki rolnej UE

Czescy rolnicy wezwali do całkowitej likwidacji wspólnej polityki rolnej w Unii Europejskiej, która według nich nie odpowiada obecnym realiom.

Czeska Izba Rolnicza solidaryzuje się z niemieckimi rolnikami, którzy sprzeciwiają się planowanym cięciom dotacji i zniesieniu ulg podatkowych – dowiadujemy się z portalu Euractiv.pl. Czesi krytykują też wspólną politykę rolną.

Prezes Czeskiej Izby Rolniczej Jan Doležal w oficjalnym oświadczeniu zauważył, że czescy rolnicy zmagają się z podobnymi problemami jak niemieccy. Przedstawiciel większości dużych gospodarstw rolnych sprecyzował, że czescy rolnicy też obawiają się cięć dotacji, a także borykają się z rosnącymi kosztami energii oraz tanim importem zagranicznych produktów, co skutkuje spadkiem ich dochodów.

Naszym wspólnym celem jest sprawiedliwe i opłacalne rolnictwo. Niczego więcej nie chcemy i dopóki rządy tego nie zrozumieją i nie uznają sektora rolnego za strategiczny, zagrożone będzie nie tylko rolnictwo, ale i bezpieczeństwo żywnościowe obu naszych krajów

– napisał Jan Doležal w cytowanym przez Euractiv.pl oświadczeniu.

Wspólna polityka rolna do likwidacji

Według Czeskiej Izby Rolniczej zreformowana Wspólna Polityka Rolna nie odpowiada na obecne problemy europejskiego rolnictwa, bo była formułowana przed rosyjską inwazją na Ukrainę. Jan Doležal skrytykował narzucanie rolnikom wysokich wymagań środowiskowych oraz stwierdził wprost, że Europa powinna zacząć od zera i zlikwidować dotację oraz politykę rolną, która stała się niezrozumiała dla samych rolników. Krytycznie o wspólnej polityce wypowiadał się też czeski minister rolnictwa Marek Výborný, którego zdaniem jej reforma spowodowała większą biurokrację.

Źródło: euractiv.pl
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rekordowe polskie drobiarstwo

Polska jest największym producentem mięsa drobiowego w Europie i siódmym graczem na światowym rynku, co powinno napawać nas dumą. Już dziś jesteśmy europejskim czempionem, a cyfry jednoznacznie świadczą o dobrych perspektywach na przyszłość. O ile branża nie padnie ofiarą politycznych gier.
3 MIN CZYTANIA

Czy polskie firmy respektują sankcje na Rosję?

Zdecydowana większość polskich przedsiębiorstw stara się respektować sankcje nałożone na Rosję po jej ataku na Ukrainę w lutym 2022 roku.
2 MIN CZYTANIA

Ukraiński cement wjeżdża do Polski po bardzo „korzystnych” cenach

Nie tylko zboże oraz inne towary i produkty rolne po niskich cenach, o charakterze dumpingowym, są eksportowane z Ukrainy do Polski. Zalewa nas również ukraiński cement.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Hybryda czy biuro – jak pracują Polacy?

Większość pracowników biurowych w Polsce spędza w biurze do dwóch dni tygodniowo, mimo że woleliby robić to rzadziej.
2 MIN CZYTANIA

Czterodniowy tydzień pracy niemożliwy do wprowadzenia?

Polskie firmy nie są przekonane, co do 4-dniowego tygodnia pracy i nie do końca sądzą, że taki model jest możliwy do wprowadzenia.
2 MIN CZYTANIA

Rośnie optymizm finansowy Polaków

Choć w ostatnich miesiącach ceny w Polsce poszły w górę, to jednak coraz większy odsetek Polaków z optymizmem patrzy w przyszłość, jeśli chodzi o finanse osobiste.
2 MIN CZYTANIA