fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajRolnicy domagają się wsparcia od rządu

Rolnicy domagają się wsparcia od rządu

W związku z brakiem stabilizacji na rynku Izby Rolnicze wystąpiły do premiera Donalda Tuska, aby rząd uruchomił dopłaty do zbóż.

Krajowa Rada Izb Rolniczych poinformowała, że 13 lutego wystąpiła do premiera Donalda Tuska o natychmiastowe uruchomienie dopłat do zbóż. Rolnicy chcą, aby dopłaty odbywały się na na zasadach oraz stawkach podobnych do pomocy udzielonej rolnikom w 2023 roku. KRIR domaga się od polskiego rządu, aby rolnikom udzielono takiej samej pomocy w formie dopłat do kukurydzy, mleka, trzody chlewnej, nawozów oraz paliwa.

Działania te są niezbędne dla zachowania stabilności sektora rolniczego oraz dla zapewnienia rolnikom odpowiednich warunków do prowadzenia produkcji rolnej. W opinii Zarządu KRIR należy także pilnie zapewnić finansowanie rolnictwa z preferencyjnym oprocentowaniem, gdyż rolnicy nie otrzymali jeszcze dopłat, a banki nie chcą udzielać im kredytów

– wyjaśnił w opublikowanym apelu Wiktor Szmulewicz, prezes KRIR.

W związku z powyższym Zarząd KRIR wystąpił o jak najszybsze podjęcie działań w celu uruchomienia wyżej wymienionej pomocy z funduszu wojennego. Jednocześnie rolnicy skierowali ten sam wniosek do ministra rolnictwa i rozwoju wsi Czesława Siekierskiego oraz ministra finansów Andrzeja Domańskiego.

Warto przypomnieć, że w 2023 roku rolnicy sprzedający na przykład pszenicę mogli otrzymać od rządu dopłatę w wysokości 2200 złotych do hektara. Dopłatę można było też uzyskać na pozostałe zboża, czyli kukurydzę, jęczmień, pszenżyto, żyto, owies, mieszkankę zbożową i grykę, a także na rzepak i rzepik.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA