fbpx
sobota, 30 września, 2023
Strona głównaKrajRolnicy dostali wsparcie. Znamy już kwotę

Rolnicy dostali wsparcie. Znamy już kwotę

Prawie 600 mln złotych trafiło na konta polskich rolników, którzy ponieśli straty spowodowane wojną na Ukrainie.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wypłaciła 599,56 milionów złotych na konta 57,9 tys. rolników, którzy ponieśli straty w związku z wojną na Ukrainie. Z pomocy skorzystali producenci pszenicy, kukurydzy i gryki.

Tym razem ze wsparcia mogli korzystać też producenci gryki oraz objęto nim większą powierzchnię upraw – 300 ha. Poza tym ARiMR podniosła stawki pomocy. Poszkodowani rolnicy składali mogli składać wnioski do 30 czerwca tego roku.

Bez zmian pozostał przedział czasowy, w którym pszenica, kukurydza lub gryka zostały sprzedane. Ten okres to 1 grudnia 2022 r. – 14 kwietnia 2023 r. Jeśli chodzi o nabywcę, musiał być on uprawniony do prowadzenia działalności w zakresie obrotu, skupu lub przetwórstwa zbóż. Mógł to być także podmiot kupujący ziarno w związku z prowadzoną produkcją zwierzęcą. Sprzedaż należało udokumentować fakturami VAT lub ich duplikatami

– wyjaśniono w informacji prasowej ARiMR.

W sumie do ARiMR wpłynęło 69,35 tys. wniosków o pomoc. Budżet wsparcia wynosi aż 2 miliardy złotych, ale agencja zapewniła, że jeśli okaże się, że taka pula środków nie będzie wystarczająca, to zostanie ona zwiększona, aby wszyscy spełniający warunki pomocy rolnicy mogli ją otrzymać.

Źródło: ARiMR

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wartość polskiego eksportu rolnego znów w górę

Polski sektor rolny, w obliczu licznych kryzysów ostatnich lat, relatywnie dobrze radzi sobie na niwie eksportowej. Wszystko wskazuje na to, że i w tym roku krajowi producenci pobiją rekord wartości handlu zagranicznego towarami rolno-spożywczymi.
6 MIN CZYTANIA

Ostatni moment na wpłatę na zakładowy fundusz socjalny

Z końcem miesiąca upływa termin wpłaty II raty na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Zgodnie z ustawą z 4 marca 1994 r. pracodawcy są zobowiązani do przekazania odpisu na rachunek bankowy ZFŚS do 30 września. W tym roku, z uwagi na odmrożenie odpisów na ZFŚS w lipcu według podstawy z 2021 r., kwota odpisu wzrosła do 1914,34 zł.
4 MIN CZYTANIA

W tych miastach mieszka najwięcej dłużników

Wałbrzych jest miastem, w którym jest najwyższy odsetek mieszkańców, będących dłużnikami. W długach tonie co szósty mieszkaniec tego miasta.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Spółki giełdowe z Polski coraz mniej zadłużone

W ciągu ostatniego roku prawie o połowę spadło zadłużenie krajowych spółek giełdowych – wynika z jedenastej edycji badania „Długi spółek giełdowych”.
2 MIN CZYTANIA

Dobra pogoda martwi polską branżę odzieżową

Polska branża odzieżowa przeżywa zastój, a wielu firmom grozi utrata płynności finansowej i – ostatecznie – zamknięcie interesu.
2 MIN CZYTANIA

Polskie gofry podbijają świat!

Polska jest światowym liderem, jeśli chodzi o eksport gofrów i wafli, które są najważniejszą pozycją w polskim eksporcie wśród wyrobów piekarniczych i ciastkarskich.
< 1 MIN CZYTANIA