fbpx
środa, 21 lutego, 2024
Strona głównaKrajRolnicy dostaną miliardy złotych, żeby nie blokowali już przejścia z Ukrainą

Rolnicy dostaną miliardy złotych, żeby nie blokowali już przejścia z Ukrainą

Rząd obiecał rolnikom miliardy złotych dodatkowych dopłat i wstrzymanie zapowiedzianych wcześniej podwyżek podatków w zamian za zakończenie blokady przejścia granicznego w Medyce.

Protest rolników zrzeszonych w grupie „Podkarpacka oszukania wieś” był prowadzony z przerwami od listopada ubiegłego roku. Przez pewien czas rolnicy współpracowali z przedstawicielami firm transportowych. Ich działalność sprowadzała się do blokowania swobodnego przejazdu przez granicę z Ukrainą, co doprowadziło do potężnych kolejek na przejściu w Medyce. 

Ostatecznie nowy rząd obiecał spełnić postulaty rolników. Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski zapowiedział uruchomienie dodatkowych dopłat w wysokości miliarda złotych do produkcji kukurydzy. Ponadto zwiększona o 2,5 miliarda złotych zostanie akcja kredytowa dla pożyczek płynnościowych. W 2024 roku utrzymana zostanie też wysokość podatku rolnego z poprzedniego roku, chociaż wcześniej deklarowano, że jego poziom wzrośnie o ponad 20 procent. 

Teraz, aby powyższe decyzje weszły w życie muszą uzyskać akceptację Komisji Europejskiej oraz przejść niezbędny proces legislacyjny w polskim parlamencie. Natomiast na czas realizacji tych działań rolnicy z „Podkarpackiej oszukanej wsi” zapowiedzieli wstrzymanie protestu. 

Jednocześnie polski rząd przyznaje, że niezbędne jest uregulowanie kwestii importu ukraińskich płodów rolnych do Unii Europejskiej. Chodzi tu głównie o weryfikację jakości sprowadzanej z Ukrainy żywności. 

PAP

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Konfederacja żąda embarga na produkty rolne z Ukrainy

Podczas konferencji prasowej Konfederacji wicemarszałek Sejmu i poseł Konfederacji Krzysztof Bosak przedstawił rozporządzenie mające na celu rozwiązanie kryzysu w branży rolnej, który trwa od dłuższego czasu.
2 MIN CZYTANIA

Organizacje wolnościowe oferują pomoc wolnościowym samorządowcom

Organizacje pozarządowe o profilu wolnościowym, ze Stowarzyszeniem Libertariańskim na czele, zaoferowały wsparcie politykom samorządowym w zakresie układania programów.
2 MIN CZYTANIA

Rolnicy domagają się całkowitego wycofania z Zielonego Ładu

Polscy rolnicy chcą, aby rząd wycofał się z Zielonego Ładu, a żeby pokazać swoją siłę, solidarność i determinację zorganizują „gwiaździsty marsz” na Warszawę.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Wojna z Hamasem pogrąża gospodarkę Izraela

Obniżona ocena wiarygodności kredytowej, mniejszy wzrost gospodarczy i załamanie rynku turystycznego to tylko niektóre z efektów trwającej od października wojny Izraela z Hamasem.
< 1 MIN CZYTANIA

Polacy są coraz mniej zainteresowani elektrykami

Coraz mniej Polaków deklaruje chęć nabycia pojazdów z silnikiem elektrycznym, a jednocześnie rośnie zainteresowanie samochodami na ropę i benzynę.
< 1 MIN CZYTANIA

Wzrost inflacji jest najniższy od trzech lat

Główny Urząd Statystyczny opublikował dane o inflacji w styczniu, której wzrost był w tym miesiącu najniższy od marca 2021 roku.
< 1 MIN CZYTANIA