fbpx
czwartek, 23 stycznia, 2025
Strona głównaKrajRolnicy dostaną miliardy złotych, żeby nie blokowali już przejścia z Ukrainą

Rolnicy dostaną miliardy złotych, żeby nie blokowali już przejścia z Ukrainą

Rząd obiecał rolnikom miliardy złotych dodatkowych dopłat i wstrzymanie zapowiedzianych wcześniej podwyżek podatków w zamian za zakończenie blokady przejścia granicznego w Medyce.

Protest rolników zrzeszonych w grupie „Podkarpacka oszukania wieś” był prowadzony z przerwami od listopada ubiegłego roku. Przez pewien czas rolnicy współpracowali z przedstawicielami firm transportowych. Ich działalność sprowadzała się do blokowania swobodnego przejazdu przez granicę z Ukrainą, co doprowadziło do potężnych kolejek na przejściu w Medyce. 

Ostatecznie nowy rząd obiecał spełnić postulaty rolników. Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski zapowiedział uruchomienie dodatkowych dopłat w wysokości miliarda złotych do produkcji kukurydzy. Ponadto zwiększona o 2,5 miliarda złotych zostanie akcja kredytowa dla pożyczek płynnościowych. W 2024 roku utrzymana zostanie też wysokość podatku rolnego z poprzedniego roku, chociaż wcześniej deklarowano, że jego poziom wzrośnie o ponad 20 procent. 

Teraz, aby powyższe decyzje weszły w życie muszą uzyskać akceptację Komisji Europejskiej oraz przejść niezbędny proces legislacyjny w polskim parlamencie. Natomiast na czas realizacji tych działań rolnicy z „Podkarpackiej oszukanej wsi” zapowiedzieli wstrzymanie protestu. 

Jednocześnie polski rząd przyznaje, że niezbędne jest uregulowanie kwestii importu ukraińskich płodów rolnych do Unii Europejskiej. Chodzi tu głównie o weryfikację jakości sprowadzanej z Ukrainy żywności. 

PAP

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Żądamy przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej! – kampania byłego rzecznika MŚP

Wzywam wszystkich do jak najszybszego podpisania petycji, w której zwracamy się do premiera i polityków rządzącej koalicji o przywrócenie składki zdrowotnej sprzed Polskiego Ładu – mówi Adam Abramowicz. Były rzecznik małych i średnich przedsiębiorców wystartował z ogólnopolską kampanią przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej.
2 MIN CZYTANIA

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA