fbpx
niedziela, 12 stycznia, 2025
Strona głównaKrajRolnicy krytycznie o programie odbudowy trzody chlewnej

Rolnicy krytycznie o programie odbudowy trzody chlewnej

Przedstawiciele rolników sceptycznie wypowiadają się o ogłoszonym w minionym tygodniu rządowym programie odbudowy trzody chlewnej, który ich zdaniem jest mało ambitny.

Wielkopolska Izba Rolnicza krytycznie odniosła się do programu odbudowy trzody chlewnej, który 11 października został ogłoszony przez ministra rolnictwa Roberta Telusa. Zdaniem branży program skupia się jedynie na części problemów, które dotyczą hodowców w Polsce.

Program odbudowy trzody chlewnej opiera się na preferencyjnym kredycie lub dotacji w celu zwiększenia pogłowia loch o 200 tys. sztuk.

Naszym zdaniem środki finansowe na inwestycje nie są największą barierą w odbudowie pogłowia trzody chlewnej w Polsce. Takie środki były dostępne już wcześniej i nie były wykorzystywane. Producenci trzody chlewnej, w chwili obecnej, boją się podejmować jakichkolwiek działań rozwojowych i inwestycyjnych. Ich celem jest przetrwanie w oparciu o bazę produkcyjną, którą posiadają

– wskazała WIR.

Przedstawiciele rolników wśród głównych problemów wymieniają brak stabilizacji rynkowej i ekonomicznej oraz bardzo niską lub ujemną rentowność produkcji trzodowej w Polsce. Wyzwaniem jest też ASF, który generuje duże ryzyko pozostawania przez długi czas w strefie czerwonej.

W związku z powyższym rolnicy proponują modyfikację programu odbudowy trzody chlewnej na bardziej kompleksowy, zawierający na przykład inne opodatkowanie tuczu nakładczego, który jest usługą, a nie produkcją prowadzoną przez rolnika na własny rachunek. Domagają się też rekompensat cenowych dla rolników, którzy nie ze swojej winy znaleźli się w strefie czerwonej ASF i sprzedają tuczniki po niższych cenach.

Branża postuluje też o ułatwienia dla rolników chcących skorzystać z dopłaty dobrostanowej, a także promowanie mechanizmów współpracy pomiędzy producentami warchlaków a rolnikami, którzy prowadzą wyłącznie tucz oraz promowanie produkowanej w Polsce wieprzowiny, pochodzącej od ras rodzimych.

Źródło: WIR
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Żądamy przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej! – kampania byłego rzecznika MŚP

Wzywam wszystkich do jak najszybszego podpisania petycji, w której zwracamy się do premiera i polityków rządzącej koalicji o przywrócenie składki zdrowotnej sprzed Polskiego Ładu – mówi Adam Abramowicz. Były rzecznik małych i średnich przedsiębiorców wystartował z ogólnopolską kampanią przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej.
2 MIN CZYTANIA

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA