fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaKrajRolnicy krytycznie o programie odbudowy trzody chlewnej

Rolnicy krytycznie o programie odbudowy trzody chlewnej

Przedstawiciele rolników sceptycznie wypowiadają się o ogłoszonym w minionym tygodniu rządowym programie odbudowy trzody chlewnej, który ich zdaniem jest mało ambitny.

Wielkopolska Izba Rolnicza krytycznie odniosła się do programu odbudowy trzody chlewnej, który 11 października został ogłoszony przez ministra rolnictwa Roberta Telusa. Zdaniem branży program skupia się jedynie na części problemów, które dotyczą hodowców w Polsce.

Program odbudowy trzody chlewnej opiera się na preferencyjnym kredycie lub dotacji w celu zwiększenia pogłowia loch o 200 tys. sztuk.

Naszym zdaniem środki finansowe na inwestycje nie są największą barierą w odbudowie pogłowia trzody chlewnej w Polsce. Takie środki były dostępne już wcześniej i nie były wykorzystywane. Producenci trzody chlewnej, w chwili obecnej, boją się podejmować jakichkolwiek działań rozwojowych i inwestycyjnych. Ich celem jest przetrwanie w oparciu o bazę produkcyjną, którą posiadają

– wskazała WIR.

Przedstawiciele rolników wśród głównych problemów wymieniają brak stabilizacji rynkowej i ekonomicznej oraz bardzo niską lub ujemną rentowność produkcji trzodowej w Polsce. Wyzwaniem jest też ASF, który generuje duże ryzyko pozostawania przez długi czas w strefie czerwonej.

W związku z powyższym rolnicy proponują modyfikację programu odbudowy trzody chlewnej na bardziej kompleksowy, zawierający na przykład inne opodatkowanie tuczu nakładczego, który jest usługą, a nie produkcją prowadzoną przez rolnika na własny rachunek. Domagają się też rekompensat cenowych dla rolników, którzy nie ze swojej winy znaleźli się w strefie czerwonej ASF i sprzedają tuczniki po niższych cenach.

Branża postuluje też o ułatwienia dla rolników chcących skorzystać z dopłaty dobrostanowej, a także promowanie mechanizmów współpracy pomiędzy producentami warchlaków a rolnikami, którzy prowadzą wyłącznie tucz oraz promowanie produkowanej w Polsce wieprzowiny, pochodzącej od ras rodzimych.

Źródło: WIR
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA

CBA zatrzymało byłego posła

W związku ze śledztwem dotyczącym przyjęcia korzyści majątkowej przez osobę pełniącą funkcję publiczną funkcjonariusze Delegatury CBA w Katowicach zatrzymali byłego wiceministra i posła na Sejm RP Adama G. oraz przedsiębiorcę Jarosława K.
< 1 MIN CZYTANIA

MŚP trzonem polskiej gospodarki?

Co prawda małe i średnie przedsiębiorstwa przynoszą polskiej gospodarce niemal co drugą złotówkę generując 49,6 proc. PKB, ale w największym stopniu jest to zasługa mikroprzedsiębiorstw, a nie firm małych i średniej wielkości. Jest jeszcze jedna rzecz, która może decydować o tym, że sytuacja tego sektora nie jest tak różowa, jak niektórzy chcieliby ją malować.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski system finansowy jest stabilny

Narodowy Bank Polski przeanalizował krajowy system finansowy i ocenił, że jest on stabilny, a bilans ryzyka ulega polepszeniu.
2 MIN CZYTANIA

Ulgi w PIT cieszą się w Polsce popularnością

W ubiegłym roku z różnych ulg w PIT skorzystało w Polsce ponad półtora miliona osób. Najczęściej byli to młodzi ludzie.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA