fbpx
piątek, 1 grudnia, 2023
Strona głównaKrajRolnicy niechętnie sprzedają ziarno. Na co czekają?

Rolnicy niechętnie sprzedają ziarno. Na co czekają?

Podaż ziarna w Polsce nadal jest mała, bo rolnicy czekają na wzrost cen – wynika z analizy Izby Zbożowo-Paszowej.

W analizie napisano, że ceny starego ziarna są zbliżone do cen oferowanych za nowe, co dodatkowo usztywnia rolników przed sprzedażą. Zazwyczaj nowe zbiory były sprzedawane znacznie taniej od starych. W ubiegłym tygodniu za tonę pszenicy w Polsce oferowano maksymalnie 1750 zł, podczas gdy na giełdzie w Chicago i na MATiFie ceny tego ziarna osiągają rekordy.

– Analizując stronę popytową, większość młynów i wytwórni pasz jest dosyć pasywna w kwestii zakupów i utrzymuje ceny skupu zbóż na stabilnym poziomie, starając się uzupełniać zapasy ziarna na bieżąco, przede wszystkim na rynkach lokalnych. Spośród wszystkich zbóż na rynku w dalszym ciągu notuje się wyraźnie uszczuploną podaż pszenżyta, owsa a także jęczmienia. Oceniamy, iż dużo ziarna (pszenicy, kukurydzy) ciągle znajduje się w posiadaniu rolników – podaje Izba Zbożowo-Paszowa i Sparks Polska.

Według szacunków Izby sezon 2021/22 zostanie zakończony z zapasami pszenicy przekraczającymi 1 mln ton.

Źródło: portalspozywczy.pl, PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Nie” dla cyfrowego euro

Politycy Konfederacji wyrazili jednoznaczny sprzeciw wobec planów ewentualnego wprowadzenia cyfrowego euro w Polsce.
< 1 MIN CZYTANIA

Jak Polacy wspierają potrzebujących w święta

W 2022 r. aż 85 proc. Polaków planowało wspierać potrzebujących w okresie bożonarodzeniowym i noworocznym. Z każdym rokiem rośnie nie tylko liczba akcji świątecznych, ale również skala niesionej pomocy.
2 MIN CZYTANIA

Polska zaskarżyła Niemcy w TSUE

Polska złożyła skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej na Niemcy w sprawie niedopełnienia przez ten kraj obowiązków wynikających z prawa Unii Europejskiej.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy zauważają zagrożenie oszustwami finansowymi

Zdecydowana większość dorosłych Polaków zauważa, że w ostatnich latach nastąpił wzrost zagrożenia ze strony oszustów finansowych.
2 MIN CZYTANIA

Polska zaskarżyła Niemcy w TSUE

Polska złożyła skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej na Niemcy w sprawie niedopełnienia przez ten kraj obowiązków wynikających z prawa Unii Europejskiej.
< 1 MIN CZYTANIA

Rząd rozmawia z protestującymi rolnikami

We wtorek wieczorem w Medyce przy granicy z Ukrainą doszło do spotkania strony rządowej z protestującymi rolnikami, którzy mają trzy główne postulaty.
2 MIN CZYTANIA