KOWR wyjaśnił, że użyczenie to szczególna forma zagospodarowania nieruchomości będących w Zasobie Własności Rolnej Skarbu Państwa i jest ona stosowana m.in. ze względu na wyjątkowe okoliczności. Zgodnie z planem ziemia może zostać użyczona okolicznym rolnikom lub byłym pracownikom PGR, którzy mieszkają w pobliżu danej nieruchomości.
„Przedmiot użyczenia w obecnym sezonie wegetacyjnym 2022 r. powinny stanowić nierozdysponowane dotychczas nieruchomości rolne ZWRSP, które nie zostały lub nie mogą być rozdysponowane w formach przewidzianych ustawą z dnia 19.10.1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa” – napisano w oficjalnym komunikacie. „W szczególności powinny być to nieruchomości, które ze względu na kształt, rozłóg, rozdrobnienie i inne ograniczenia w użytkowaniu nie są dla rolników atrakcyjne z gospodarczego punktu widzenia, a mogłyby służyć poprawie warunków zagospodarowania nieruchomości przyległej” – dodano.
KOWR chce użyczyć ziemię do końca zbiorów w 2022 r., a wśród wymogów dla osoby korzystającej z użyczenia wymieniono przede wszystkim rolnicze zagospodarowanie nieruchomości oraz uiszczenie podatku rolnego za użyczoną nieruchomość. Osoby korzystające z takiej formy wsparcia muszą też złożyć odpowiednie oświadczenia o dobrowolnym wydaniu nieruchomości po zakończeniu umowy oraz umożliwiające KOWR jednostronne przejęcie nieruchomości w przypadku jej niewydania.
Osoby zainteresowane skorzystaniem z użyczenia są zachęcane do kontaktu z Oddziałem Terenowym KOWR.