fbpx
niedziela, 25 lutego, 2024
Strona głównaKrajRolnicy otrzymają wyjątkowe wsparcie

Rolnicy otrzymają wyjątkowe wsparcie

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa chce użyczyć państwową ziemię rolnikom i byłym pracownikom PGR.

KOWR wyjaśnił, że użyczenie to szczególna forma zagospodarowania nieruchomości będących w Zasobie Własności Rolnej Skarbu Państwa i jest ona stosowana m.in. ze względu na wyjątkowe okoliczności. Zgodnie z planem ziemia może zostać użyczona okolicznym rolnikom lub byłym pracownikom PGR, którzy mieszkają w pobliżu danej nieruchomości.

„Przedmiot użyczenia w obecnym sezonie wegetacyjnym 2022 r. powinny stanowić nierozdysponowane dotychczas nieruchomości rolne ZWRSP, które nie zostały lub nie mogą być rozdysponowane w formach przewidzianych ustawą z dnia 19.10.1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa” – napisano w oficjalnym komunikacie. „W szczególności powinny być to nieruchomości, które ze względu na kształt, rozłóg, rozdrobnienie i inne ograniczenia w użytkowaniu nie są dla rolników atrakcyjne z gospodarczego punktu widzenia, a mogłyby służyć poprawie warunków zagospodarowania nieruchomości przyległej” – dodano.

KOWR chce użyczyć ziemię do końca zbiorów w 2022 r., a wśród wymogów dla osoby korzystającej z użyczenia wymieniono przede wszystkim rolnicze zagospodarowanie nieruchomości oraz uiszczenie podatku rolnego za użyczoną nieruchomość. Osoby korzystające z takiej formy wsparcia muszą też złożyć odpowiednie oświadczenia o dobrowolnym wydaniu nieruchomości po zakończeniu umowy oraz umożliwiające KOWR jednostronne przejęcie nieruchomości w przypadku jej niewydania.

Osoby zainteresowane skorzystaniem z użyczenia są zachęcane do kontaktu z Oddziałem Terenowym KOWR.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Bruksela odkręca kurek z miliardami euro dla Polski

Przebywająca z wizytą w Polsce szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała odblokowanie unijnych środków dla Polski z Funduszu Odbudowy i Polityki Spójności.
< 1 MIN CZYTANIA

Szara strefa alkoholi w Polsce rośnie

W związku z inflacją i rosnącymi cenami konsumenci w Polsce coraz częściej korzystają z szarej strefy, jeśli chodzi o zakup napojów alkoholowych. Państwo na tym straci.
2 MIN CZYTANIA

Rząd Tuska wygasi program lokalnych inwestycji?

Rządowy Program Inwestycji Strategicznych najprawdopodobniej nie będzie kontynuowany. Szkoda, bo stracą na tym samorządy lokalne oraz firmy, które wykonywały zlecone przez nie prace.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

E-papierosy znikną ze sklepów?

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad przepisami, które zakażą sprzedaży jednorazowych e-papierosów. Celem jest troska o zdrowie, szczególnie młodych ludzi–.
2 MIN CZYTANIA

Olbrzymi wzrost kontrabandy z Białorusi

W 2023 roku nastąpił znaczny wzrost przemytu papierosów z Białorusi do Polski. Przestępcy stawiają na szmugiel przez legalne przejścia graniczne.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy zainteresowane odbudową Ukrainy

Ponad jedna czwarta polskich przedsiębiorstw jest zainteresowana zainwestowaniem w odbudowę Ukrainy po wojnie.
2 MIN CZYTANIA