fbpx
poniedziałek, 11 grudnia, 2023
Strona głównaKrajRolnicy pozbędą się azbestowych dachów za unijne pieniądze

Rolnicy pozbędą się azbestowych dachów za unijne pieniądze

Agencja Restrukturyzacji i Rozwoju Rolnictwa zapowiedziała uruchomienie specjalnych środków, które będzie można przeznaczyć na wymianę azbestowych dachów.

Minister rolnictwa Robert Telus ogłosił rozpoczęcie akcji, której celem będzie likwidacja jak największej liczby pokryć z azbestu znajdujących się na dachach gospodarstw rolnych.  Państwo dopłaci kwotę w wysokości 40 złotych do każdego metra kwadratowego dachu. Suma dofinansowania na jedno gospodarstwo może objąć maksymalnie 500 metrów pokrycia. Oznacza to, że jedna osoba może otrzymać na ten cel nawet 20 tys. złotych. 

Preferencje głównie dla młodych

Pierwszeństwo w dostępie do budżetowych środków będą mieli rolnicy w wieku poniżej 40 lat oraz ci z regionów o największym poziomie bezrobocia. Nabór wniosków rozpocznie się 15 grudnia. 

Pieniądze na realizację projektu wymiany pokryć dachowych z materiałów szkodliwych dla zdrowia lub środowiska pochodzą z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. Cały plan zakłada, że Polska otrzyma z niego od Unii Europejskiej 158,5 mld złotych, z tego większość (106,9 mld złotych) w formie dotacji, a pozostała część (51,6 mld złotych) jako kredyty na preferencyjnych warunkach. 

pap.pl, gov.pl
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wydawcy założyli organizację lobbingową

Piętnaście polskich wydawnictw założyło Porozumienie Wydawców Książek – Związek Pracodawców. Po rejestracji w sądzie Związek będzie otwarty na przyjmowanie nowych członków.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA

CBA zatrzymało byłego posła

W związku ze śledztwem dotyczącym przyjęcia korzyści majątkowej przez osobę pełniącą funkcję publiczną funkcjonariusze Delegatury CBA w Katowicach zatrzymali byłego wiceministra i posła na Sejm RP Adama G. oraz przedsiębiorcę Jarosława K.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Kanał Panamski wysycha, a statki wolą opływać całą Amerykę

Ze względu na trwającą suszę każdego miesiąca zarząd Kanału Panamskiego wydaje coraz mniej pozwoleń dla statków, które chcą przez niego przepłynąć.
< 1 MIN CZYTANIA

Elektrownie wiatrowe doprowadziły Siemensa na skraj upadku

Awarie elektrowni wiatrowych marki Siemens Energy doprowadziły firmę do trudnej sytuacji finansowej, w której – aby ją uratować – niezbędna była pomoc niemieckiego rządu.
< 1 MIN CZYTANIA

LOT w ścisłej czołówce najlepszych linii lotniczych świata!

Polskie Linie Lotnicze LOT znalazły się na samym szczycie zestawienia najlepszych firm świadczących usługi przewozów powietrznych z całego świata.
< 1 MIN CZYTANIA