fbpx
środa, 24 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesRolnicy przeciwko dodatkowym obciążeniom

Rolnicy przeciwko dodatkowym obciążeniom

Samorząd rolniczy sprzeciwia się szeregowi nowych przepisów, które są proponowane przez rząd.

Krajowa Rada Izb Rolniczych wyraziła sprzeciw wobec projektu ustawy o zmianie ustawy o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi, ustawy – Prawo energetyczne, ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw. Według prezesa KRIR Wiktora Szmulewicza proponowane zmiany prowadzą do pogłębiania restrykcji i nakładania nowych obowiązków.

„Aktualnie na wsi panują bardzo negatywne nastroje. Rolnicy są już skrajnie obciążeni różnymi obowiązkami i coraz większą biurokracją, która dodatkowo wpływa na ich finansową sytuację. W obliczu trudnych warunków na rynkach, takie propozycje wprowadzenia dodatkowych kosztów administracyjnych i regulacji dla rolników są nie do przyjęcia” – napisał Szmulewicz w liście do podsekretarza stanu Mariusza Gojnego.

Rolnikom nie podoba się pomysł „rozszerzenia definicji zakładowych stacji paliw służących do zaopatrywania w paliwa ciekłe pojazdów, w tym ciągników i maszyn rolniczych, maszyn nieporuszających się na drogach – na osoby fizyczne, osoby prawne lub jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, prowadzące działalność gospodarczą lub osoby fizyczne prowadzące działalność rolniczą”. Poza tym rolnicy nie zgadzają się na wprowadzenie obowiązku rejestracji miejsca dostarczania paliwa, obowiązku potwierdzania odbioru paliwa i objęcie tego kontrolą przez Prezesa URE. Według KRIR takie wymogi byłyby dla rolników szkodliwe i uciążliwe.

Wiktor Szmulewicz wskazał też, że w rolnictwie nie funkcjonuje szara strefa obrotu paliwami, bo każdy rolnik chce otrzymać fakturę VAT, aby mógł się ubiegać o zwrot części podatku akcyzowego.

W związku z powyższym KRIR twierdzi, że proponowane przez władze zmiany są naruszeniem prywatności rolników, a także są sprzeczne z zasadą minimalizacji regulacji i zaszkodzi przede wszystkim małym gospodarstwom rolnym. Dlatego też rolnicy chcą zostać wykluczeni z reformy.

List KRIR skierowano również do wiadomości ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka.

KRIR
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

Pierwszy polski fundusz REIT zadebiutuje na Głównym Rynku GPW

Mount Globalny Rynku Nieruchomości FIZ – to nazwa polskiego funduszu aktywnie inwestującego w nieruchomości typu REIT, który w poniedziałek 22 kwietnia stanie się 412. podmiotem notowanym na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA