fbpx
niedziela, 4 czerwca, 2023
Strona głównaBiznesPolscy rolnicy zaczęli protest

Polscy rolnicy zaczęli protest

W Szczecinie rozpoczął się zapowiadany przez rolników protest.

23 marca pod bramą stoczni w Szczecinie rozpoczął się protest rolników, który może potrwać nawet miesiąc. Protestujący alarmują, że grozi im upadłość i domagają się rozmów z rządem.

Według Edwarda Kosmali, przewodniczącego NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych w regionie, rząd przestał słuchać rolników, a obecnie produkcja rolna stała się nieopłacalna.

– Do 2020 roku polityka tego rządu była zbieżna z potrzebami rolnictwa, potem weszła Piątka dla zwierząt i rząd nie traktuje nas poważnie – powiedział Kosmal na antenie radia RFM FM.

W akcji wzięło udział kilka tysięcy osób, a według organizatorów przez Szczecin przejechało ok. 80 traktorów. Po proteście pod stocznią, rolnicy rozbili miasteczko protestacyjne pod szczecińskim urzędem wojewódzkim, gdzie będą czekać na premiera Mateusza Morawieckiego. Tam została już jednak tylko część protestujących.

Rolnicy domagają się zastopowanie unijnego Zielonego Ładu, ustanowienia Funduszu Gwarancyjnego dla poszkodowanych rolników, wprowadzenia kaucji za importowane płody rolne z Ukrainy oraz lepszego nadzoru nad importem. Rolnicy domagają się też pomocy przy uzyskiwaniu (i spłacaniu) kredytów na prowadzenie działalności rolnej oraz obniżenia cen energii i tańszego paliwa do maszyn rolnych.

Do protestu w Szczecinie odniósł się już minister rolnictwa Henryk Kowalczyk, który na przyszły tydzień zapowiedział zorganizowanie okrągłego stołu w sprawie ukraińskiego zboża.

RMF FM
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Przedsiębiorcy tracą na zakazie cesji wierzytelności

Zakaz cesji wierzytelności utrudnia działalność gospodarczą oraz dostęp mniejszych firm do finansowania.
3 MIN CZYTANIA

Jak przedsiębiorcy radzą sobie z inflacją?

Zamykanie firmy czy redukcja personelu to ostateczność, przed którą wzdraga się większość przedsiębiorców, więc robią wszystko, by przetrwać na pełnym wyzwań rynku. Dokucza zwłaszcza inflacja, wobec której podejmują przeciwdziałania.
4 MIN CZYTANIA

Czy Bruksela przywróci w Polsce możliwość reklamowania aptek?

Komisja Petycji Parlamentu Europejskiego omówiła petycję Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET w sprawie zakazu reklamy aptek w Polsce. Zdaniem wnioskodawców zakaz nie przystaje do współczesnych realiów.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski rynek usług pocztowych rośnie

Wartość polskiego rynku usług pocztowych rośnie już kolejny rok z rzędu. Wszystko dzięki prężnie działającemu sektorowi e-commerce.
2 MIN CZYTANIA

Producenci frytek wykorzystują rolników?

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie w sprawie możliwego wykorzystywania przewagi kontraktowej na rynku frytek i chipsów.
< 1 MIN CZYTANIA

Coraz więcej inwestycji greenfield w Polsce

W 2022 roku Polska znalazła się w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o liczbę projektów inwestycyjnych typu greenfield.
2 MIN CZYTANIA