fbpx
sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaBiznesPolscy rolnicy zaczęli protest

Polscy rolnicy zaczęli protest

W Szczecinie rozpoczął się zapowiadany przez rolników protest.

23 marca pod bramą stoczni w Szczecinie rozpoczął się protest rolników, który może potrwać nawet miesiąc. Protestujący alarmują, że grozi im upadłość i domagają się rozmów z rządem.

Według Edwarda Kosmali, przewodniczącego NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych w regionie, rząd przestał słuchać rolników, a obecnie produkcja rolna stała się nieopłacalna.

– Do 2020 roku polityka tego rządu była zbieżna z potrzebami rolnictwa, potem weszła Piątka dla zwierząt i rząd nie traktuje nas poważnie – powiedział Kosmal na antenie radia RFM FM.

W akcji wzięło udział kilka tysięcy osób, a według organizatorów przez Szczecin przejechało ok. 80 traktorów. Po proteście pod stocznią, rolnicy rozbili miasteczko protestacyjne pod szczecińskim urzędem wojewódzkim, gdzie będą czekać na premiera Mateusza Morawieckiego. Tam została już jednak tylko część protestujących.

Rolnicy domagają się zastopowanie unijnego Zielonego Ładu, ustanowienia Funduszu Gwarancyjnego dla poszkodowanych rolników, wprowadzenia kaucji za importowane płody rolne z Ukrainy oraz lepszego nadzoru nad importem. Rolnicy domagają się też pomocy przy uzyskiwaniu (i spłacaniu) kredytów na prowadzenie działalności rolnej oraz obniżenia cen energii i tańszego paliwa do maszyn rolnych.

Do protestu w Szczecinie odniósł się już minister rolnictwa Henryk Kowalczyk, który na przyszły tydzień zapowiedział zorganizowanie okrągłego stołu w sprawie ukraińskiego zboża.

RMF FM
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA