PiS wycofuje się ze swojej niedawnej propozycji, która miała pozwolić rolnikom na sprzedaż bezpośrednią w niedziele.

mleko eksportowane do chin - grafika wpisu
mleko

Chodzi o poselski projekt ustawy PiS i Kukiz’15 o ułatwieniach w prowadzeniu handlu przez rolników i ich domowników, który w pierwotnej wersji miał dotyczyć handlu w soboty i niedziele.

– Chcielibyśmy, aby rolnicy nie byli przeganiani z targowisk przez zawodowych handlarzy, aby mieli preferencje w sprzedaży zdrowych produktów i by mogli zmieniać nawyki konsumentów – mówił podczas obrad komisji Jarosław Sachajko (Kukiz’15) przedstawiając główne założenia projektu. Dodał, że celem rozwiązań jest m.in. to, by konsumenci przyzwyczaili się, że mają dwa dni w tygodniu, gdzie w dobrych miejscach mogliby robić zakupy. Zdaniem polityka, wśród Polaków jest duże zapotrzebowanie na zakup dobrych produktów bezpośrednio od rolników.

Z kolei Piotr Borys z KO podkreślił, że umożliwienie rolnikom sprzedaży bezpośredniej, skracanie łańcucha dostaw, sprzedaż ekologicznych produktów „jest obszarem wartym przeanalizowania”. Dodał, że istotne jest, by uruchomić produkcję kilku milionów rolników, ale też producentów serów, wędlin – jednoosobowych przedsiębiorców, którzy korzystają z zasobów rolników.

Podczas dyskusji nad przepisami Jan Duda z PiS wyraził wątpliwość, czy wybór niedzieli jako jednego z dwóch dni, w których miałby się odbywać rolniczy handel jest dobrym rozwiązaniem. – Czy rzeczywiście zainteresowanie ze strony kupujących w niedzielę będzie duże? – pytał. Według niego lepiej byłoby pomyśleć o piątku. Z Dudą zgodził się jego kolega partyjny Robert Telus. Niektórzy z posłów zaproponowali, by nie narzucać ustawą konkretnych dni do handlu, ale dać rolnikom możliwość wyboru. Rząd jest za wyłączeniem niedziel z propozycji – co potwierdził wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi, Szymon Giżyński.

Jak podaje PAP ostatecznie posłowie zgłosili do projektu pakiet poprawek, zakładający m.in. by zarówno w tytule ustawy, jak i w jej treści zmienić handel „w sobotę i niedzielę” na handel w piątek i sobotę. Posłowie opowiedzieli się też za przedłużeniem terminu wejścia w życie ustawy – 1 stycznia 2022 r.

Poprzedni artykułDrożyzna i inflacja
Następny artykułKrótsze godziny otwarcia sklepów w tygodniu?