fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajRolnikom ma być łatwiej budować silosy

Rolnikom ma być łatwiej budować silosy

Komisje senackie pozytywnie rozpatrzyły propozycję ustawy, której celem jest ograniczenie do minimum wymogów przy budowie silosów przez rolników. Senatorzy rekomendują przyjęcie nowych przepisów bez żadnych poprawek.

Zgodnie z omawianymi zapisami ustawy rolnicy będą mogli budować silosy bez pozwolenia, jeśli tylko nie będą one miały więcej niż 250 metrów sześciennych pojemności i nie będą wyższe niż 15 metrów. Poza tym rolnicy nie będą potrzebować pozwolenia na budowę jednokondygnacyjnych budynków gospodarczych i wiat o prostej konstrukcji, związanych z produkcją rolną o powierzchni zabudowy do 300 metrów kwadratowych.

Silosy receptą na problemy rolników?

Minister rolnictwa Robert Telus stwierdził, że proponowana ustawa ma pomóc rolnikom i rząd liczy na to, że dzięki budowie silosów na samo zgłoszenie ich liczba w Polsce ulegnie znacznemu zwiększeniu. W podobnym tonie wypowiedział się wiceminister Ryszard Bartosik, który wyraził przekonanie, że w efekcie nowej ustawy uda się poprawić możliwości magazynowania zboża w Polsce, co ułatwi rolnikom poradzenie sobie z problemem sprzedaży ziarna. W opinii wiceszefa resortu nowe przepisy spełniają oczekiwania środowiska rolniczego.

445 milionów złotych na pożyczki

W przyjętej przez senackie komisje ustawie przewidziano również wpłacenie w tym roku do budżetu państwa 445 milionów złotych nadwyżki środków finansowych z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Pieniądze te mają być wykorzystane na pożyczki na zakup środków do produkcji rolnej, w tym nawozów i środków ochrony roślin lub na skup, przechowywanie i przetwarzanie produktów rolnych.

Źródło: IAR
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA