fbpx
sobota, 18 maja, 2024
Strona głównaKrajRolnikom ma być łatwiej budować silosy

Rolnikom ma być łatwiej budować silosy

Komisje senackie pozytywnie rozpatrzyły propozycję ustawy, której celem jest ograniczenie do minimum wymogów przy budowie silosów przez rolników. Senatorzy rekomendują przyjęcie nowych przepisów bez żadnych poprawek.

Zgodnie z omawianymi zapisami ustawy rolnicy będą mogli budować silosy bez pozwolenia, jeśli tylko nie będą one miały więcej niż 250 metrów sześciennych pojemności i nie będą wyższe niż 15 metrów. Poza tym rolnicy nie będą potrzebować pozwolenia na budowę jednokondygnacyjnych budynków gospodarczych i wiat o prostej konstrukcji, związanych z produkcją rolną o powierzchni zabudowy do 300 metrów kwadratowych.

Silosy receptą na problemy rolników?

Minister rolnictwa Robert Telus stwierdził, że proponowana ustawa ma pomóc rolnikom i rząd liczy na to, że dzięki budowie silosów na samo zgłoszenie ich liczba w Polsce ulegnie znacznemu zwiększeniu. W podobnym tonie wypowiedział się wiceminister Ryszard Bartosik, który wyraził przekonanie, że w efekcie nowej ustawy uda się poprawić możliwości magazynowania zboża w Polsce, co ułatwi rolnikom poradzenie sobie z problemem sprzedaży ziarna. W opinii wiceszefa resortu nowe przepisy spełniają oczekiwania środowiska rolniczego.

445 milionów złotych na pożyczki

W przyjętej przez senackie komisje ustawie przewidziano również wpłacenie w tym roku do budżetu państwa 445 milionów złotych nadwyżki środków finansowych z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Pieniądze te mają być wykorzystane na pożyczki na zakup środków do produkcji rolnej, w tym nawozów i środków ochrony roślin lub na skup, przechowywanie i przetwarzanie produktów rolnych.

Źródło: IAR
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Polacy należą do europejskich pracusiów

Od lat systematycznie rośnie w Unii Europejskiej odsetek pracujących osób w wieku produkcyjnym. Polska zajmuje w tym aspekcie jedno z czołowych miejsc w UE.
2 MIN CZYTANIA

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA