fbpx
poniedziałek, 17 czerwca, 2024
Strona głównaArchiwumRoman Kluska dla RMF FM: Rząd dyskryminuje klasę średnią

Roman Kluska dla RMF FM: Rząd dyskryminuje klasę średnią

Roman Kluska poproszony został przez redaktora o wyrażenie opinii na temat obecnego rządu w kontekście przedsiębiorczości i gospodarki.

– Niestety, jest to kontynuacja poprzedniej polityki. Mówię niestety – powiedział Kluska.

Redaktor zauważył, że wielu Polaków jest zadowolonych.

– To prawda. Natomiast trzeba odróżnić dwie sprawy. Pierwszą, to są naprawdę działania, które doceniam i jestem wdzięczny PiS-owi za ich zrobienie. To jest przerzucenie ogromnej ilości środków od wyłudzeń dla biedniejszej części społeczeństwa. Miekszam na biednej górskiej wsi. Wiem, ile ludzi odzyskało godność, jak wiele wniosło 500 plus do ich standardu życiowego. Za to chwała i cześć rządowi i dziękuję za kontynuację tej polityki – powiedział przedsiębiorca. Gdzie zatem minusy?

– A minusy to jest polityka gospodarcza. Znowu, trzeba docenić ogromny wysiłek na sprawy infrastruktury. Drogi, koleje, drogi wodne – ogromny plus. Natomiast jak chodzi o politykę gospodarczą, to ja ją odbieram, tak jak i wielu przedsiębiorców, jako kontynuację wszystkich poprzednich rządów, bez istotnych, to jest, takich kluczowych, fundamentalnych spraw, na które biznes czeka – powiedział Kluska.

Redaktor Ziemiec zauważył, że werbalnie rząd bardzo mocno odcina się od poprzedników.

– Coś, co leży mnie głęboko na sercu, a mianowicie – pewna dłuższa perspektywa polskiej gospodarki, jej innowacyjność i jej konkurencyjność na świecie. Wszystkie rządy dotąd stosowały zasadę, że jeżeli wchodzi jakaś regulacja, to w ramach demokracji ma ona obowiązywać wszystkie podmioty gospodarcze, których dotyczy. Proszę zauważyć, że takiej sytuacji nie ma praktycznie w żadnym kraju UE. Dlaczego? Dana regulacja jest prawie nieodczuwalna dla koncernu, dla wielkiej firmy. Ale ta sama regulacja dla firmy maleńkiej, która dopiero powstała parę miesięcy temu, która nie ma zasobów, kapitału ani wiedzy, przestrzeganie na tych samych warunkach tej regulacji, jest zabijające. Jeżeli teraz mamy kolejne tego typu regulacje od lat – od czasu transformacji w 1990 roku do dzisiaj – i nic się nie zmieniło, to proszę zobaczyć, jak trudno jest teraz małej firmie wystartować – powiedział Roman Kluska.

Przedsiębiorca zapytany został, czy symptomy nadchodzącego kryzysu, o których mówią ekonomiści i politycy, wzbudzają w nim poczucie lęku i czy te symptomy sam dostrzega.

– Boję się, dlatego, że wiele sytuacji w świecie generuje napięcia i mało tego – są to sytuacje nowe. W historii ludzkości nie mieliśmy do czynienia jeszcze z takim odpowiednikiem w przeszłości. Dlatego tak bardzo trudno prognozować.

Dalszą część rozmowy Krzysztofa Ziemca z Romanem Kluską przeczytasz tutaj.

JS/RMF

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA