fbpx
niedziela, 21 kwietnia, 2024
Strona głównaŚwiatRopa nie drożeje mimo niepewnej sytuacji na Bliskim Wschodzie

Ropa nie drożeje mimo niepewnej sytuacji na Bliskim Wschodzie

Kiedy Rosja zaatakowała Ukrainę w 2022 r., cena ropy skoczyła do ponad 100 dolarów za baryłkę. Dziś mimo groźby eskalacji napięć na Bliskim Wschodzie i ataków Huti na statki na Morzu Czerwonym rynki ropy nie odnotowały drastycznych wzrostów. Dlaczego tak się dzieje?

W zeszłym miesiącu ceny ropy naftowej wzrosły w następstwie prowadzonych przez USA ataków na cele Huti w Jemenie, które stanowiły odpowiedź na powtarzające się ataki na statki handlowe na Morzu Czerwonym. Nadal jednak pozostają daleko od swoich maksimów z roku 2022. Kontrakty terminowe na ropę West Texas Intermediate (amerykański benchmark dla ropy naftowej) ustabilizowały się na poziomie 77,59 dolarów za baryłkę, podczas gdy międzynarodowe kontrakty terminowe na ropę Brent pozostają na poziomie 82,86 dolarów za baryłkę.

Raport MAE

Zdaniem ekspertów jednym z czynników, który może ograniczać ceny ropy jest słabnący popyt. Jak wynika z najnowszego raportu Międzynarodowej Agencji Energii, wzrost globalnego popytu spowolni do 1,2 mln baryłek dziennie w 2024 r. – z 2,3 mln baryłek dziennie w 2023 r. Dzieje się tak po tym, jak wzrost popytu spadł z 2,8 mln baryłek dziennie w trzecim kwartale 2023 r. do 1,8 mln baryłek dziennie w czwartym kwartale. „Globalny wzrost popytu na ropę traci impet. (…) Ekspansywna faza globalnego wzrostu popytu na ropę po pandemii w dużej mierze dobiegła końca” – czytamy w raporcie MAE.

W przypadku niektórych gospodarek ten okres wzrostu był słaby. Chińska gospodarka miała przebojowo ożywić się w 2023 r. po otwarciu po pandemii koronawirusa. Zamiast tego kryzys na rynku nieruchomości, słabe wydatki i wysokie bezrobocie wśród młodzieży spowodowały, że gospodarka utknęła w martwym punkcie. Niektórzy ekonomiści uważają nawet, że kraj ten może stanąć w obliczu dziesięcioleci stagnacji.

Inne kraje są u progu problemów gospodarczych. Wielka Brytania weszła w recesję po tym, jak jej PKB kraju spadł o 0,3 proc. w ostatnim kwartale 2023 r. – po spadku o 0,1 proc. w trzecim kwartale 2023 roku. (Recesja jest powszechnie definiowana jako dwa następujące po sobie kwartały spadku PKB, ale może również charakteryzować się innymi czynnikami, takimi jak wysokie bezrobocie.) Japonia również nieoczekiwanie wpadła w recesję po tym, jak słaba konsumpcja krajowa spowodowała spadek PKB drugi kwartał z rzędu. To wystarczyło, by straciła pozycję trzeciej co do wielkości gospodarki na świecie, ustępując miejsca Niemcom.

Wyjątkiem jest amerykańska gospodarka, która pozostała silna dzięki podwyżce stóp procentowych dokonywanych przez Rezerwę Federalną. Mimo to niektórzy inwestorzy i ekonomiści ostrzegają, że i ona może wpaść w recesję jeszcze w tym roku, ponieważ Amerykanie są przyciśnięci wysokimi stopami procentowymi, a ich pandemiczne oszczędności maleją.

Silna podaż w obliczu słabnącego popytu

Podczas gdy globalny wzrost popytu na ropę spowalnia, podaż pozostaje stosunkowo silna, co może wywierać dalszą presję na spadek cen ropy. W czwartym kwartale 2023 r. Stany Zjednoczone miały wyprodukować około 13,3 mln baryłek ropy naftowej i kondensatu. To więcej niż jakikolwiek kraj w historii. Ponadto niektóre kluczowe kraje OPEC+ wyprodukowały w styczniu br. więcej ropy niż zakładano. Irak wyprodukował o 230 tys. baryłek więcej, podczas gdy Zjednoczone Emiraty Arabskie 300 tys. baryłek więcej – podaje Międzynarodowa Agencja Energetyczna. „Wyższa globalna podaż ropy naftowej w tym roku prowadzona przez Stany Zjednoczone, Brazylię, Gujanę i Kanadę powinna z nawiązką przyćmić oczekiwany wzrost światowego popytu na ropę” – czytamy w raporcie MAE.

edition.cnn.com

Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

Chcesz pracować w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

35-godzinny tydzień pracy w Niemczech – jak reagują na to niemieckie firmy?

Nie tylko w Polsce, lecz także w Niemczech coraz częściej mówi się o skróceniu tygodnia pracy z 40 do 35 godzin. Po miesiącach negocjacji i wielu strajkach Deutsche Bahn zamierza spełnić żądanie Związku Maszynistów Niemieckich (GDL) odnośnie 35-godzinnego tygodnia pracy. Co sądzą o tym inne niemieckie przedsiębiorstwa?
5 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje godzina pracy w Unii Europejskiej?

Eurostat opublikował dane na temat godzinowych kosztów pracy w poszczególnych państwach należących do Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak Europa walczy z kryzysem mieszkaniowym

Mieszkalnictwo stało się jednym z głównych wyzwań stojących przed Europą. Większość krajów doświadczyła w ostatnich latach eskalacji cen, która pozbawiła wielu obywateli dostępu do mieszkań.
4 MIN CZYTANIA

Unia wprowadza przepisy regulujące AI

W tym tygodniu Parlament Europejski zatwierdził akt regulujący przepisy o sztucznej inteligencji. Jest to pierwsza na świecie taka regulacja dotycząca AI, która wkrótce stanie się prawem w Europie.
4 MIN CZYTANIA

Recykling odpowiedzią na upadający przemysł wydobywczy?

Czy recykling starej elektroniki ograniczy problem niedoboru pierwiastków ziem rzadkich? Zdaniem Brukseli akt o surowcach krytycznych rozwiąże lata zaniedbań w europejskim sektorze wydobywczym.
4 MIN CZYTANIA