fbpx
poniedziałek, 16 września, 2024
Strona głównaŚwiatRopa nie drożeje mimo niepewnej sytuacji na Bliskim Wschodzie

Ropa nie drożeje mimo niepewnej sytuacji na Bliskim Wschodzie

Kiedy Rosja zaatakowała Ukrainę w 2022 r., cena ropy skoczyła do ponad 100 dolarów za baryłkę. Dziś mimo groźby eskalacji napięć na Bliskim Wschodzie i ataków Huti na statki na Morzu Czerwonym rynki ropy nie odnotowały drastycznych wzrostów. Dlaczego tak się dzieje?

W zeszłym miesiącu ceny ropy naftowej wzrosły w następstwie prowadzonych przez USA ataków na cele Huti w Jemenie, które stanowiły odpowiedź na powtarzające się ataki na statki handlowe na Morzu Czerwonym. Nadal jednak pozostają daleko od swoich maksimów z roku 2022. Kontrakty terminowe na ropę West Texas Intermediate (amerykański benchmark dla ropy naftowej) ustabilizowały się na poziomie 77,59 dolarów za baryłkę, podczas gdy międzynarodowe kontrakty terminowe na ropę Brent pozostają na poziomie 82,86 dolarów za baryłkę.

Raport MAE

Zdaniem ekspertów jednym z czynników, który może ograniczać ceny ropy jest słabnący popyt. Jak wynika z najnowszego raportu Międzynarodowej Agencji Energii, wzrost globalnego popytu spowolni do 1,2 mln baryłek dziennie w 2024 r. – z 2,3 mln baryłek dziennie w 2023 r. Dzieje się tak po tym, jak wzrost popytu spadł z 2,8 mln baryłek dziennie w trzecim kwartale 2023 r. do 1,8 mln baryłek dziennie w czwartym kwartale. „Globalny wzrost popytu na ropę traci impet. (…) Ekspansywna faza globalnego wzrostu popytu na ropę po pandemii w dużej mierze dobiegła końca” – czytamy w raporcie MAE.

W przypadku niektórych gospodarek ten okres wzrostu był słaby. Chińska gospodarka miała przebojowo ożywić się w 2023 r. po otwarciu po pandemii koronawirusa. Zamiast tego kryzys na rynku nieruchomości, słabe wydatki i wysokie bezrobocie wśród młodzieży spowodowały, że gospodarka utknęła w martwym punkcie. Niektórzy ekonomiści uważają nawet, że kraj ten może stanąć w obliczu dziesięcioleci stagnacji.

Inne kraje są u progu problemów gospodarczych. Wielka Brytania weszła w recesję po tym, jak jej PKB kraju spadł o 0,3 proc. w ostatnim kwartale 2023 r. – po spadku o 0,1 proc. w trzecim kwartale 2023 roku. (Recesja jest powszechnie definiowana jako dwa następujące po sobie kwartały spadku PKB, ale może również charakteryzować się innymi czynnikami, takimi jak wysokie bezrobocie.) Japonia również nieoczekiwanie wpadła w recesję po tym, jak słaba konsumpcja krajowa spowodowała spadek PKB drugi kwartał z rzędu. To wystarczyło, by straciła pozycję trzeciej co do wielkości gospodarki na świecie, ustępując miejsca Niemcom.

Wyjątkiem jest amerykańska gospodarka, która pozostała silna dzięki podwyżce stóp procentowych dokonywanych przez Rezerwę Federalną. Mimo to niektórzy inwestorzy i ekonomiści ostrzegają, że i ona może wpaść w recesję jeszcze w tym roku, ponieważ Amerykanie są przyciśnięci wysokimi stopami procentowymi, a ich pandemiczne oszczędności maleją.

Silna podaż w obliczu słabnącego popytu

Podczas gdy globalny wzrost popytu na ropę spowalnia, podaż pozostaje stosunkowo silna, co może wywierać dalszą presję na spadek cen ropy. W czwartym kwartale 2023 r. Stany Zjednoczone miały wyprodukować około 13,3 mln baryłek ropy naftowej i kondensatu. To więcej niż jakikolwiek kraj w historii. Ponadto niektóre kluczowe kraje OPEC+ wyprodukowały w styczniu br. więcej ropy niż zakładano. Irak wyprodukował o 230 tys. baryłek więcej, podczas gdy Zjednoczone Emiraty Arabskie 300 tys. baryłek więcej – podaje Międzynarodowa Agencja Energetyczna. „Wyższa globalna podaż ropy naftowej w tym roku prowadzona przez Stany Zjednoczone, Brazylię, Gujanę i Kanadę powinna z nawiązką przyćmić oczekiwany wzrost światowego popytu na ropę” – czytamy w raporcie MAE.

edition.cnn.com

Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak Europa walczy z kryzysem mieszkaniowym

Mieszkalnictwo stało się jednym z głównych wyzwań stojących przed Europą. Większość krajów doświadczyła w ostatnich latach eskalacji cen, która pozbawiła wielu obywateli dostępu do mieszkań.
4 MIN CZYTANIA

Unia wprowadza przepisy regulujące AI

W tym tygodniu Parlament Europejski zatwierdził akt regulujący przepisy o sztucznej inteligencji. Jest to pierwsza na świecie taka regulacja dotycząca AI, która wkrótce stanie się prawem w Europie.
4 MIN CZYTANIA

Recykling odpowiedzią na upadający przemysł wydobywczy?

Czy recykling starej elektroniki ograniczy problem niedoboru pierwiastków ziem rzadkich? Zdaniem Brukseli akt o surowcach krytycznych rozwiąże lata zaniedbań w europejskim sektorze wydobywczym.
4 MIN CZYTANIA