fbpx
piątek, 14 czerwca, 2024
Strona głównaEnergetykaRopa z Kazachstanu popłynie do Niemiec przez Rosję i… Polskę

Ropa z Kazachstanu popłynie do Niemiec przez Rosję i… Polskę

Rosja wydała pozwolenie na transport przez jej terytorium ropy naftowej dostarczanej z Kazachstanu do Niemiec.

Wniosek z prośbą o możliwość realizacji dostaw ropy przez rosyjską infrastrukturę wystosowało kazachskie przedsiębiorstwo Kaztransoil. Jest to państwowa firma zajmująca się transportem tego ropy naftowej.

Moskwa wyraziła zgodę na transport swoimi rurociągami 300 tys. ton ropy z Kazachstanu do Niemiec w pierwszym kwartale obecnego roku. Zanim trafi do celu, surowiec ma pokonać drogę rurociągiem Przyjaźń przez terytorium Białorusi i Polski. Realizacja dostaw ma zacząć się w styczniu i wyniesie 30 tys. ton.

Szef kazachskiego resortu energetyki Bolat Akczułakow twierdzi, że w całym obecnym roku jego kraj zamierza sprzedać Niemcom 1,5 mln ton ropy; z możliwością rozszerzenia tego wolumenu do 7 mln ton.

– System rurociągów posiada wystarczającą przepustowość. Najważniejsze, żeby niemieccy konsumenci otrzymali dostawy. Nigdy nie mieliśmy większych problemów z transportem realizowanym przez Rosję – podsumował całe przedsięwzięcie Akczułakow.

Kilka tygodni temu Kazachstan zawarł umowę z Moskwą, na mocy której przez terytorium tego kraju będzie mogła płynąć rosyjska ropa do Chin.

eurasianet.org

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA