Rosja wydała pozwolenie na transport przez jej terytorium ropy naftowej dostarczanej z Kazachstanu do Niemiec.

Wniosek z prośbą o możliwość realizacji dostaw ropy przez rosyjską infrastrukturę wystosowało kazachskie przedsiębiorstwo Kaztransoil. Jest to państwowa firma zajmująca się transportem tego ropy naftowej.

Moskwa wyraziła zgodę na transport swoimi rurociągami 300 tys. ton ropy z Kazachstanu do Niemiec w pierwszym kwartale obecnego roku. Zanim trafi do celu, surowiec ma pokonać drogę rurociągiem Przyjaźń przez terytorium Białorusi i Polski. Realizacja dostaw ma zacząć się w styczniu i wyniesie 30 tys. ton.

Szef kazachskiego resortu energetyki Bolat Akczułakow twierdzi, że w całym obecnym roku jego kraj zamierza sprzedać Niemcom 1,5 mln ton ropy; z możliwością rozszerzenia tego wolumenu do 7 mln ton.

– System rurociągów posiada wystarczającą przepustowość. Najważniejsze, żeby niemieccy konsumenci otrzymali dostawy. Nigdy nie mieliśmy większych problemów z transportem realizowanym przez Rosję – podsumował całe przedsięwzięcie Akczułakow.

Kilka tygodni temu Kazachstan zawarł umowę z Moskwą, na mocy której przez terytorium tego kraju będzie mogła płynąć rosyjska ropa do Chin.

eurasianet.org

Poprzedni artykułRosja chciała mieć nadwyżkę, a ma potężny deficyt budżetowy
Następny artykułPolscy przedsiębiorcy wzywają do waloryzacji umów w zamówieniach publicznych