fbpx
niedziela, 21 kwietnia, 2024
Strona głównaFinanseRosja chciała mieć nadwyżkę, a ma potężny deficyt budżetowy

Rosja chciała mieć nadwyżkę, a ma potężny deficyt budżetowy

Wbrew wcześniejszym założeniom budżet Federacji Rosyjskiej zanotował w 2022 roku deficyt.

Szef rosyjskiego ministerstwa finansów Anton Siłuanow poinformował, że zeszłoroczny deficyt budżetowy jego państwa sięgnął poziomu 2,3 proc. krajowego PKB, czyli 3,3 bln rubli (równowartość 47,45 mld dolarów). Oznacza to drugi największy deficyt w nowoczesnej historii całego kraju po 2020 roku, gdy był on efektem ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa.

Zgodnie z wcześniejszymi prognozami, w 2022 roku Moskwa chciała zanotować nadwyżkę sięgającą 1 proc. PKB. Władimir Putin jeszcze we wrześniu wyrażał nadzieję na osiągnięcie podobnego wyniku.

W poprzednim roku rząd Federacji Rosyjskiej wydał 31,11 bln rubli, czyli o jedną trzecią więcej niż planował i o jedną czwartą więcej niż w roku 2021. Jest to przede wszystkim efekt nagłych wzrostów wydatków związanych z prowadzoną na Ukrainie wojną.

Najważniejszymi źródłami dochodów Rosji były zyski ze sprzedaży gazu, ropy i innych surowców. Ze względu na międzynarodowe sankcje i ograniczenia w cenie ich zakupu, w kolejnych latach mogą one przynosić Moskwie coraz mniejsze dochody.

Reuters, themoscowtimes.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje godzina pracy w Unii Europejskiej?

Eurostat opublikował dane na temat godzinowych kosztów pracy w poszczególnych państwach należących do Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA