fbpx
czwartek, 28 marca, 2024
Strona głównaFinanseRosja chciała mieć nadwyżkę, a ma potężny deficyt budżetowy

Rosja chciała mieć nadwyżkę, a ma potężny deficyt budżetowy

Wbrew wcześniejszym założeniom budżet Federacji Rosyjskiej zanotował w 2022 roku deficyt.

Szef rosyjskiego ministerstwa finansów Anton Siłuanow poinformował, że zeszłoroczny deficyt budżetowy jego państwa sięgnął poziomu 2,3 proc. krajowego PKB, czyli 3,3 bln rubli (równowartość 47,45 mld dolarów). Oznacza to drugi największy deficyt w nowoczesnej historii całego kraju po 2020 roku, gdy był on efektem ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa.

Zgodnie z wcześniejszymi prognozami, w 2022 roku Moskwa chciała zanotować nadwyżkę sięgającą 1 proc. PKB. Władimir Putin jeszcze we wrześniu wyrażał nadzieję na osiągnięcie podobnego wyniku.

W poprzednim roku rząd Federacji Rosyjskiej wydał 31,11 bln rubli, czyli o jedną trzecią więcej niż planował i o jedną czwartą więcej niż w roku 2021. Jest to przede wszystkim efekt nagłych wzrostów wydatków związanych z prowadzoną na Ukrainie wojną.

Najważniejszymi źródłami dochodów Rosji były zyski ze sprzedaży gazu, ropy i innych surowców. Ze względu na międzynarodowe sankcje i ograniczenia w cenie ich zakupu, w kolejnych latach mogą one przynosić Moskwie coraz mniejsze dochody.

Reuters, themoscowtimes.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Firmy najchętniej korzystają z leasingu

W tym roku prawie co czwarta firma z sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce do współfinansowania działalności wybierze leasing.
2 MIN CZYTANIA

Reakcja NBP na wniosek o Trybunał Stanu dla prezesa

Narodowy Bank Polski zareagował oficjalnym oświadczeniem na złożenie politycznego wniosku o Trybunał Stanu dla prof. Adama Glapińskiego, prezesa NBP.
2 MIN CZYTANIA

Płace realne w Polsce mocno urosły

Polska gospodarka wychodzi z osłabienia, a dowodem na to jest fakt, że w lutym 2024 roku realne płace w Polsce urosły najmocniej od kilkudziesięciu lat.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Japonia podniosła stopy procentowe pierwszy raz od… 17 lat!

Bank Japonii podjął decyzję o podniesieniu stóp procentowych, co oznacza odejście od trwającej kilkanaście lat polityki utrzymywania ich na ujemnym poziomie.
< 1 MIN CZYTANIA

Chińczycy wybudują tunel pod… Zatoką Fińską?

Chińskie firmy są faworytami w wyścigu o realizację projektu budowy tunelu pod Zatoką Fińską, który ma połączyć stolice Finlandii i Estonii.
2 MIN CZYTANIA

ONZ potrzebował 18 lat, żeby zauważyć rolę energii atomowej

W Brukseli odbył się pierwszy w historii szczyt na temat rozwoju energii atomowej, którego celem było podkreślenie jej roli w realizacji celów zrównoważonego rozwoju.
< 1 MIN CZYTANIA