fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaFinanseRosja chciała mieć nadwyżkę, a ma potężny deficyt budżetowy

Rosja chciała mieć nadwyżkę, a ma potężny deficyt budżetowy

Wbrew wcześniejszym założeniom budżet Federacji Rosyjskiej zanotował w 2022 roku deficyt.

Szef rosyjskiego ministerstwa finansów Anton Siłuanow poinformował, że zeszłoroczny deficyt budżetowy jego państwa sięgnął poziomu 2,3 proc. krajowego PKB, czyli 3,3 bln rubli (równowartość 47,45 mld dolarów). Oznacza to drugi największy deficyt w nowoczesnej historii całego kraju po 2020 roku, gdy był on efektem ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa.

Zgodnie z wcześniejszymi prognozami, w 2022 roku Moskwa chciała zanotować nadwyżkę sięgającą 1 proc. PKB. Władimir Putin jeszcze we wrześniu wyrażał nadzieję na osiągnięcie podobnego wyniku.

W poprzednim roku rząd Federacji Rosyjskiej wydał 31,11 bln rubli, czyli o jedną trzecią więcej niż planował i o jedną czwartą więcej niż w roku 2021. Jest to przede wszystkim efekt nagłych wzrostów wydatków związanych z prowadzoną na Ukrainie wojną.

Najważniejszymi źródłami dochodów Rosji były zyski ze sprzedaży gazu, ropy i innych surowców. Ze względu na międzynarodowe sankcje i ograniczenia w cenie ich zakupu, w kolejnych latach mogą one przynosić Moskwie coraz mniejsze dochody.

Reuters, themoscowtimes.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Co Polacy sądzą o wprowadzeniu 800 plus?

Zdecydowana większość Polaków jest przekonanych, że wprowadzenie 800 plus negatywnie odbije się na inflacji w naszym kraju.
2 MIN CZYTANIA

W Polsce przybyło gotówki. Czy też jej używasz?

W kwietniu w Polsce pierwszy raz od wybuchu wojny na Ukrainie nastąpił solidny wzrost gotówki w obiegu.
2 MIN CZYTANIA

Prognozy gospodarcze dla Polski są coraz lepsze

Komisja Europejska opublikowała wiosenne prognozy gospodarcze, z których wynika, że perspektywy dla Polski są optymistyczne.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska kupi setki milionów szczepionek na COVID-19

Mimo renegocjacji kontraktu z 2021 roku na dostawy szczepionek przeciwko COVID-19 od firmy Pfizer/BioNTech, Komisja Europejska i tak kupi setki milionów preparatów.
< 1 MIN CZYTANIA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosja masowo kradnie i wywozi zboże z Ukrainy

Od rozpoczęcia inwazji w lutym ubiegłego roku, Rosja ukradła i wywiozła z terytorium Ukrainy 4 miliony ton zboża. Ukraina monitoruje, do jakich odbiorców jej zboże trafia.
< 1 MIN CZYTANIA