fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaEnergetykaRosja co dzień puszcza z dymem gaz za 10 milionów dolarów!

Rosja co dzień puszcza z dymem gaz za 10 milionów dolarów!

Podczas gdy w Europie brakuje gazu, a ceny surowca osiągają coraz wyższe poziomy, w Rosji spala się go na wolnym powietrzu.

Nadwyżki gazu są spalane w instalacji Portowaja, znajdującej się w pobliżu Sankt Petersburga i granicy z Finlandią. Nieopodal tego miejsce ma też swój początek gazociąg Nord Stream.

Po wstrzymaniu dostaw do Europy Rosja nie znalazła wystarczającej liczby nowych odbiorców na gazu, a nie posiada też już większych możliwości, aby go magazynować.

Spalanie pewnych ilości gazu w przetwarzających go zakładach jest normalnym zjawiskiem. Jednak zgodnie z obserwacjami naukowców i zdjęciami satelitarnymi obiektu w Rosji, skala realizowanego tam procesu wielokrotnie przekracza standardowe działania.

Zajmująca się analizami energetycznymi firma Rystad Energy szacuje, że każdego dnia Rosja spala tam 4,34 mln metrów sześciennych surowca o wartości ok. 10 mln dolarów.

Wstrzymanie wydobycia i przetwarzania gazu może być technicznie trudnym do przeprowadzenia i bardzo drogim procesem. Dlatego Rosja woli spalać nadwyżki, nie licząc się przy tym z kosztami środowiskowymi. Te mogą być szczególnie dotkliwe ze względu na to, że spalanie odbywa się blisko Arktyki.

BBC

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

Czy węgiel pozostanie w złożu?

Związkowcy sprzeciwiają się unijnej polityce energetyczno-klimatycznej, której rezultatem będzie zmniejszanie wydobycia węgla (w tym przypadku brunatnego) oraz redukcja zatrudnienia.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA