fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaFinanseRosja drastycznie podniosła stopy procentowe

Rosja drastycznie podniosła stopy procentowe

Rosyjski bank centralny podniósł główną stopę procentową z poziomu 9,5 do 20 procent.

Bank Rosji uzasadnił ten krok drastyczną zmianą warunków zewnętrznych dla gospodarki tego kraju. Podwyżka stóp ma wzmocnić stabilność finansową oraz pomóc w ochronie depozytów obywateli przed ryzykiem rosnącej inflacji.

Jednocześnie bank zobowiązał rosyjskie firmy do sprzedaży 80 procent z wpływów walutowych oraz zabronił sprzedaży papierów wartościowych zagranicznym podmiotom.

Poniedziałkowy ranek przyniósł potężną deprecjację (o ok. 20-30 procent) rubla. Żeby kupić jednego dolara trzeba zapłacić znacznie ponad 100 rubli.

Jest to efekt zapowiedzi sankcji przez Komisję Europejską oraz wyprzedaży rosyjskich aktywów przez potężny norweski państwowy fundusz emerytalny.

Media społecznościowe są pełne zdjęć kolejek pod rosyjskimi bankomatami. Mieszkańcy tego kraju chcą jak najszybciej wypłacić oszczędności i wymienić na inne waluty lub nabyć kosztowne towary (np. biżuterię czy elektronikę).

Reuters

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Przy niepełnym wymiarze czasu pracy nadgodziny należą się szybciej

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że pracodawca nie może płacić za nadgodziny osobom zatrudnionym na część etatu tak jak osobom na pełnym etacie, czyli dopiero, gdy przepracują osiem godzin.
3 MIN CZYTANIA

Polski system finansowy jest stabilny

Narodowy Bank Polski przeanalizował krajowy system finansowy i ocenił, że jest on stabilny, a bilans ryzyka ulega polepszeniu.
2 MIN CZYTANIA

Banki w Polsce z optymizmem patrzą w przyszłość

Banki w Polsce spodziewają się wzrostu popytu na kredyty w ciągu najbliższego półrocza i są w tym względzie większymi optymistami niż banki w regionie.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Pomoc dla Ukrainy spadła o 90 procent

Ostatnie miesiące przyniosły radykalny spadek dynamiki wzrostu wartości międzynarodowego wsparcia przekazywanego dla toczącej wojnę Ukrainy.
< 1 MIN CZYTANIA

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska za radykalnym zwiększeniem produkcji energii atomowej

Polska znalazła się w grupie ponad 20 państw biorących udział w dubajskim szczycie klimatycznym COP28, które zobowiązały się do potrojenia zdolności do produkcji energii nuklearnej.
< 1 MIN CZYTANIA