fbpx
czwartek, 8 czerwca, 2023
Strona głównaBiznesRosja eliminuje francuskiego szampana

Rosja eliminuje francuskiego szampana

Do końca tego roku rosyjskie władze nakazały zmianę etykiet francuskich szampanów eksportowanych do Rosji na „wino musujące”.

Nowe prawo zabrania producentom szampana używania tej nazwy własnej na etykietach pisanych cyrylicą. W nowelizacji rosyjskiego prawa o obrocie wyrobami alkoholowymi, które w lipcu podpisał prezydent Władimir Putin, nazwę „szampanskoje” zarezerwowano dla rosyjskich producentów.

To wywołało „szok” i „wielkie oburzenie” w niebywale pysznej Francji: wśród winiarzy, handlarzy tym trunkiem, a nawet polityków, którzy chcą chronić francuski biznes. W ramach działań antykonkurencyjnych i monopolistycznych Francja od dawna próbuje doprowadzić do prawnej ochrony nazwy „szampan” i zarezerwowania jej tylko dla win musujących pochodzących z regionu Szampania.

Winiarze z Francji mają nadzieję, że politykom z Paryża uda się jeszcze dojść z Rosją do kompromisu. Dotychczasowe rozmowy nic jednak nie dały. Na razie Moskwa dała Francuzom dwumiesięczne moratorium na wprowadzenie zmian. Ministrowie znad Sekwany planują oddać sprawę do Światowej Organizacji Handlu.

Poza Rosją francuskiego pochodzenia nazwy „szampan” nie uznają także USA i Haiti.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL), tygodnikami „Do Rzeczy” i „Najwyższy Czas!”, oraz dwumiesięcznikami „Polonia Christiana” (i z serwisem pch24.pl) i „Magna Polonia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ukraina uderzy w polską branżę mleczarską?

Ukraiński rząd poważnie rozpatruje wprowadzenie ograniczeń w imporcie produktów mleczarskich z Polski.
2 MIN CZYTANIA

Przedsiębiorcy tracą na zakazie cesji wierzytelności

Zakaz cesji wierzytelności utrudnia działalność gospodarczą oraz dostęp mniejszych firm do finansowania.
3 MIN CZYTANIA

Jak przedsiębiorcy radzą sobie z inflacją?

Zamykanie firmy czy redukcja personelu to ostateczność, przed którą wzdraga się większość przedsiębiorców, więc robią wszystko, by przetrwać na pełnym wyzwań rynku. Dokucza zwłaszcza inflacja, wobec której podejmują przeciwdziałania.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Prawdziwego libertarianina szukaj ze świecą

Z raportu opublikowanego przez Stowarzyszenie Libertariańskie wynika smutna konstatacja, że ludzi o poglądach liberalnych w Polsce jest niewielka liczba, a o poglądach libertariańskich – niemal zbliżona do zera. Nie jest to dobry prognostyk, jeśli chodzi o dalszy rozwój gospodarczy naszego kraju.
4 MIN CZYTANIA

Stocznie kontrolowane przez Skarb Państwa zwiększają straty

Skumulowane straty stoczni objętych skonsolidowanymi sprawozdaniami finansowymi grup kapitałowych kontrolowanych spółek Skarbu Państwa zwiększały się z roku na rok i na koniec 2021 r. wyniosły 1,2 mld zł.
2 MIN CZYTANIA

Nieprawidłowości w zarządzaniu małymi portami

Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport, w którym wskazała na szereg nieprawidłowości w zakresie zarządzania małymi portami morskimi w Polsce. Najważniejsze nieprawidłowości dotyczyły planowania rozwoju, zarządzania infrastrukturą, zapewnienia bezpieczeństwa, a także obowiązków finansowo-księgowych.
2 MIN CZYTANIA