fbpx
czwartek, 21 września, 2023
Strona głównaŚwiatRosja i Indie doprowadziły do wzrostu cen żywności na świecie

Rosja i Indie doprowadziły do wzrostu cen żywności na świecie

Ceny żywności na całym świcie wzrosły po zerwaniu przez Federację Rosyjską porozumienia zbożowego i wprowadzeniu ograniczeń eksportowych przez Indie.

Ceny żywności na globalnych rynkach raportuje i monitoruje Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO).

O ile i dlaczego podrożało

Zgodnie z danymi FAO ceny wzrosły na całym świecie w lipcu o średnio 1,3 proc. Stało się tak głównie ze względu na rosnące koszty zakupu ryżu i oleju roślinnego. Jest to pierwsza taka zmiana od kwietnia. Ceny w poszczególnych krajach mogą być jeszcze wyższe, ponieważ mają na nie wpływ także kursy lokalnych walut.

Dlaczego jest tak drogo?

Ceny żywności gwałtownie wzrosły po inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku. Następnie ustabilizowały się, gdy zawarto umowę w sprawie korytarza zbożowego, pozwalającego Ukrainie na eksport żywności przez Morze Czarne. Gdy jednak Moskwa wycofała się z tego porozumienia, znów poszły do góry. Do tego doszły decyzje władz Indii, które ograniczyły możliwość eksportu z ich kraju ryżu. To doprowadziło do sytuacji, w której jest on najdroższy od 2011 roku.

Ukraina jest ważnym globalnym eksporterem kukurydzy, pszenicy, jęczmienia czy oleju słonecznikowego. Dostawy żywności z objętego wojną państwa są szczególnie istotne dla krajów Afryki i Bliskiego Wschodu.

english.elpais.com
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Prezydent Ukrainy krytykuje Polskę, Węgry i Słowację na forum ONZ

Wołodymyr Zełenski skrytykował Polskę, Węgry i Słowację (nie wymieniając nazw krajów) za wprowadzanie jednostronnego embarga na import ukraińskiego zboża. Jego zdaniem kraje te „odgrywają w teatrze politycznym solidarność, robiąc thriller ze zbożem” i „pomagają przygotowywać scenę dla moskiewskiego aktora”.
2 MIN CZYTANIA

Wartość ekonomiczna języka hiszpańskiego

Język jest istotnym składnikiem kapitału ludzkiego i społecznego. Szacuje się, że 15 proc. PKB państwa jest bezpośrednio lub pośrednio powiązane z językiem. Dlatego też znaczenie i potencjał języka urzędowego danego kraju są ściśle powiązane ze wskaźnikami makroekonomicznymi.
5 MIN CZYTANIA

Polska sprzeciwiła się genderowym radykałom

Polska sprzeciwia się ideologicznej interpretacji „umowy o partnerstwie” pomiędzy Unią Europejską a Organizacją Państw Afryki, Karaibów i Pacyfiku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przeciwdziałanie przemocy wobec kobiet – pieniądze nie pomogły

Kilkaset milionów euro przeznaczyła Unia Europejska na globalne działania, których celem jest przeciwdziałanie zjawisku przemocy wobec kobiet.
< 1 MIN CZYTANIA

Unia przekaże setki milionów euro reżimowi dyktatora

Rządzona przez autorytarne władze Tunezja otrzyma z Unii Europejskiej setki milionów euro, które mają zapewnić wsparcie w radzeniu sobie z kolejnymi napływającymi falami migrantów.
2 MIN CZYTANIA

Unia Europejska chce ustawowo zmniejszyć uzależnienie od Chin

Parlament Europejski uchwalił przepisy, które pozwolą na zmniejszenie uzależnienia unijnego rynku od dostaw strategicznych surowców pochodzących z Chin.
< 1 MIN CZYTANIA