fbpx
sobota, 20 lipca, 2024
Strona głównaŚwiatRosja i Indie doprowadziły do wzrostu cen żywności na świecie

Rosja i Indie doprowadziły do wzrostu cen żywności na świecie

Ceny żywności na całym świcie wzrosły po zerwaniu przez Federację Rosyjską porozumienia zbożowego i wprowadzeniu ograniczeń eksportowych przez Indie.

Ceny żywności na globalnych rynkach raportuje i monitoruje Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO).

O ile i dlaczego podrożało

Zgodnie z danymi FAO ceny wzrosły na całym świecie w lipcu o średnio 1,3 proc. Stało się tak głównie ze względu na rosnące koszty zakupu ryżu i oleju roślinnego. Jest to pierwsza taka zmiana od kwietnia. Ceny w poszczególnych krajach mogą być jeszcze wyższe, ponieważ mają na nie wpływ także kursy lokalnych walut.

Dlaczego jest tak drogo?

Ceny żywności gwałtownie wzrosły po inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku. Następnie ustabilizowały się, gdy zawarto umowę w sprawie korytarza zbożowego, pozwalającego Ukrainie na eksport żywności przez Morze Czarne. Gdy jednak Moskwa wycofała się z tego porozumienia, znów poszły do góry. Do tego doszły decyzje władz Indii, które ograniczyły możliwość eksportu z ich kraju ryżu. To doprowadziło do sytuacji, w której jest on najdroższy od 2011 roku.

Ukraina jest ważnym globalnym eksporterem kukurydzy, pszenicy, jęczmienia czy oleju słonecznikowego. Dostawy żywności z objętego wojną państwa są szczególnie istotne dla krajów Afryki i Bliskiego Wschodu.

english.elpais.com
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA