fbpx
piątek, 21 czerwca, 2024
Strona głównaEnergetykaRosja kończy z przesyłem gazu przez Ukrainę

Rosja kończy z przesyłem gazu przez Ukrainę

Władze ukraińskiej spółki Naftohaz oznajmiły, że Rosja nie wyraża zainteresowania transportem gazu przez Ukrainę do Unii Europejskiej po 2024 roku.

Szef Naftohazu Jurij Witrenko przyznał, że obecnie nie toczą się żadne negocjacje między Kijowem, a Moskwą w sprawie przedłużenia umowy obowiązującej do 2024 roku. Jego zdaniem jest możliwe, że po tym terminie przesył surowca zostanie wstrzymany.

Jednocześnie zaznaczył iż jego kraj otrzymał informacje od rządów Niemiec i USA potwierdzające ich poparcie dla dalszego tranzytu gazu przez dotychczas używaną linię.

W październiku Ukraina zaproponowała Rosji 50 procentowy rabat za tranzyt, na wolumen gazu przekraczający ten, który był określony w dotychczasowym kontrakcie. Propozycja ta nie spotkała się z akceptacją Moskwy. Wcześniej Dmitrij Pieskow, rzecznik prasowy prezydenta Rosji deklarował, iż jego kraj oczekuje na konkurencyjną ofertę handlową w tej kwestii. Podkreślił również, że w pierwszych dziewięciu miesiącach obecnego roku ilość gazu przesyłanego przez Ukrainę zwiększyła się o 9 procent, względem tego samego okresu roku wcześniejszego.

time.news

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA