fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaŚwiatRosja masowo kradnie i wywozi zboże z Ukrainy

Rosja masowo kradnie i wywozi zboże z Ukrainy

Od rozpoczęcia inwazji w lutym ubiegłego roku, Rosja ukradła i wywiozła z terytorium Ukrainy 4 miliony ton zboża. Ukraina monitoruje, do jakich odbiorców jej zboże trafia.

Dane na temat strat poniesionych przez ukraińskich rolników podczas trwającego konfliktu, opublikował Mykoła Horbaczow, szef Ukraińskiego Związku Zbożowego. Według jego szacunków, Rosjanie ukradli im w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy ponad 4 miliony ton zboża. Następnie Moskwa chciała sprzedać zboże państwom objętym międzynarodowymi sankcjami. Niektóre z nich, np. Libia, odmówiły jednak jego przyjęcia.

Rosja opracowała cały proceder handlu skradzionym zbożem. Przypływające po nie statki mają stosować środki utrudniające ich wykrycie, jak np. wyłączają systemy GPS. Horbaczow twierdzi jednak, że Ukraina i tak jest w stanie monitorować trasy tych jednostek. Ważnym punktem tranzytowym dla skradzionego zboża są porty na Krymie.

Jego zdaniem transporty płyną m.in. do Egiptu. Mają o tym świadczyć dane, z których wynika, że w ostatnich miesiącach wzrastają rosyjskie dostawy zboża dla tego kraju.

Lider Ukraińskiego Związku Zbożowego jest przekonany, że Federacja Rosyjska wykorzystuje obecną sytuację i zajmuje miejsce partnera handlowego wśród państw, które wcześniej chętnie sprowadzały płody rolne z jego kraju.

news.yahoo.com
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Unia Europejska buduje flotę samolotów strażackich

Przed tegorocznym sezonem pożarów lasów Komisja Europejska podjęła decyzję o budowie – w ciągu najbliższych kilku lat – własnej floty samolotów przeciwpożarowych. Miałaby ona być finansowana z unijnego budżetu.
2 MIN CZYTANIA

Uniokraci chcieliby wiedzieć o nas wszystko

Redakcja Wired (portalu o nowoczesnych technologiach) weszła w posiadanie dokumentu Rady Europejskiej – sondy skierowanej do państw członkowskich UE, czy chciałyby petryfikować prawo do odtajnienia prywatnych wiadomości w sieci. Celem ma być jakoby walka z pedofilią.
3 MIN CZYTANIA

Chiny rozwijają stację kosmiczną. Na pokładzie pierwszy cywilny astronauta

Chiny wysłały w kosmos trzech astronautów (tajkonautów) na swoją działającą już w pełni stację. W skład załogi po raz pierwszy wszedł cywilny astronauta – Gui Haichao, ekspert w dziedzinie ładunków.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska kupi setki milionów szczepionek na COVID-19

Mimo renegocjacji kontraktu z 2021 roku na dostawy szczepionek przeciwko COVID-19 od firmy Pfizer/BioNTech, Komisja Europejska i tak kupi setki milionów preparatów.
< 1 MIN CZYTANIA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA

Niemcy będą zarabiać na naprawie ukraińskich czołgów

Niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall założył spółkę na Ukrainie, która będzie miała za zadanie naprawę już służących w tamtejszym wojsku czołgów oraz budowę nowych.
< 1 MIN CZYTANIA