fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaŚwiatRosja masowo kradnie i wywozi zboże z Ukrainy

Rosja masowo kradnie i wywozi zboże z Ukrainy

Od rozpoczęcia inwazji w lutym ubiegłego roku, Rosja ukradła i wywiozła z terytorium Ukrainy 4 miliony ton zboża. Ukraina monitoruje, do jakich odbiorców jej zboże trafia.

Dane na temat strat poniesionych przez ukraińskich rolników podczas trwającego konfliktu, opublikował Mykoła Horbaczow, szef Ukraińskiego Związku Zbożowego. Według jego szacunków, Rosjanie ukradli im w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy ponad 4 miliony ton zboża. Następnie Moskwa chciała sprzedać zboże państwom objętym międzynarodowymi sankcjami. Niektóre z nich, np. Libia, odmówiły jednak jego przyjęcia.

Rosja opracowała cały proceder handlu skradzionym zbożem. Przypływające po nie statki mają stosować środki utrudniające ich wykrycie, jak np. wyłączają systemy GPS. Horbaczow twierdzi jednak, że Ukraina i tak jest w stanie monitorować trasy tych jednostek. Ważnym punktem tranzytowym dla skradzionego zboża są porty na Krymie.

Jego zdaniem transporty płyną m.in. do Egiptu. Mają o tym świadczyć dane, z których wynika, że w ostatnich miesiącach wzrastają rosyjskie dostawy zboża dla tego kraju.

Lider Ukraińskiego Związku Zbożowego jest przekonany, że Federacja Rosyjska wykorzystuje obecną sytuację i zajmuje miejsce partnera handlowego wśród państw, które wcześniej chętnie sprowadzały płody rolne z jego kraju.

news.yahoo.com
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Pomoc dla Ukrainy spadła o 90 procent

Ostatnie miesiące przyniosły radykalny spadek dynamiki wzrostu wartości międzynarodowego wsparcia przekazywanego dla toczącej wojnę Ukrainy.
< 1 MIN CZYTANIA

Unia rozmawia z Chinami. Pierwszy bezpośredni szczyt od 4 lat

Chiny i Unia Europejska zgodziły się, że ich stosunki handlowe powinny być bardziej zrównoważone, ale nie dały żadnych sygnałów, że uda się rozwiązać różnice w szeregu kwestii. Unijni przedstawiciele – szefowa KE Ursula von der Leyen i szef RE Charles Michel spotkali się w Pekinie z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem i premierem Li Qiangiem.
3 MIN CZYTANIA

Unijny zamach na kawę

W wyniku unijnych regulacji dotyczących wylesionych terenów w Unii Europejskiej już w 2025 r. może zabraknąć nie tylko kawy, ale także oleju palmowego oraz kakao.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Pomoc dla Ukrainy spadła o 90 procent

Ostatnie miesiące przyniosły radykalny spadek dynamiki wzrostu wartości międzynarodowego wsparcia przekazywanego dla toczącej wojnę Ukrainy.
< 1 MIN CZYTANIA

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska za radykalnym zwiększeniem produkcji energii atomowej

Polska znalazła się w grupie ponad 20 państw biorących udział w dubajskim szczycie klimatycznym COP28, które zobowiązały się do potrojenia zdolności do produkcji energii nuklearnej.
< 1 MIN CZYTANIA