fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaEnergetykaRosja nie ma gdzie sprzedawać swojej ropy

Rosja nie ma gdzie sprzedawać swojej ropy

Operator największej na świecie sieci rurociągów firma Transnieft nie przyjmuje już nowych dostaw ropy do swoich magazynów, ponieważ są one przepełnione.

Wynika to ze spadku popytu na rosyjską ropę po inwazji tego kraju na Ukrainę. Co prawda surowiec ten został objęty sankcjami nałożonymi tylko przez kilka państw (USA i Wielką Brytanię), ale ograniczenia dotyczące innych sektorów gospodarki (m.in. usługi bankowe) znacznie utrudniły obrót nim na rynkach zagranicznych.

W dniach 17-23 marca eksport rosyjskiej ropy spadł o 26 procent względem wartości notowanej tydzień wcześniej. Jednocześnie praktycznie nie zmieniła się jej produkcja w tym kraju.

Mimo wzrostu zainteresowania tym surowcem w Indiach, finalnie prawdopodobnie Federacja Rosyjska będzie musiała zmniejszyć jego wydobycie.

Reuters, oilprice.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

Czy węgiel pozostanie w złożu?

Związkowcy sprzeciwiają się unijnej polityce energetyczno-klimatycznej, której rezultatem będzie zmniejszanie wydobycia węgla (w tym przypadku brunatnego) oraz redukcja zatrudnienia.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA