fbpx
piątek, 12 lipca, 2024
Strona głównaŚwiatRosja nie stawia na MŚP, tylko na wielkie inwestycje

Rosja nie stawia na MŚP, tylko na wielkie inwestycje

Jedni – tak jak na przykład agencja ratingowa Moody’s – twierdzą, że naszego wschodniego sąsiada czeka załamanie gospodarki. Inni przeciwnie, że będzie się szybko rozwijał po pandemii. Jedno jest jasne: w Rosji, ale także i w niektórych innych krajach (takich jak Polska czy Węgry) trwa eksperyment polegający na znacznym zwiększaniu roli państwa w gospodarce i inwestycjach.

Koronakryzys wywołany pandemią COVID-19 poprzez wzmocnienie kapitałowe spółek państwowych, fuzje i przejęcia, prowadzi do dalszego wzrostu i tak już znacznego udziału państwa w rosyjskiej gospodarce (z 33 proc. w 2016 roku do przewidywanych 50 proc. własności państwowej na koniec 2022 roku). Tak jak w Polsce, ale i w innych krajach, decyzje związane z zapobieganiem pandemii znacznie osłabiły sektor prywatny – małe i średnie przedsiębiorstwa prywatne ucierpiały o wiele bardziej niż duże konglomeraty państwowe czy korporacje. Coraz więcej firm przechodzi pod kontrolę państwa, co agencja Moody’s postrzega jako rosnące ryzyko dla bilansu Rosji. Rosyjskie władze postrzegają to oczywiście przeciwnie – jako zwiększenie potencjału do uruchomienia wielkich inwestycji, nie tylko w sektorze zbrojeniowym (jak zwykło się postrzegać Rosję).

Moody’s chyba nie wszystko zrozumiał

Agencja Moody’s jest przekonana, że Rosja jest skazana na niski poziom inwestycji – zarówno krajowych, jak i zagranicznych, zaś embargo i zachodnie ograniczenia w imporcie technologii będą nadal „utrudniać plany różnicowania gospodarki” i „rozwoju eksportu niesurowcowego” – jak to określono. Agencja nie wierzy w zapowiadane przez Kreml projekty narodowe o wartości 20 bln rubli (ok. 270 mld dol), bo „prywatny kapitał ma niewielką chęć do inwestowania, a możliwości budżetowe są ograniczone, m.in. ze względu na „stałe ryzyko nowych sankcji.”

Rzecz w tym, że Rosji najwyraźniej przestało zależeć na inwestycjach zagranicznych, a także nie robią już na niej specjalnego wrażenia zachodnie embarga. Kreml wyraża gotowość do dalszego wspierania państwowych spółek, którym wyznaczono rolę inwestorów przy dużych inwestycjach. Na przykład kilka dni temu Rosyjski Syberyjski Okręg Federalny podpisał szereg porozumień na łączną kwotę prawie 500 mld rubli (6,9 mld dolarów). Są to 74 umowy o współpracy „mające na celu rozszerzenie współpracy społeczno-gospodarczej regionów Syberii z międzynarodowymi i krajowymi przedsiębiorstwami” – głosi komunikat. Największe transakcje biznesowe (na ponad 4 mld dolarów) zawarł Kuzbas w obwodzie kemerowskim.

„Keynes” musi mieć finansowanie

Wielkie inwestycje, takie jak w Polsce m.in. CPK, przekop Mierzei Wiślanej, Baltic Pipe, rozbudowa terminala LNG w Świnoujściu czy koleje – co oczywiste – trzeba mieć z czego sfinansować. Finansuje się je przez inwestycje zagraniczne, z długu oraz ze wzrostu gospodarczego. Rosyjski dług publiczny Rosji jest niski i wynosi tylko 20 proc. PKB, podczas gdy polskie zadłużenie – jak właśnie podało Ministerstwo Finansów – sięgnęło 60 proc. PKB.

Według Moody’s rosyjska gospodarka będzie „umiarkowanie rosła” na tle rosnących cen ropy i złagodzenia ograniczeń jej wydobycia. Bank Światowy podniósł swoje perspektywy dla Rosji i spodziewa się stałego ożywienia gospodarki kraju w tym roku i w 2022 roku.

– Prognozujemy wzrost rosyjskiej gospodarki w 2021 r. o 3,2 proc., wspierany przez wzmocnienie popytu krajowego i rosnące ceny energii – napisano w raporcie BŚ dodając, że „ożywienie będzie trwałe w 2022 r. i wzrost PKB wyniesie 3,2 proc. na skutek łagodzenia skutków pandemii i stabilizację cen surowców”.
Polska gospodarka, jak można się spodziewać, będzie się podnosić w podobnym tempie. Rosjanie nie mogą przy tym, oczywiście, liczyć na gigantyczne środki unijne z funduszu odbudowy UE.

Kraje, które postawiły na odbudowę gospodarki przez duże inwestycje państwowe stoją przed znaczącym egzaminem. Kto zda go lepiej?

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA