fbpx
wtorek, 19 marca, 2024
Strona głównaŚwiatRosja nie stawia na MŚP, tylko na wielkie inwestycje

Rosja nie stawia na MŚP, tylko na wielkie inwestycje

Jedni – tak jak na przykład agencja ratingowa Moody’s – twierdzą, że naszego wschodniego sąsiada czeka załamanie gospodarki. Inni przeciwnie, że będzie się szybko rozwijał po pandemii. Jedno jest jasne: w Rosji, ale także i w niektórych innych krajach (takich jak Polska czy Węgry) trwa eksperyment polegający na znacznym zwiększaniu roli państwa w gospodarce i inwestycjach.

Koronakryzys wywołany pandemią COVID-19 poprzez wzmocnienie kapitałowe spółek państwowych, fuzje i przejęcia, prowadzi do dalszego wzrostu i tak już znacznego udziału państwa w rosyjskiej gospodarce (z 33 proc. w 2016 roku do przewidywanych 50 proc. własności państwowej na koniec 2022 roku). Tak jak w Polsce, ale i w innych krajach, decyzje związane z zapobieganiem pandemii znacznie osłabiły sektor prywatny – małe i średnie przedsiębiorstwa prywatne ucierpiały o wiele bardziej niż duże konglomeraty państwowe czy korporacje. Coraz więcej firm przechodzi pod kontrolę państwa, co agencja Moody’s postrzega jako rosnące ryzyko dla bilansu Rosji. Rosyjskie władze postrzegają to oczywiście przeciwnie – jako zwiększenie potencjału do uruchomienia wielkich inwestycji, nie tylko w sektorze zbrojeniowym (jak zwykło się postrzegać Rosję).

Moody’s chyba nie wszystko zrozumiał

Agencja Moody’s jest przekonana, że Rosja jest skazana na niski poziom inwestycji – zarówno krajowych, jak i zagranicznych, zaś embargo i zachodnie ograniczenia w imporcie technologii będą nadal „utrudniać plany różnicowania gospodarki” i „rozwoju eksportu niesurowcowego” – jak to określono. Agencja nie wierzy w zapowiadane przez Kreml projekty narodowe o wartości 20 bln rubli (ok. 270 mld dol), bo „prywatny kapitał ma niewielką chęć do inwestowania, a możliwości budżetowe są ograniczone, m.in. ze względu na „stałe ryzyko nowych sankcji.”

Rzecz w tym, że Rosji najwyraźniej przestało zależeć na inwestycjach zagranicznych, a także nie robią już na niej specjalnego wrażenia zachodnie embarga. Kreml wyraża gotowość do dalszego wspierania państwowych spółek, którym wyznaczono rolę inwestorów przy dużych inwestycjach. Na przykład kilka dni temu Rosyjski Syberyjski Okręg Federalny podpisał szereg porozumień na łączną kwotę prawie 500 mld rubli (6,9 mld dolarów). Są to 74 umowy o współpracy „mające na celu rozszerzenie współpracy społeczno-gospodarczej regionów Syberii z międzynarodowymi i krajowymi przedsiębiorstwami” – głosi komunikat. Największe transakcje biznesowe (na ponad 4 mld dolarów) zawarł Kuzbas w obwodzie kemerowskim.

„Keynes” musi mieć finansowanie

Wielkie inwestycje, takie jak w Polsce m.in. CPK, przekop Mierzei Wiślanej, Baltic Pipe, rozbudowa terminala LNG w Świnoujściu czy koleje – co oczywiste – trzeba mieć z czego sfinansować. Finansuje się je przez inwestycje zagraniczne, z długu oraz ze wzrostu gospodarczego. Rosyjski dług publiczny Rosji jest niski i wynosi tylko 20 proc. PKB, podczas gdy polskie zadłużenie – jak właśnie podało Ministerstwo Finansów – sięgnęło 60 proc. PKB.

Według Moody’s rosyjska gospodarka będzie „umiarkowanie rosła” na tle rosnących cen ropy i złagodzenia ograniczeń jej wydobycia. Bank Światowy podniósł swoje perspektywy dla Rosji i spodziewa się stałego ożywienia gospodarki kraju w tym roku i w 2022 roku.

– Prognozujemy wzrost rosyjskiej gospodarki w 2021 r. o 3,2 proc., wspierany przez wzmocnienie popytu krajowego i rosnące ceny energii – napisano w raporcie BŚ dodając, że „ożywienie będzie trwałe w 2022 r. i wzrost PKB wyniesie 3,2 proc. na skutek łagodzenia skutków pandemii i stabilizację cen surowców”.
Polska gospodarka, jak można się spodziewać, będzie się podnosić w podobnym tempie. Rosjanie nie mogą przy tym, oczywiście, liczyć na gigantyczne środki unijne z funduszu odbudowy UE.

Kraje, które postawiły na odbudowę gospodarki przez duże inwestycje państwowe stoją przed znaczącym egzaminem. Kto zda go lepiej?

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polska dostała unijną karę za zakupy poza Unią?

Komisja Europejska ogłosiła przyznanie wsparcia finansowego w wysokości 500 mln euro na rzecz firm obronnych, co ma na celu podniesienie ich zdolności do produkcji amunicji artyleryjskiej. Polska dostała grosze.
2 MIN CZYTANIA

Jest życie poza Unią! Europejskie państwa zawarły potężną umowę z Indiami

Kraje należące do Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu zawarły porozumienie z Indiami, które ma zapewnić znaczne zwiększenie wzajemnej wymiany handlowej.
< 1 MIN CZYTANIA

Wynajmowanie mieszkania w Niemczech stało się koszmarem

Około 60 proc. Niemców mieszka w lokalach wynajmowanych od osób prywatnych. Jednak dewastacje, opóźnienia w płatnościach i niejasności w prawie coraz bardziej frustrują właścicieli. Oto kilka historii przeciętnych ludzi, którzy gorzko pożałowali oddania swojej nieruchomości na wynajem.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Elektromobilność już produkuje bezrobocie w branży motoryzacyjnej

W lutym ub.r. FCA Powertrain Poland w Bielsku Białej poinformowała, że ze względu na unijną politykę ratowania klimatu zamówienia na silniki spalinowe spadły i zwolniono około 300 z 800 pracowników. Do końca tego roku bielska fabryka ma zostać zlikwidowana.
2 MIN CZYTANIA

Czeka nas bitwa pokoleń na rynku mieszkaniowym?

Dwa pokolenia – młodsze i zdecydowanie starsze, będą coraz częściej rywalizować o zamieszkanie w miejskiej przestrzeni. Jakie propozycje mogą przygotować dla nich deweloperzy?
3 MIN CZYTANIA

Globalne fundusze wycofały swoje poparcie dla religii klimatystycznej?

BlackRock, JPMorgan Chase, Vanguard oraz State Street niedawno opuściły Climate Action 100+, koalicję największych zarządzających funduszami na świecie, która zobowiązała się zapewnić, by najwięksi globalni emitenci gazów cieplarnianych „podjęli niezbędne działania w sprawie zapobieżenia zmianom klimatu”.
2 MIN CZYTANIA