fbpx
czwartek, 21 września, 2023
Strona głównaŚwiatOd ubiegłego roku Rosja podwoiła wydatki na wojsko

Od ubiegłego roku Rosja podwoiła wydatki na wojsko

W obecnym roku Federacja Rosyjska przeznaczy na armię równowartość 100 miliardów dolarów, czyli jedną trzecią wszystkich wydatków publicznych państwa.

Do dokumentów pokazujących strukturę wydatków rosyjskiego budżetu dotarła Agencja Reutera.

Rosja wydaje na wojsko więcej niż planowała

Zgodnie z zawartymi w nich danymi, Moskwa pierwotnie planowała, że w pierwszej połowie tego roku przeznaczy na wojsko 4,98 bln rubli (50 mld dolarów). Finalnie koszty te okazały się o 12 proc. większe, czyli sięgnęły 5,59 bln rubli (56 mld dolarów). Z tego 1 bln rubli (10 mld dolarów) pochłonęły same wynagrodzenia żołnierzy.

Edukacja i służba zdrowia odeszły na drugi plan

Łącznie między styczniem a czerwcem obecnego roku suma środków kierowanych na cele militarne stanowi 37,3 proc. wszystkich wydatków Federacji Rosyjskiej. Zmniejszone zostały wydatki na służbę zdrowia, edukację i infrastrukturę. Dla porównania w latach 2011-2022 władze na Kremlu przeznaczały na obronność między 13,9 a 23 proc. wydatków państwa.

Co prawda budżet wojskowy napędzał produkcję przemysłową i wzrost gospodarczy, ale jednocześnie zwiększyły deficyt, którego wartość sięgnęła już 2,7 bln rubli (27 mld dolarów). Wicepremier Rosji Denis Manturow przyznał, że jego kraj produkuje obecnie miesięcznie więcej amunicji niż przez cały ubiegły rok.

Reuter

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Prezydent Ukrainy krytykuje Polskę, Węgry i Słowację na forum ONZ

Wołodymyr Zełenski skrytykował Polskę, Węgry i Słowację (nie wymieniając nazw krajów) za wprowadzanie jednostronnego embarga na import ukraińskiego zboża. Jego zdaniem kraje te „odgrywają w teatrze politycznym solidarność, robiąc thriller ze zbożem” i „pomagają przygotowywać scenę dla moskiewskiego aktora”.
2 MIN CZYTANIA

Wartość ekonomiczna języka hiszpańskiego

Język jest istotnym składnikiem kapitału ludzkiego i społecznego. Szacuje się, że 15 proc. PKB państwa jest bezpośrednio lub pośrednio powiązane z językiem. Dlatego też znaczenie i potencjał języka urzędowego danego kraju są ściśle powiązane ze wskaźnikami makroekonomicznymi.
5 MIN CZYTANIA

Polska sprzeciwiła się genderowym radykałom

Polska sprzeciwia się ideologicznej interpretacji „umowy o partnerstwie” pomiędzy Unią Europejską a Organizacją Państw Afryki, Karaibów i Pacyfiku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przeciwdziałanie przemocy wobec kobiet – pieniądze nie pomogły

Kilkaset milionów euro przeznaczyła Unia Europejska na globalne działania, których celem jest przeciwdziałanie zjawisku przemocy wobec kobiet.
< 1 MIN CZYTANIA

Unia przekaże setki milionów euro reżimowi dyktatora

Rządzona przez autorytarne władze Tunezja otrzyma z Unii Europejskiej setki milionów euro, które mają zapewnić wsparcie w radzeniu sobie z kolejnymi napływającymi falami migrantów.
2 MIN CZYTANIA

Unia Europejska chce ustawowo zmniejszyć uzależnienie od Chin

Parlament Europejski uchwalił przepisy, które pozwolą na zmniejszenie uzależnienia unijnego rynku od dostaw strategicznych surowców pochodzących z Chin.
< 1 MIN CZYTANIA