fbpx
środa, 10 lipca, 2024
Strona głównaŚwiatOd ubiegłego roku Rosja podwoiła wydatki na wojsko

Od ubiegłego roku Rosja podwoiła wydatki na wojsko

W obecnym roku Federacja Rosyjska przeznaczy na armię równowartość 100 miliardów dolarów, czyli jedną trzecią wszystkich wydatków publicznych państwa.

Do dokumentów pokazujących strukturę wydatków rosyjskiego budżetu dotarła Agencja Reutera.

Rosja wydaje na wojsko więcej niż planowała

Zgodnie z zawartymi w nich danymi, Moskwa pierwotnie planowała, że w pierwszej połowie tego roku przeznaczy na wojsko 4,98 bln rubli (50 mld dolarów). Finalnie koszty te okazały się o 12 proc. większe, czyli sięgnęły 5,59 bln rubli (56 mld dolarów). Z tego 1 bln rubli (10 mld dolarów) pochłonęły same wynagrodzenia żołnierzy.

Edukacja i służba zdrowia odeszły na drugi plan

Łącznie między styczniem a czerwcem obecnego roku suma środków kierowanych na cele militarne stanowi 37,3 proc. wszystkich wydatków Federacji Rosyjskiej. Zmniejszone zostały wydatki na służbę zdrowia, edukację i infrastrukturę. Dla porównania w latach 2011-2022 władze na Kremlu przeznaczały na obronność między 13,9 a 23 proc. wydatków państwa.

Co prawda budżet wojskowy napędzał produkcję przemysłową i wzrost gospodarczy, ale jednocześnie zwiększyły deficyt, którego wartość sięgnęła już 2,7 bln rubli (27 mld dolarów). Wicepremier Rosji Denis Manturow przyznał, że jego kraj produkuje obecnie miesięcznie więcej amunicji niż przez cały ubiegły rok.

Reuter

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA