fbpx
sobota, 2 grudnia, 2023
Strona głównaFinanseRosja przejdzie na kryptowaluty?

Rosja przejdzie na kryptowaluty?

Największy rosyjski bank Sbierbank otrzymał od banku centralnego pozwolenie na emisję i wymianę cyfrowych aktywów finansowych.

Sbierbank prawdopodobnie będzie chciał wykorzystać te możliwości aby złagodzić niekorzystne dla siebie efekty międzynarodowych sankcji, nałożonych po inwazji Rosji na Ukrainę oraz gwałtownego spadku wartości rubla.

Władze w Moskwie były wcześniej bardzo sceptyczne zarówno wobec możliwości wydobywania, jak i realizacji transakcji za pomocą kryptowalut. Podejście to uległo zmianie kilka tygodni temu, gdy platforma Atomyze Russia dostała, jako pierwsza firma w kraju, pozwolenie na wymianę aktywów cyfrowych.

Sberbank przyznaje, że sam pracuje nad emisją własnej kryptowaluty: Sbercoin. Posiada już stworzony do tego elektroniczny ekosystem Lighthouse. Dzięki użyciu technologii blockchain ma zostać też stworzona możliwość nabywania zasobów cyfrowych przez klientów banku.

Na razie nie jest jednak jasne, czy nadzór nad rynkiem kryptowalut w Rosji miałby pełnić tamtejszy bank centralny czy ministerstwo finansów.

Reuters

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polacy zauważają zagrożenie oszustwami finansowymi

Zdecydowana większość dorosłych Polaków zauważa, że w ostatnich latach nastąpił wzrost zagrożenia ze strony oszustów finansowych.
2 MIN CZYTANIA

Europejczycy wydają i oszczędzają coraz więcej

W 2022 roku wzrosły wydatki na towary i usługi oraz oszczędności gospodarstw domowych w Unii Europejskiej.
< 1 MIN CZYTANIA

PPK dają Polakom olbrzymie zyski

Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys poinformował, że w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych zgromadzono już 20,2 mld złotych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polska sztuczna inteligencja chce konkurować z ChatGPT

Instytucje naukowe ogłosiły powołanie konsorcjum, którego celem jest powstanie opartego na polskich treściach modelu językowego oraz inteligentnego asystenta na kształt Chat GPT czy Google Bard.
< 1 MIN CZYTANIA

InPost został sponsorem potężnego klubu piłkarskiego!

Firma InPost nawiązała partnerstwo z angielskim klubem Newcastle United, jedną z najpotężniejszych drużyn Premier League – najlepszej ligi piłkarskiej świata.
< 1 MIN CZYTANIA

Firmy chcą mieć pracowników w biurach, a ci wolą siedzieć w domach

Podczas gdy coraz więcej firm oczekuje od zatrudnionych osób obecności w biurach, to jednocześnie rośnie liczba pracowników domagających się większej elastyczności w tym względzie.
< 1 MIN CZYTANIA