Władimir Putin zapowiedział wprowadzenie „zewnętrznego zarządzania” aktywami zagranicznych firm, które wycofały się z prowadzenia działalności w Rosji po ataku przez ten kraj na Ukrainę.

Prezydent Rosji chce podjąć zdecydowane działania wobec majątku, pozostawionego przez przedsiębiorstwa zawieszające lub zamykające swoje firmy w Federacji Rosyjskiej. Podkreślił, że należy wprowadzić w nich „zewnętrzne zarządzanie” i przekazać osobom, które nadal chcą pracować.

Premier Rosji Michaił Miszustin oznajmił, że rząd pracuje już nad odpowiednimi przepisami. Będą one dotyczyć sytuacji, w której właściciel bezpodstawnie zamykają firmę. Wtedy będzie mogła do niej wkroczyć odpowiednia administracja, która zapewni ciągłość funkcjonowania i zatrudnienia załogi.

Opublikowano już też wstępną listę 59 przedsiębiorstw, które mogą zostać przejęte. Są na niej m.in. Volkswagen, Apple, IKEA, Microsoft, IBM, Shell, McDonald’s, Porsche czy Toyota.

Do tej pory już ponad 330 zagranicznych firm zapowiedziało zawieszenie lub zakończenie prowadzenia swojej działalności w Rosji.

CNN

Poprzedni artykułMiliony Rosjan stracą pracę przez wojnę z Ukrainą
Następny artykułUOKiK apeluje do sprzedawców telewizorów