fbpx
sobota, 2 grudnia, 2023
Strona głównaŚwiatRosja przejmie majątki zagranicznych firm opuszczających kraj

Rosja przejmie majątki zagranicznych firm opuszczających kraj

Władimir Putin zapowiedział wprowadzenie „zewnętrznego zarządzania” aktywami zagranicznych firm, które wycofały się z prowadzenia działalności w Rosji po ataku przez ten kraj na Ukrainę.

Prezydent Rosji chce podjąć zdecydowane działania wobec majątku, pozostawionego przez przedsiębiorstwa zawieszające lub zamykające swoje firmy w Federacji Rosyjskiej. Podkreślił, że należy wprowadzić w nich „zewnętrzne zarządzanie” i przekazać osobom, które nadal chcą pracować.

Premier Rosji Michaił Miszustin oznajmił, że rząd pracuje już nad odpowiednimi przepisami. Będą one dotyczyć sytuacji, w której właściciel bezpodstawnie zamykają firmę. Wtedy będzie mogła do niej wkroczyć odpowiednia administracja, która zapewni ciągłość funkcjonowania i zatrudnienia załogi.

Opublikowano już też wstępną listę 59 przedsiębiorstw, które mogą zostać przejęte. Są na niej m.in. Volkswagen, Apple, IKEA, Microsoft, IBM, Shell, McDonald’s, Porsche czy Toyota.

Do tej pory już ponad 330 zagranicznych firm zapowiedziało zawieszenie lub zakończenie prowadzenia swojej działalności w Rosji.

CNN

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Amerykańsko-chińska odwilż. Na jak długo?

Przywódcy USA i Chin spotkali się w San Francisco, by rozmawiać o sytuacji międzynarodowej. Oba kraje borykają się z własnymi problemami w czasie, gdy w świecie przybywa punktów zapalnych. Dlatego dochodzi do chwilowego złagodzenia relacji amerykańsko-chińskich.
6 MIN CZYTANIA

Zmarł Henry Kissinger – ikona amerykańskiego realizmu

Były sekretarz stanu USA Henry Kissinger zmarł w wieku 100 lat w swoim domu w Connecticut. Był głównym amerykańskim dyplomatą i doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego za rządów Nixona i Forda. Realizował politykę odprężenia, która odmroziła stosunki ze Związkiem Radzieckim i Chinami.
2 MIN CZYTANIA

Singapur najdroższym miastem świata. W Azji ceny rosną wolniej

Singapur i Zurych to najdroższe miasta świata, za nimi są: Genewa, Nowy Jork i Hongkong – wynika z rankingu Economist Intelligence Unit (EIU). Agencja ostrzega, że światowy kryzys związany ze wzrostami kosztów życia jeszcze się nie skończył.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polska sztuczna inteligencja chce konkurować z ChatGPT

Instytucje naukowe ogłosiły powołanie konsorcjum, którego celem jest powstanie opartego na polskich treściach modelu językowego oraz inteligentnego asystenta na kształt Chat GPT czy Google Bard.
< 1 MIN CZYTANIA

InPost został sponsorem potężnego klubu piłkarskiego!

Firma InPost nawiązała partnerstwo z angielskim klubem Newcastle United, jedną z najpotężniejszych drużyn Premier League – najlepszej ligi piłkarskiej świata.
< 1 MIN CZYTANIA

Firmy chcą mieć pracowników w biurach, a ci wolą siedzieć w domach

Podczas gdy coraz więcej firm oczekuje od zatrudnionych osób obecności w biurach, to jednocześnie rośnie liczba pracowników domagających się większej elastyczności w tym względzie.
< 1 MIN CZYTANIA