fbpx
wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaŚwiatW Rosji brakuje jaj

W Rosji brakuje jaj

Władze w Moskwie podejmują specjalnie działania mające na celu obniżenie ceny jajek oraz zapewnienie ich dostaw do regionów kraju, gdzie ich zaczyna brakować.

Ceny jajek w Rosji wzrosły od początku tego roku o 42,4 proc., a w niektórych sklepach zaczyna ich brakować. Na targowiskach 10 jajek można kupić za 65 rubli (równowartość 2,85 złotego), podczas gdy w supermarketach cena dochodzi do 150 rubli (6,6 złotego). 

Dlatego rząd Federacji Rosyjskiej podjął decyzję o zwolnieniu z ceł importowych jaj sprowadzanych do kraju. Ulga ma trwać przez pierwsze sześć miesięcy przyszłego roku. Będzie dotyczyć towaru kupowanego z „zaprzyjaźnionych” krajów, które nie nałożyły sankcji na Moskwę po agresji tego kraju na Ukrainę. Władze zapowiadają ich sprowadzenie dodatkowo z Turcji. Ponadto trwają prace nad zakazem eksportu jaj z Rosji. 

Rocznie Rosja sprowadza 1,2 miliardy jajek. 

Putin przyznał się do porażki

O tym jak istotna jest kwestia rosnących cen jajek świadczy fakt, iż odniósł się do niej bezpośrednio Władimir Putin podczas dorocznej transmisji, gdzie odpowiadał na pytania dziennikarzy i mieszkańców całego kraju. Przyznał, że obecna sytuacja jest porażką rządu i jego administracja priorytetowo zajmie się jej rozwiązaniem w najbliższej przyszłości. 

Warto zwrócić uwagę, że znacznie, bo o prawie 30 proc., wzrosły też w ostatnim roku ceny drobiu w Rosji. Jest to efektem rosnących cen pasz, które są efektem ograniczeń w handlu z tym krajem przez państwa Zachodu po rozpoczęciu wojny na Ukrainie. 

Reuter, businessinsider.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA