Rosja i Algieria przygotowują się do podpisania nowej umowy dotyczącej dostaw broni dla afrykańskiego kraju.

O trwających rozmowach na temat kontraktu zbrojeniowego poinformował serwis Africa Intelligence oraz rosyjski portal RT.com.

Zgodnie z ujawnionymi informacjami Federacja Rosyjska ma zapewnić dostawy broni dla Algierii na 10 lat. Umowa będzie dotyczyć sprzętu o wartości 12-17 miliardów dolarów.

Kontrakt ma zapewnić afrykańskiemu państwu łodzie podwodne, nowoczesne myśliwce Su-57 oraz oparte o starszą konstrukcję Su-30 i bombowce Su-34. Algier wyraża też zainteresowanie systemami obrony przeciwlotniczej S-400, Viking i Antey-4000.

Rząd Algierii zapowiada zwiększenie przyszłorocznego budżetu wojskowego o 130 procent – do poziomu 22,6 miliarda dolarów. Żaden inny kraj na kontynencie nie przeznaczy na podobne cele większych środków. Jednocześnie Algieria jest trzecim na świecie partnerem Rosji pod względem wartości nabywanej tam broni.

W związku z powyższymi transakcjami grupa amerykańskich kongresmenów postulowała wprowadzenie sankcji na Algierię. Ich wejście w życie jest jednak mało prawdopodobne, ponieważ ten kraj jest ważnym dostawcą surowców energetycznych dla Unii Europejskiej.

english.aawsat.com, scfr.ir

Poprzedni artykułLewica przejmuje Amerykę Południową
Następny artykułElektrownię atomową wybudujemy za amerykańską pożyczkę