fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaŚwiatRosja sprzeda potężne ilości broni do… Afryki

Rosja sprzeda potężne ilości broni do… Afryki

Rosja i Algieria przygotowują się do podpisania nowej umowy dotyczącej dostaw broni dla afrykańskiego kraju.

O trwających rozmowach na temat kontraktu zbrojeniowego poinformował serwis Africa Intelligence oraz rosyjski portal RT.com.

Zgodnie z ujawnionymi informacjami Federacja Rosyjska ma zapewnić dostawy broni dla Algierii na 10 lat. Umowa będzie dotyczyć sprzętu o wartości 12-17 miliardów dolarów.

Kontrakt ma zapewnić afrykańskiemu państwu łodzie podwodne, nowoczesne myśliwce Su-57 oraz oparte o starszą konstrukcję Su-30 i bombowce Su-34. Algier wyraża też zainteresowanie systemami obrony przeciwlotniczej S-400, Viking i Antey-4000.

Rząd Algierii zapowiada zwiększenie przyszłorocznego budżetu wojskowego o 130 procent – do poziomu 22,6 miliarda dolarów. Żaden inny kraj na kontynencie nie przeznaczy na podobne cele większych środków. Jednocześnie Algieria jest trzecim na świecie partnerem Rosji pod względem wartości nabywanej tam broni.

W związku z powyższymi transakcjami grupa amerykańskich kongresmenów postulowała wprowadzenie sankcji na Algierię. Ich wejście w życie jest jednak mało prawdopodobne, ponieważ ten kraj jest ważnym dostawcą surowców energetycznych dla Unii Europejskiej.

english.aawsat.com, scfr.ir

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Uniokraci chcieliby wiedzieć o nas wszystko

Redakcja Wired (portalu o nowoczesnych technologiach) weszła w posiadanie dokumentu Rady Europejskiej – sondy skierowanej do państw członkowskich UE, czy chciałyby petryfikować prawo do odtajnienia prywatnych wiadomości w sieci. Celem ma być jakoby walka z pedofilią.
3 MIN CZYTANIA

Chiny rozwijają stację kosmiczną. Na pokładzie pierwszy cywilny astronauta

Chiny wysłały w kosmos trzech astronautów (tajkonautów) na swoją działającą już w pełni stację. W skład załogi po raz pierwszy wszedł cywilny astronauta – Gui Haichao, ekspert w dziedzinie ładunków.
< 1 MIN CZYTANIA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosja masowo kradnie i wywozi zboże z Ukrainy

Od rozpoczęcia inwazji w lutym ubiegłego roku, Rosja ukradła i wywiozła z terytorium Ukrainy 4 miliony ton zboża. Ukraina monitoruje, do jakich odbiorców jej zboże trafia.
< 1 MIN CZYTANIA

Niemcy będą zarabiać na naprawie ukraińskich czołgów

Niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall założył spółkę na Ukrainie, która będzie miała za zadanie naprawę już służących w tamtejszym wojsku czołgów oraz budowę nowych.
< 1 MIN CZYTANIA