fbpx
środa, 29 maja, 2024
Strona głównaŚwiatRosja sprzeda potężne ilości broni do… Afryki

Rosja sprzeda potężne ilości broni do… Afryki

Rosja i Algieria przygotowują się do podpisania nowej umowy dotyczącej dostaw broni dla afrykańskiego kraju.

O trwających rozmowach na temat kontraktu zbrojeniowego poinformował serwis Africa Intelligence oraz rosyjski portal RT.com.

Zgodnie z ujawnionymi informacjami Federacja Rosyjska ma zapewnić dostawy broni dla Algierii na 10 lat. Umowa będzie dotyczyć sprzętu o wartości 12-17 miliardów dolarów.

Kontrakt ma zapewnić afrykańskiemu państwu łodzie podwodne, nowoczesne myśliwce Su-57 oraz oparte o starszą konstrukcję Su-30 i bombowce Su-34. Algier wyraża też zainteresowanie systemami obrony przeciwlotniczej S-400, Viking i Antey-4000.

Rząd Algierii zapowiada zwiększenie przyszłorocznego budżetu wojskowego o 130 procent – do poziomu 22,6 miliarda dolarów. Żaden inny kraj na kontynencie nie przeznaczy na podobne cele większych środków. Jednocześnie Algieria jest trzecim na świecie partnerem Rosji pod względem wartości nabywanej tam broni.

W związku z powyższymi transakcjami grupa amerykańskich kongresmenów postulowała wprowadzenie sankcji na Algierię. Ich wejście w życie jest jednak mało prawdopodobne, ponieważ ten kraj jest ważnym dostawcą surowców energetycznych dla Unii Europejskiej.

english.aawsat.com, scfr.ir

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA