Moskwa zaproponowała krajom należącym do grupy BRICS rozszerzenie użycia walut narodowych oraz wzajemnego zintegrowania systemów płatniczych.

Rosyjski szef resortu finansów Anton Siluanow wziął udział w spotkaniu ministrów krajów BRICS, gdzie oprócz jego państwa byli też reprezentanci Brazylii, Chin, Indii i Republiki Południowej Afryki.

Przedstawiciel Moskwy zwrócił uwagę na znaczne pogorszenie się globalnej sytuacji gospodarczej, które ma być efektem sankcji nałożonych na jego kraj. Jego zdaniem ograniczenia wymierzone w Rosję niszczą fundamenty dotychczas obowiązującego międzynarodowego systemu monetarnego i finansowego opartego o dominację amerykańskiego dolara.

Dlatego jego zdaniem należy przyśpieszyć procesy większego wykorzystania własnych walut w rozliczeniach handlu między państwami BRICS, a także synchronizacji systemów płatniczych oraz stworzenie własnej agencji ratingowej.

Władze Rosji utrzymują, że obecni na spotkaniu przedstawiciele innych krajów potwierdzili znacznie wzajemnej współpracy w działaniach na rzecz ustabilizowania obecnej sytuacji gospodarczej.

Reuters

Poprzedni artykułSzwajcaria zamroziła potężne rosyjskie majątki
Następny artykułKolejne uderzenie w małe i średnie firmy