fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaŚwiatRosja stanie na czele gospodarek wschodzących?

Rosja stanie na czele gospodarek wschodzących?

Moskwa zaproponowała krajom należącym do grupy BRICS rozszerzenie użycia walut narodowych oraz wzajemnego zintegrowania systemów płatniczych.

Rosyjski szef resortu finansów Anton Siluanow wziął udział w spotkaniu ministrów krajów BRICS, gdzie oprócz jego państwa byli też reprezentanci Brazylii, Chin, Indii i Republiki Południowej Afryki.

Przedstawiciel Moskwy zwrócił uwagę na znaczne pogorszenie się globalnej sytuacji gospodarczej, które ma być efektem sankcji nałożonych na jego kraj. Jego zdaniem ograniczenia wymierzone w Rosję niszczą fundamenty dotychczas obowiązującego międzynarodowego systemu monetarnego i finansowego opartego o dominację amerykańskiego dolara.

Dlatego jego zdaniem należy przyśpieszyć procesy większego wykorzystania własnych walut w rozliczeniach handlu między państwami BRICS, a także synchronizacji systemów płatniczych oraz stworzenie własnej agencji ratingowej.

Władze Rosji utrzymują, że obecni na spotkaniu przedstawiciele innych krajów potwierdzili znacznie wzajemnej współpracy w działaniach na rzecz ustabilizowania obecnej sytuacji gospodarczej.

Reuters

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Unia rozmawia z Chinami. Pierwszy bezpośredni szczyt od 4 lat

Chiny i Unia Europejska zgodziły się, że ich stosunki handlowe powinny być bardziej zrównoważone, ale nie dały żadnych sygnałów, że uda się rozwiązać różnice w szeregu kwestii. Unijni przedstawiciele – szefowa KE Ursula von der Leyen i szef RE Charles Michel spotkali się w Pekinie z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem i premierem Li Qiangiem.
3 MIN CZYTANIA

Unijny zamach na kawę

W wyniku unijnych regulacji dotyczących wylesionych terenów w Unii Europejskiej już w 2025 r. może zabraknąć nie tylko kawy, ale także oleju palmowego oraz kakao.
2 MIN CZYTANIA

Republikanie blokują pakiet pomocy dla Ukrainy

Republikanie w amerykańskim Senacie zablokowali przyjęcie ustawy pomocowej dla Ukrainy po tym, gdy nie uzyskali w zamian zapewnienia odpowiednich funduszy na wsparcia granicy z Meksykiem. Pakiet o wartości 110 mld dolarów obejmował 61 mld dolarów dla Ukrainy, a także fundusze dla Izraela i pomoc dla Gazy.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska za radykalnym zwiększeniem produkcji energii atomowej

Polska znalazła się w grupie ponad 20 państw biorących udział w dubajskim szczycie klimatycznym COP28, które zobowiązały się do potrojenia zdolności do produkcji energii nuklearnej.
< 1 MIN CZYTANIA

Będzie można kupić samochód na Amazonie

Już w przyszłym roku amerykańscy użytkownicy zainteresowani kupnem samochodu będą mogli skonfigurować, zamówić i opłacić całą transakcję bezpośrednio na Amazonie.
< 1 MIN CZYTANIA