fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaEnergetykaRosja szantażuje Europę odcięciem dostaw gazu w przypadku nałożenia embarga na ropę

Rosja szantażuje Europę odcięciem dostaw gazu w przypadku nałożenia embarga na ropę

Rosja zapowiedziała, że może zamknąć swój główny gazociąg do Niemiec, jeśli Zachód wprowadzi zakaz importu rosyjskiej ropy. Rosyjski wicepremier Alexander Novak powiedział, że „zakaz na rosyjską ropę doprowadziłoby do katastrofalnych konsekwencji dla rynku światowego, powodując ponad dwukrotny wzrost cen do 300 dolarów za baryłkę”.

W przemówieniu w rosyjskiej telewizji państwowej Novak powiedział, że „niemożliwe byłoby szybkie znalezienie zamiennika rosyjskiej ropy na rynku europejskim”. Jego zdaniem zajmie to lata i nadal będzie znacznie droższa dla europejskich konsumentów. Ostatecznie oni ucierpią najbardziej” – powiedział.

Wskazując na lutową decyzję Niemiec o zamrożeniu certyfikacji Nord Stream 2 dodał, że embargo na ropę może wywołać rosyjski odwet. „Mamy pełne prawo do podjęcia odpowiedniej decyzji i nałożenia embarga na pompowanie gazu przez [istniejący] gazociąg Nord Stream 1” – powiedział.

Zachód wraz z sojusznikami bada możliwości wprowadzenia zachodniego embarga na rosyjską ropę w odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę, ale pomimo nacisków ze strony USA taki zakaz jest mało prawdopodobny, m.in. Niemcy i Holandia sprzeciwiają się tym planom.

UE importuje obecnie około 40 proc. swojego gazu i 30 proc. ropy z Rosji i nie posiada łatwych substytutów w przypadku przerwania rosyjskich dostaw. Eksperci wskazują, że zastąpienie dostaw ropy jest dużym wyzwaniem, ale jest łatwiejsze od zastąpienia dostaw gazu, który jest transportowany przeważnie rurociągami z kraju do kraju i handel nim jest mniej swobodny.

Powołując się na nieznane źródła, agencja informacyjna Reuters poinformowała, że USA mogą być skłonne do wprowadzenia embarga bez swoich sojuszników, tylko (około 3 proc. ropy pochodzi tam z Rosji).

Rosja wciąż codziennie zarabia ogromne sumy na sprzedaży ropy i gazu do Europy, co pomaga jej finansować wojnę. Kraj ten jest drugim co do wielkości producentem gazu i trzecim co do wielkości eksporterem ropy naftowej na świecie, a jakikolwiek ruch wprowadzający sankcje na jej przemysł energetyczny poważnie zaszkodziłby jej gospodarce.

Cena ropy na rynkach osiąga najwyższy poziom od 14 lat, a cena niklu na brytyjskiej giełdzie wzrosła dwukrotnie, co spowodowało nawet zawieszenie jej notowań. Rosja odpowiada za 10 proc. światowych dostaw niklu, który używany jest do produkcji akumulatorów samochodów elektrycznych i stali nierdzewnej.

BBC/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czy TK uchroni domy, szkoły i szpitale przed Brukselą?

Zarząd Elektrociepłowni Będzin ma nadzieję, że Trybunał Konstytucyjny uratuje spółkę przed unijnymi karami nałożonym przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach. W przeciwnym razie sytuacja finansowa spółki będzie bardzo trudna.
2 MIN CZYTANIA

Gigantyczna eurokara dla elektrociepłowni!

Niemal ćwierć miliarda złotych kary dostała elektrociepłownia Będzin (woj. śląskie), która na czas nie rozliczyła absurdalnych uprawnień do emisji dwutlenku węgla.
2 MIN CZYTANIA

Azja szybciej niż Zachód zwiększa udział OZE w miksie energetycznym

Od 2015 r. Azja szybciej niż Ameryka Północna i Europa zwiększyła produkcję czystej energii elektrycznej i ograniczyła wykorzystanie paliw kopalnych – wynika z danych przeanalizowanych przez Agencję Reutera. Mimo tego Zachód naciska na kraje azjatyckie, by ograniczyły prywatne finansowanie energetyki węglowej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia rozmawia z Chinami. Pierwszy bezpośredni szczyt od 4 lat

Chiny i Unia Europejska zgodziły się, że ich stosunki handlowe powinny być bardziej zrównoważone, ale nie dały żadnych sygnałów, że uda się rozwiązać różnice w szeregu kwestii. Unijni przedstawiciele – szefowa KE Ursula von der Leyen i szef RE Charles Michel spotkali się w Pekinie z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem i premierem Li Qiangiem.
3 MIN CZYTANIA

Republikanie blokują pakiet pomocy dla Ukrainy

Republikanie w amerykańskim Senacie zablokowali przyjęcie ustawy pomocowej dla Ukrainy po tym, gdy nie uzyskali w zamian zapewnienia odpowiednich funduszy na wsparcia granicy z Meksykiem. Pakiet o wartości 110 mld dolarów obejmował 61 mld dolarów dla Ukrainy, a także fundusze dla Izraela i pomoc dla Gazy.
2 MIN CZYTANIA

Polskie nastolatki coraz słabsze w matematyce i rozumieniu tekstu

Polskie nastolatki osiągają coraz gorsze wyniki w matematyce i w rozumieniu tekstu – wynika z badania OECD. Polska młodzież jest w grupie krajów o największym spadku poziomu wiedzy. Choć wciąż są powyżej unijnej średniej, wypadli z grona europejskich liderów. Tym, co szczególnie niepokoi, jest rosnący odsetek nastolatków, którym brakuje umiejętności czytania ze zrozumieniem.
3 MIN CZYTANIA