fbpx
czwartek, 1 czerwca, 2023
Strona głównaŚwiatRosja szuka sojuszy gdzie tylko może. Nawet w… Korei Północnej

Rosja szuka sojuszy gdzie tylko może. Nawet w… Korei Północnej

Zmagająca się z sankcjami gospodarczymi Federacja Rosyjska odnawia swoje relacje i współpracę z państwem rządzonym przez Kim Dzong Una.

Władze USA opublikowały komunikat, w którym informują, iż uzyskały wiedzę o sprzedaży  przez Koreę Północną pocisków artyleryjskich do Rosji. Mają one być wykorzystane podczas działań wojennych prowadzonych przez Moskwę na Ukrainie.

W ostatnich dniach zauważone zostały transporty z Korei Północnej do Rosji przez jedyne lądowe połączenie między tymi państwami, czyli Most Przyjaźni Tumangang. Były to pierwsze dostawy między tymi krajami po całkowitym wstrzymaniu połączeń w momencie wybuchu pandemii COVID-19 na początku 2020 roku. Oficjalne rosyjskie media podały, że w transportach znajdowały się konie. Niebawem mają pojawić się kolejne kursy z dostawami leków.

Moskwa wcześniej informowała, że rozważa sprowadzenie do Rosji robotników z Korei Północnej. Mieliby oni odbudować zniszczenia na zajętych przez Federację Rosyjską terenach Ukrainy. Rząd w Pjongjangu był jednym z nielicznych, który uznał niepodległość separatystycznych republik w Donbasie i Ługańsku.

Kilka miesięcy temu Rosja sprzeciwiła się w ONZ kolejnym sankcjom nakładanym na Koreę Północną, które proponowały Stany Zjednoczone.

Reuters

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Unia Europejska buduje flotę samolotów strażackich

Przed tegorocznym sezonem pożarów lasów Komisja Europejska podjęła decyzję o budowie – w ciągu najbliższych kilku lat – własnej floty samolotów przeciwpożarowych. Miałaby ona być finansowana z unijnego budżetu.
2 MIN CZYTANIA

Uniokraci chcieliby wiedzieć o nas wszystko

Redakcja Wired (portalu o nowoczesnych technologiach) weszła w posiadanie dokumentu Rady Europejskiej – sondy skierowanej do państw członkowskich UE, czy chciałyby petryfikować prawo do odtajnienia prywatnych wiadomości w sieci. Celem ma być jakoby walka z pedofilią.
3 MIN CZYTANIA

Chiny rozwijają stację kosmiczną. Na pokładzie pierwszy cywilny astronauta

Chiny wysłały w kosmos trzech astronautów (tajkonautów) na swoją działającą już w pełni stację. W skład załogi po raz pierwszy wszedł cywilny astronauta – Gui Haichao, ekspert w dziedzinie ładunków.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska kupi setki milionów szczepionek na COVID-19

Mimo renegocjacji kontraktu z 2021 roku na dostawy szczepionek przeciwko COVID-19 od firmy Pfizer/BioNTech, Komisja Europejska i tak kupi setki milionów preparatów.
< 1 MIN CZYTANIA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosja masowo kradnie i wywozi zboże z Ukrainy

Od rozpoczęcia inwazji w lutym ubiegłego roku, Rosja ukradła i wywiozła z terytorium Ukrainy 4 miliony ton zboża. Ukraina monitoruje, do jakich odbiorców jej zboże trafia.
< 1 MIN CZYTANIA