Władze Rosji oznajmiły, że opłaty za cła realizowane w ramach Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej będą wykonywane w rublach.

Informację taką podał Maxim Reshetnikov, rosyjski minister gospodarki. Dotychczas opłaty i rozliczenia za cła krajów należących do Unii były rozliczane w dolarach. Teraz mają być realizowane w rublach. Polityk podkreśla, że jest to początek tworzenia wspólnej strefy rublowej.

Ponadto Euroazjatycka Unia Gospodarcza podjęła decyzję o likwidacji ceł za 458 importowanych produktów, głównie żywnościowych, przemysłowych i chemicznych. Ma to się przełożyć na oszczędności dla importerów – i finalnie konsumentów – o wartości  500 milionów dolarów. Celem tych działań jest zmniejszenie presji cenowej.

Co ciekawe informacji tych nie potwierdzają władze Kazachstanu, też należącego do Unii. Astana utrzymuje, że rubel został wprowadzony do wzajemnych rozliczeń, ale tylko z Rosją i Białorusią. Z pozostałymi członkami tej organizacji (Armenia i Kirgistan) będą one realizowane nadal w amerykańskich dolarach.

rferl.org, einnews.com

Poprzedni artykułMorawiecki apeluje do Komisji Europejskiej w sprawie Rosji
Następny artykułIle wydamy na pomoc uchodźcom?