fbpx
sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaBiznesRosja tworzy strefę rubla

Rosja tworzy strefę rubla

Władze Rosji oznajmiły, że opłaty za cła realizowane w ramach Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej będą wykonywane w rublach.

Informację taką podał Maxim Reshetnikov, rosyjski minister gospodarki. Dotychczas opłaty i rozliczenia za cła krajów należących do Unii były rozliczane w dolarach. Teraz mają być realizowane w rublach. Polityk podkreśla, że jest to początek tworzenia wspólnej strefy rublowej.

Ponadto Euroazjatycka Unia Gospodarcza podjęła decyzję o likwidacji ceł za 458 importowanych produktów, głównie żywnościowych, przemysłowych i chemicznych. Ma to się przełożyć na oszczędności dla importerów – i finalnie konsumentów – o wartości  500 milionów dolarów. Celem tych działań jest zmniejszenie presji cenowej.

Co ciekawe informacji tych nie potwierdzają władze Kazachstanu, też należącego do Unii. Astana utrzymuje, że rubel został wprowadzony do wzajemnych rozliczeń, ale tylko z Rosją i Białorusią. Z pozostałymi członkami tej organizacji (Armenia i Kirgistan) będą one realizowane nadal w amerykańskich dolarach.

rferl.org, einnews.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA