fbpx
wtorek, 23 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesRosja tworzy strefę rubla

Rosja tworzy strefę rubla

Władze Rosji oznajmiły, że opłaty za cła realizowane w ramach Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej będą wykonywane w rublach.

Informację taką podał Maxim Reshetnikov, rosyjski minister gospodarki. Dotychczas opłaty i rozliczenia za cła krajów należących do Unii były rozliczane w dolarach. Teraz mają być realizowane w rublach. Polityk podkreśla, że jest to początek tworzenia wspólnej strefy rublowej.

Ponadto Euroazjatycka Unia Gospodarcza podjęła decyzję o likwidacji ceł za 458 importowanych produktów, głównie żywnościowych, przemysłowych i chemicznych. Ma to się przełożyć na oszczędności dla importerów – i finalnie konsumentów – o wartości  500 milionów dolarów. Celem tych działań jest zmniejszenie presji cenowej.

Co ciekawe informacji tych nie potwierdzają władze Kazachstanu, też należącego do Unii. Astana utrzymuje, że rubel został wprowadzony do wzajemnych rozliczeń, ale tylko z Rosją i Białorusią. Z pozostałymi członkami tej organizacji (Armenia i Kirgistan) będą one realizowane nadal w amerykańskich dolarach.

rferl.org, einnews.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Pierwszy polski fundusz REIT zadebiutuje na Głównym Rynku GPW

Mount Globalny Rynku Nieruchomości FIZ – to nazwa polskiego funduszu aktywnie inwestującego w nieruchomości typu REIT, który w poniedziałek 22 kwietnia stanie się 412. podmiotem notowanym na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
2 MIN CZYTANIA

Branża IT redukuje zatrudnienie i zwiększa długi

O 1/3 wzrosło w ciągu dwóch lat zadłużenie branży IT – wynika z najnowszych danych Krajowego Rejestru Długów. Sektor „skazany na rozwój” powoli zaczyna być ofiarą własnego sukcesu. Jego długi wynoszą obecnie 264 mln zł, ale jeszcze więcej, bo prawie 400 mln zł, firmy informatyczne muszą odzyskać od swoich klientów.
4 MIN CZYTANIA

Nadchodzą jeszcze trudniejsze czasy dla małych sklepów. Ich liczba systematycznie maleje

Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA