Władimir Putin wziął udział w otwarciu nowych złóż gazu ziemnego, z których gaz ma być przeznaczony na eksport do Chin.

Federacja Rosyjska rozpoczęła przesył gazu ze złóż Kowykta. Ich zasoby szacuje się na 1,8 bln metrów sześciennych i są to największe złoża na wschodzie kraju. Trafią one przez gazociąg Siła Syberii do Chin.

Jest to element rosyjskiej strategii polegającej na zwiększeniu zaangażowania w gazowe interesy na wschodzie kraju. Działania te zostały zintensyfikowane po uruchomieniu kolejnych ograniczeń na rosyjskie dostawy ze strony państw Unii Europejskiej.

Zdaniem Putina eksploatacja Kowykta będzie „znaczącym wydarzeniem” dla energetyki i gospodarki całej Rosji. Zgodnie z przedstawionym przez niego planem, do 2030 roku jego kraj będzie sprzedawał Chinom 88 mld metrów sześciennych gazu rocznie. Dla porównania, cała Unia Europejska sprowadziła z Federacji Rosyjskiej 155 mld metrów sześciennych gazu w 2021 roku.

Funkcjonująca od trzech lat Siła Syberii w poprzednim roku dostarczyła Państwu Środka 16,5 mld metrów sześciennych gazu. Kolejny, otwarty w lutym gazociąg złóż na Sachalinie zapewnia następne 10 mld metrów sześciennych surowca. Obecnie planowane jest uruchomienie jeszcze jednej rury o nazwie Siła Syberii 2. Ma ona zapewnić możliwość dostaw 50 mld metrów sześciennych gazu rocznie.

Reuter, iea.org

Poprzedni artykułNie tylko Netflix, mamy też… Katoflix [NASZ WYWIAD Z BRATEM LESZKIEM SZURĄ SDS]
Następny artykułKanada chce przekazać Ukrainie majątek rosyjskiego miliardera