fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaEnergetykaRosja uruchamia potężne pola gazowe, aby zaopatrzyć Chiny

Rosja uruchamia potężne pola gazowe, aby zaopatrzyć Chiny

Władimir Putin wziął udział w otwarciu nowych złóż gazu ziemnego, z których gaz ma być przeznaczony na eksport do Chin.

Federacja Rosyjska rozpoczęła przesył gazu ze złóż Kowykta. Ich zasoby szacuje się na 1,8 bln metrów sześciennych i są to największe złoża na wschodzie kraju. Trafią one przez gazociąg Siła Syberii do Chin.

Jest to element rosyjskiej strategii polegającej na zwiększeniu zaangażowania w gazowe interesy na wschodzie kraju. Działania te zostały zintensyfikowane po uruchomieniu kolejnych ograniczeń na rosyjskie dostawy ze strony państw Unii Europejskiej.

Zdaniem Putina eksploatacja Kowykta będzie „znaczącym wydarzeniem” dla energetyki i gospodarki całej Rosji. Zgodnie z przedstawionym przez niego planem, do 2030 roku jego kraj będzie sprzedawał Chinom 88 mld metrów sześciennych gazu rocznie. Dla porównania, cała Unia Europejska sprowadziła z Federacji Rosyjskiej 155 mld metrów sześciennych gazu w 2021 roku.

Funkcjonująca od trzech lat Siła Syberii w poprzednim roku dostarczyła Państwu Środka 16,5 mld metrów sześciennych gazu. Kolejny, otwarty w lutym gazociąg złóż na Sachalinie zapewnia następne 10 mld metrów sześciennych surowca. Obecnie planowane jest uruchomienie jeszcze jednej rury o nazwie Siła Syberii 2. Ma ona zapewnić możliwość dostaw 50 mld metrów sześciennych gazu rocznie.

Reuter, iea.org

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

Czy węgiel pozostanie w złożu?

Związkowcy sprzeciwiają się unijnej polityce energetyczno-klimatycznej, której rezultatem będzie zmniejszanie wydobycia węgla (w tym przypadku brunatnego) oraz redukcja zatrudnienia.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA