fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaFinanseRosja wydała już grube miliardy na wojnę na Ukrainie

Rosja wydała już grube miliardy na wojnę na Ukrainie

Półtora roku prowadzenia działań zbrojnych na Ukrainie miało kosztować Federację Rosyjską astronomiczną kwotę równowartą ponad 167 mld dolarów.

Szacunki na temat wydatków Rosji na wojnę opublikowało ukraińskie wydanie „Forbesa” opierając się na danych Sił Zbrojnych Ukrainy. Zgodnie z nimi przez pierwsze 18 miesięcy trwania konfliktu (między 24 lutego 2022 a 24 sierpnia 2023) Moskwa przeznaczyła na działania zbrojne równowartość 167,3 mld dolarów. Jest to kwota większa niż np. wszystkie zaplanowane na obecny rok wydatki budżetu Polski. 

Z tej kwoty 51,3 mld dolarów pochłonęło prowadzenie działań wojennych. Na wynagrodzenia zostało przeznaczone 35,1 mld dolarów, a na odszkodowania dla rodzin poległych żołnierzy – 25,6 mld dolarów. 34 mld dolarów dolarów to cena zniszczonego sprzętu. 

Żołnierze zarabiają coraz mniej

Od rozpoczęcia wojny Rosja musi mierzyć się też z dewaluacją swojej waluty. Kwoty wypłacane w rublach znacznie straciły na swojej wartości w ostatnich miesiącach. Oznacza to, że średnie dzienne wynagrodzenie rosyjskich żołnierzy wynosi obecnie równowartość 120 dolarów, podczas gdy rok temu było to 200 dolarów. 

Uwzględniając aktualny kurs rubla odszkodowanie dla rodzin zmarłych żołnierzy sięga teraz 65 tys. dolarów (wobec 110 tys. rok temu), a dla rannych – 27 tys. dolarów (rok temu było to 45 tys.). 

Systematycznie spadają wydatki Rosji na amunicję. O ile w ubiegłym roku artyleria zużywała średnio 50 tys. pocisków dziennie, to w obecnym „tylko” 10 tys. 

Tegoroczny budżet Federacji Rosyjskiej zakłada, że 33 proc. z jego wydatków zostanie przeznaczone na armię. 

forbes.ua

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Przy niepełnym wymiarze czasu pracy nadgodziny należą się szybciej

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że pracodawca nie może płacić za nadgodziny osobom zatrudnionym na część etatu tak jak osobom na pełnym etacie, czyli dopiero, gdy przepracują osiem godzin.
3 MIN CZYTANIA

Polski system finansowy jest stabilny

Narodowy Bank Polski przeanalizował krajowy system finansowy i ocenił, że jest on stabilny, a bilans ryzyka ulega polepszeniu.
2 MIN CZYTANIA

Banki w Polsce z optymizmem patrzą w przyszłość

Banki w Polsce spodziewają się wzrostu popytu na kredyty w ciągu najbliższego półrocza i są w tym względzie większymi optymistami niż banki w regionie.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Pomoc dla Ukrainy spadła o 90 procent

Ostatnie miesiące przyniosły radykalny spadek dynamiki wzrostu wartości międzynarodowego wsparcia przekazywanego dla toczącej wojnę Ukrainy.
< 1 MIN CZYTANIA

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska za radykalnym zwiększeniem produkcji energii atomowej

Polska znalazła się w grupie ponad 20 państw biorących udział w dubajskim szczycie klimatycznym COP28, które zobowiązały się do potrojenia zdolności do produkcji energii nuklearnej.
< 1 MIN CZYTANIA