fbpx
piątek, 12 lipca, 2024
Strona głównaFinanseRosja wydała już grube miliardy na wojnę na Ukrainie

Rosja wydała już grube miliardy na wojnę na Ukrainie

Półtora roku prowadzenia działań zbrojnych na Ukrainie miało kosztować Federację Rosyjską astronomiczną kwotę równowartą ponad 167 mld dolarów.

Szacunki na temat wydatków Rosji na wojnę opublikowało ukraińskie wydanie „Forbesa” opierając się na danych Sił Zbrojnych Ukrainy. Zgodnie z nimi przez pierwsze 18 miesięcy trwania konfliktu (między 24 lutego 2022 a 24 sierpnia 2023) Moskwa przeznaczyła na działania zbrojne równowartość 167,3 mld dolarów. Jest to kwota większa niż np. wszystkie zaplanowane na obecny rok wydatki budżetu Polski. 

Z tej kwoty 51,3 mld dolarów pochłonęło prowadzenie działań wojennych. Na wynagrodzenia zostało przeznaczone 35,1 mld dolarów, a na odszkodowania dla rodzin poległych żołnierzy – 25,6 mld dolarów. 34 mld dolarów dolarów to cena zniszczonego sprzętu. 

Żołnierze zarabiają coraz mniej

Od rozpoczęcia wojny Rosja musi mierzyć się też z dewaluacją swojej waluty. Kwoty wypłacane w rublach znacznie straciły na swojej wartości w ostatnich miesiącach. Oznacza to, że średnie dzienne wynagrodzenie rosyjskich żołnierzy wynosi obecnie równowartość 120 dolarów, podczas gdy rok temu było to 200 dolarów. 

Uwzględniając aktualny kurs rubla odszkodowanie dla rodzin zmarłych żołnierzy sięga teraz 65 tys. dolarów (wobec 110 tys. rok temu), a dla rannych – 27 tys. dolarów (rok temu było to 45 tys.). 

Systematycznie spadają wydatki Rosji na amunicję. O ile w ubiegłym roku artyleria zużywała średnio 50 tys. pocisków dziennie, to w obecnym „tylko” 10 tys. 

Tegoroczny budżet Federacji Rosyjskiej zakłada, że 33 proc. z jego wydatków zostanie przeznaczone na armię. 

forbes.ua

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rosną wynagrodzenia, ale i długi. Na ich spłatę trzeba pracować prawie cztery miesiące

Przeciętna pensja wzrosła o 11,3 proc. w ciągu roku i wynosi 5968 zł netto – wynika z danych GUS za kwiecień 2024 roku. To dobre informacje, ale niestety tracą na optymizmie w zestawieniu z zadłużeniem konsumentów, które również rośnie. Średni dług osoby wpisanej do Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej wynosi obecnie 21 940 zł, a więc o 13,9 proc. więcej niż jeszcze rok temu.
5 MIN CZYTANIA

Klauzule abuzywne w umowach z przedsiębiorcami? Dobra wiadomość dla jednoosobowych działalności gospodarczych

Konsumencka ochrona przedsiębiorców to temat, który zyskuje na znaczeniu w kontekście zmian legislacyjnych oraz rozwoju praktyk handlowych. Tradycyjnie, ochrona konsumentów dotyczyła jedynie osób fizycznych uczestniczących w obrocie prawnym w sposób niezwiązany bezpośrednio z ich działalnością gospodarczą. W ostatnich latach obserwuje się jednak tendencję do rozszerzania przepisów ochronnych również na przedsiębiorców – szczególnie tych niezrzeszonych w ramach rozbudowanych struktur spółkowych, którzy często znajdują się w gorszej pozycji negocjacyjnej w relacjach z większymi i wyspecjalizowanymi podmiotami.
5 MIN CZYTANIA

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA