fbpx
wtorek, 21 maja, 2024
Strona głównaŚwiatRosja wyprzedaje swoje rezerwy złota

Rosja wyprzedaje swoje rezerwy złota

Władze Rosji po raz pierwszy pokrywają braki w krajowym budżecie sprzedając majątek zgromadzony w Narodowym Funduszu Dobrobytu.

W styczniu rosyjskie ministerstwo finansów zdecydowało o sprzedaży 3,6 tony złota oraz 2,3 mld juanów. Łącznie pozyskano w ten sposób 38,5 mld rubli (521 mln dolarów).

Majątek ten był zgromadzony w Narodowym Funduszu Dobrobytu. Działająca od 2008 roku instytucja inwestuje środki zgromadzone ze sprzedaży paliw kopalnych, które docelowo mają trafić do Rosjan pobierających emeryturę.

Szacuje się, że obecnie w funduszu jest zgromadzony majątek o wartości 10,8 bln rubli (155,3 mld dolarów). W pierwszym miesiącu obecnego roku nastąpił spadek (o 46 proc.) wpływających do niego środków pochodzących ze sprzedaży ropy i gazu, w porównaniu do poprzedniego roku.

Pod względem łącznego stanu posiadania złota i rezerw walutowych Rosja zajmuje czwarte miejsce wśród wszystkich państw świata. Ich całkowita wartość sięga 582 mld dolarów.

Według danych za styczeń, wydatki krajowego budżetu Federacji Rosyjskiej wzrosły o 59 proc., a przychody spadły o 35 proc. względem analogicznego miesiąca rok wcześniej. Rosyjskie ministerstwo finansów uspokaja jednak, że tendencje te były uwzględnione w założeniach na obecny rok.

Forbes.ru russia-briefing.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA