Władze Rosji po raz pierwszy pokrywają braki w krajowym budżecie sprzedając majątek zgromadzony w Narodowym Funduszu Dobrobytu.

W styczniu rosyjskie ministerstwo finansów zdecydowało o sprzedaży 3,6 tony złota oraz 2,3 mld juanów. Łącznie pozyskano w ten sposób 38,5 mld rubli (521 mln dolarów).

Majątek ten był zgromadzony w Narodowym Funduszu Dobrobytu. Działająca od 2008 roku instytucja inwestuje środki zgromadzone ze sprzedaży paliw kopalnych, które docelowo mają trafić do Rosjan pobierających emeryturę.

Szacuje się, że obecnie w funduszu jest zgromadzony majątek o wartości 10,8 bln rubli (155,3 mld dolarów). W pierwszym miesiącu obecnego roku nastąpił spadek (o 46 proc.) wpływających do niego środków pochodzących ze sprzedaży ropy i gazu, w porównaniu do poprzedniego roku.

Pod względem łącznego stanu posiadania złota i rezerw walutowych Rosja zajmuje czwarte miejsce wśród wszystkich państw świata. Ich całkowita wartość sięga 582 mld dolarów.

Według danych za styczeń, wydatki krajowego budżetu Federacji Rosyjskiej wzrosły o 59 proc., a przychody spadły o 35 proc. względem analogicznego miesiąca rok wcześniej. Rosyjskie ministerstwo finansów uspokaja jednak, że tendencje te były uwzględnione w założeniach na obecny rok.

Forbes.ru russia-briefing.com

Poprzedni artykułUliczne zachowania w parlamencie francuskim
Następny artykułPolaków czeka nowy podatek