fbpx
sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaŚwiatRosja zadłużyła się na prawie 14 miliardów dolarów. W jeden dzień!

Rosja zadłużyła się na prawie 14 miliardów dolarów. W jeden dzień!

Według informacji podanych przez brytyjskie ministerstwo obrony, 16 listopada Federacja Rosyjska zaciągnęła największy w swojej historii dług w ciągu jednego dnia.

Informacje brytyjskiego wywiadu mówią, że Moskwie wystarczył jeden dzień na pożyczenie równowartości 13,6 mld dolarów. Środki te mają zostać przeznaczone głównie na prowadzenie działań wojennych na Ukrainie.

Londyn szacuje, że w przyszłym roku Federacja Rosyjska przeznaczy na wydatki związane z obronnością 5 bln rubli (84 mld dolarów), czyli o 40 proc. więcej niż prognozowano.

Od czerwca br. obowiązują amerykańskie sankcje, które zabraniają obywatelom i instytucjom z tego kraju kupowania zarówno nowych, jak i obecnych już na rynku rosyjskich obligacji.

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) szacuje, że w wyniku prowadzenia konfliktu na Ukrainie, globalna gospodarka nie wygeneruje produkcji o wartości 2,8 bln dolarów. Dodatkowo do światowego spowolnienia gospodarczego przyczyni się wzrost cen surowców i przerwanie łańcuchów dostaw, będące efektem zbrojnej agresji Rosji.

Kilka miesięcy temu rząd Ukrainy przedstawił szacunki, zgodnie z którymi odbudowa zniszczeń wojennych pochłonie co najmniej 750 mld dolarów.

businessinsider.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA