Według informacji podanych przez brytyjskie ministerstwo obrony, 16 listopada Federacja Rosyjska zaciągnęła największy w swojej historii dług w ciągu jednego dnia.

Informacje brytyjskiego wywiadu mówią, że Moskwie wystarczył jeden dzień na pożyczenie równowartości 13,6 mld dolarów. Środki te mają zostać przeznaczone głównie na prowadzenie działań wojennych na Ukrainie.

Londyn szacuje, że w przyszłym roku Federacja Rosyjska przeznaczy na wydatki związane z obronnością 5 bln rubli (84 mld dolarów), czyli o 40 proc. więcej niż prognozowano.

Od czerwca br. obowiązują amerykańskie sankcje, które zabraniają obywatelom i instytucjom z tego kraju kupowania zarówno nowych, jak i obecnych już na rynku rosyjskich obligacji.

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) szacuje, że w wyniku prowadzenia konfliktu na Ukrainie, globalna gospodarka nie wygeneruje produkcji o wartości 2,8 bln dolarów. Dodatkowo do światowego spowolnienia gospodarczego przyczyni się wzrost cen surowców i przerwanie łańcuchów dostaw, będące efektem zbrojnej agresji Rosji.

Kilka miesięcy temu rząd Ukrainy przedstawił szacunki, zgodnie z którymi odbudowa zniszczeń wojennych pochłonie co najmniej 750 mld dolarów.

businessinsider.com

Poprzedni artykułBRICS przyjmie nowych członków. Rosja i Chiny budują swój własny sojusz?
Następny artykułWęgry pod unijnym szantażem