fbpx
sobota, 10 czerwca, 2023
Strona głównaŚwiatRosja zadłużyła się na prawie 14 miliardów dolarów. W jeden dzień!

Rosja zadłużyła się na prawie 14 miliardów dolarów. W jeden dzień!

Według informacji podanych przez brytyjskie ministerstwo obrony, 16 listopada Federacja Rosyjska zaciągnęła największy w swojej historii dług w ciągu jednego dnia.

Informacje brytyjskiego wywiadu mówią, że Moskwie wystarczył jeden dzień na pożyczenie równowartości 13,6 mld dolarów. Środki te mają zostać przeznaczone głównie na prowadzenie działań wojennych na Ukrainie.

Londyn szacuje, że w przyszłym roku Federacja Rosyjska przeznaczy na wydatki związane z obronnością 5 bln rubli (84 mld dolarów), czyli o 40 proc. więcej niż prognozowano.

Od czerwca br. obowiązują amerykańskie sankcje, które zabraniają obywatelom i instytucjom z tego kraju kupowania zarówno nowych, jak i obecnych już na rynku rosyjskich obligacji.

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) szacuje, że w wyniku prowadzenia konfliktu na Ukrainie, globalna gospodarka nie wygeneruje produkcji o wartości 2,8 bln dolarów. Dodatkowo do światowego spowolnienia gospodarczego przyczyni się wzrost cen surowców i przerwanie łańcuchów dostaw, będące efektem zbrojnej agresji Rosji.

Kilka miesięcy temu rząd Ukrainy przedstawił szacunki, zgodnie z którymi odbudowa zniszczeń wojennych pochłonie co najmniej 750 mld dolarów.

businessinsider.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Naukowcy udowodnili, że lockdowny były nieskuteczne i zabójcze

Jeszcze w 2020 i 2021 roku pisaliśmy, że lockdowny i blokady nie zwalczą koronawirusa, ale za to wyrządzą ludziom i gospodarce niepowetowane szkody.
3 MIN CZYTANIA

Polska zyskuje na spadku niemieckiego importu z Chin

Polska jest czwartym krajem, z którego Niemcy sprowadzają obecnie najwięcej towarów – wynika z najnowszych danych niemieckiego urzędu statystycznego (Destatis).
2 MIN CZYTANIA

Zaskakująca popularność Erdoğana na terenach zniszczonych trzęsieniami ziemi

Minęła już krytyka tureckiego rządu za sposób, w jaki ten zareagował na katastrofę spowodowaną przez trzęsienia ziemi, które nawiedziły kraj w lutym bieżącego roku powodując śmierć 50 500 osób i przesiedlenie ponad dwóch milionów.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polska niewystarczająco chroni interesy finansowe Unii Europejskiej?

Komisja Europejska wezwała kilka krajów do przestrzegania przepisów dotyczących zwalczania, za pośrednictwem prawa karnego, nadużyć na szkodę interesów finansowych Unii.
2 MIN CZYTANIA

Potężny wzrost bezrobocia wśród chińskiej młodzieży

Bezrobocie wśród młodych mieszkańców największych chińskich miast jest czterokrotnie wyższe niż wśród wszystkich obywateli zdolnych do podjęcia pracy.
< 1 MIN CZYTANIA

Unia Europejska kupi setki milionów szczepionek na COVID-19

Mimo renegocjacji kontraktu z 2021 roku na dostawy szczepionek przeciwko COVID-19 od firmy Pfizer/BioNTech, Komisja Europejska i tak kupi setki milionów preparatów.
< 1 MIN CZYTANIA