fbpx
sobota, 2 marca, 2024
Strona głównaŚwiatRosja zajmie się złotem afrykańskiego państwa

Rosja zajmie się złotem afrykańskiego państwa

Rządząca w Mali junta wojskowa podpisała umowę, na mocy której Rosja wybuduje w tym afrykańskim kraju instalacje służące do rafinacji złota.

Rosjanie wybudują rafinerię złota w Bamako, stolicy Mali. Ma ona mieć możliwość przerobienia 200 ton złota rocznie, co uczyni ją największym tego typu obiektem w Afryce Zachodniej. 

W ubiegłym roku w Mali wyprodukowano 66,2 tony złota. 

Malijski minister finansów Alousseni Sanou wyraził aprobatę dla całego projektu stwierdzając, że wzmocni on możliwości nadzorowania i regulowania wszystkich etapów produkcji złota w kraju. 

W 2021 roku władzę w Mali, po kolejnym już zamachu stanu, przejęła junta wojskowa. Jej działania były wspierane przez rosyjskich najemników, którzy pierwotnie należeli do Grupy Wagnera. Pomagali oni w walce tamtejszej armii z bojownikami należącymi do islamistycznych bojówek.

Rosja mocno angażuje się w relacje z tym afrykańskim państwem. Obydwa kraje realizują już projekty energetyczne obejmujące rozwój zarówno odnawialnych, jak i nuklearnych jej źródeł.  

Jednocześnie swoje siły z Mali wycofała Francja. Stacjonowały one tam oraz zapewniały wsparcie i szkolenia malijskiej armii od czasu, gdy ten afrykański kraj uzyskał niepodległość na początku lat 60. XX wieku. 

Reuter, africanews.com

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Co nam mówią protesty rolników?

Rolnicy, przy wydatnym wsparciu myśliwych i górników, w ostatnich dniach zablokowali centrum Warszawy i wiele istotnych tras w całym kraju. To największy zryw środowiska w ostatnich latach i część ogólnoeuropejskiej serii manifestacji.
4 MIN CZYTANIA

Kiedy wreszcie skończymy z kosztowną blagą klimatyczną?

Do roku 2030 osiągnięcie tzw. celów zrównoważonego rozwoju, tak chętnie wiązanych z ocieplaniem się klimatu, będzie kosztować każdego mieszkańca w gospodarkach typu zachodniego nawet 2026 dolarów rocznie – oszacowała Konferencja ONZ ds. Handlu i Rozwoju.
2 MIN CZYTANIA

Rozporządzenie przyjęte – Bruksela głucha na postulaty rolników

Bruksela znów pokazała, że co innego mówi, a co innego robi. Mimo protestów rolników i hodowców z całej Europy przeciwko Zielonemu Paktowi i Agendzie 2030, Parlament Europejski przyjął rozporządzenie w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych, które może mieć katastrofalne skutki dla rolnictwa.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Włochy wyślą migrantów do… Albanii

Albański parlament zaakceptował porozumienie zakładające, że do kraju trafi rocznie kilkadziesiąt tysięcy migrantów, którzy pierwotnie chcieli dostać się do Włoch.
< 1 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje norweskich podatników utrzymanie Breivika w więzieniu?

Norwescy podatnicy już od 13 lat finansują komfortowe więzienie Andersa Breivika, który w 2011 roku zamordował 77 osób.
< 1 MIN CZYTANIA

Przychody Egiptu z Kanału Sueskiego spadły o połowę

Od kilku miesięcy statki płynące przez Morze Czerwone są narażone na ataki jemeńskich rebeliantów Huti, co prowadzi do wyboru przez nie innych tras podróży między Europą a Azją.
< 1 MIN CZYTANIA