fbpx
sobota, 10 czerwca, 2023
Strona głównaTransportRosja zamierza omijać unijne sankcje transportując ropę do Chin przez lody Arktyki

Rosja zamierza omijać unijne sankcje transportując ropę do Chin przez lody Arktyki

Rosyjskie władze zapowiadają zwiększenie liczby kursów statków przewożących surowce Północną Drogą Morską.

5 grudnia mają wejść w życie sankcje, które ograniczą możliwość zakupu i transferu rosyjskiej ropy naftowej przez terytorium krajów Unii Europejskiej. W związku z tym Moskwa szuka nowych dróg na eksport swoich surowców. Jedną z nich jest trasa prowadząca po wodach wzdłuż północnego wybrzeża Federacji Rosyjskiej.

Dotychczas UE była głównym rynkiem zbytu dla rosyjskiej ropy pozyskiwanej w rosyjskiej części Arktyki. Prace wydobywcze prowadzą tam Łukoil, Gazprom Nieft i Rosnieft.

Wicepremier Rosji Aleksander Nowak oznajmił, że należy przekierować dostawy tego surowca do Azji. Kluczową ścieżką transportu ma być właśnie Północna Droga Morska.

Szlak ten jest trudny w żegludze i tylko potężne jednostki są w stanie przebić się przez zalegający na nim lód.

W ostatnich tygodniach trasę tę pokonał rosyjski tankowiec Vasily Dinkov. Jednostka należy do rosyjskiego przedsiębiorstwa żeglugowego Sovcomflot i posiada najwyższą z dostępnych klas lodowych – Arc6, która pozwala na prowadzenie rejsów w najtrudniejszych warunkach. Mający 257 metrów długości tankowiec wypłynął z portu w Murmańsku 5 października. Następnie przez terminal naftowy Łukoilu w Varandey (na wysokości Nowej Ziemi) przebył trasę przez morza północy: Karalskie, Łaptiewów, Wschodniosyberyjskie i Czukockie. Finalnie pokonał trasę 11 tysięcy kilometrów i po prawie 1,5 miesiąca żeglugi dotarł do chińskiego portu Rizhao nad Morzem Żółtym.

Thebarentsobserve.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

LOT będzie promował kobiety

Polskie Linie Lotnicze LOT przystąpiły do międzynarodowego programu, którego celem jest zwiększenie obecności kobiet w lotnictwie.
2 MIN CZYTANIA

Polski rynek usług pocztowych rośnie

Wartość polskiego rynku usług pocztowych rośnie już kolejny rok z rzędu. Wszystko dzięki prężnie działającemu sektorowi e-commerce.
2 MIN CZYTANIA

Granica z Białorusią zamknięta dla TIR-ów

Polski rząd zdecydował o zamknięciu granicy z Białorusią dla białoruskich i rosyjskich ciężarówek oraz naczep.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polska niewystarczająco chroni interesy finansowe Unii Europejskiej?

Komisja Europejska wezwała kilka krajów do przestrzegania przepisów dotyczących zwalczania, za pośrednictwem prawa karnego, nadużyć na szkodę interesów finansowych Unii.
2 MIN CZYTANIA

Potężny wzrost bezrobocia wśród chińskiej młodzieży

Bezrobocie wśród młodych mieszkańców największych chińskich miast jest czterokrotnie wyższe niż wśród wszystkich obywateli zdolnych do podjęcia pracy.
< 1 MIN CZYTANIA

Unia Europejska kupi setki milionów szczepionek na COVID-19

Mimo renegocjacji kontraktu z 2021 roku na dostawy szczepionek przeciwko COVID-19 od firmy Pfizer/BioNTech, Komisja Europejska i tak kupi setki milionów preparatów.
< 1 MIN CZYTANIA