fbpx
środa, 22 stycznia, 2025
Strona głównaŚwiatRosja zarabia miliardy na handlu zbożem z okupowanych ziem

Rosja zarabia miliardy na handlu zbożem z okupowanych ziem

Rosja zbiła majątek na sprzedaży zboża, które zostało skonfiskowane ukraińskim rolnikom na terytoriach zajętych w wyniku trwającej od prawie dwóch lat wojny.

Do analizy tego, co się wydarzyło z plonami na okupowanych przez Rosję terytoriach Ukrainy wykorzystano zdjęcia satelitarne i system firmy OneSoil. Służy on do określenia areału zajmowanego przez uprawy i wielkości potencjalnych zbiorów. 

Głównymi roślinami podlegającymi monitoringowi były pszenica, słonecznik i kukurydza, których zbiory w latach 2022-2023 na zajętych przez Rosję terenach wyniosły 15 milionów ton. Dodatkowo znajdują się tam jeszcze uprawy jęczmienia i rzepaku, których nie uwzględniono w kalkulacji. 

Pod okupacją plony były mniejsze niż wcześniej, ponieważ działania wojenne zniszczyły infrastrukturę rolniczą, w tym głównie systemy irygacyjne zapewniające dostawy wody na pola. Ponadto Rosjanie wprowadzili zakaz zasiewu w niektórych regionach wysokich roślin, jak kukurydza czy słoneczniki, ponieważ mogły stanowić ukrycie dla nacierających wojsk Ukrainy. 

Rolnicy zostali zmuszeni do oddania okupantom nawet 70 proc. zbiorów, a za pozostałą część oferowano im ceny stanowiące zaledwie 10 proc. wartości detalicznej. 

Szacuje się, że Rosja mogła zarobić na zagrabionych plonach równowartość nawet 5 miliardów dolarów. Zostały one w znacznej części wyeksportowane z portów na Krymie, a ich miejscem przeznaczenia była głównie Turcja. 

euromaidanpress.com, texty.org.ua

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA