fbpx
czwartek, 28 marca, 2024
Strona głównaEnergetykaRosja zarobiła 158 mld euro na eksporcie surowców

Rosja zarobiła 158 mld euro na eksporcie surowców

W ciągu sześciu miesięcy po inwazji na Ukrainę na eksporcie surowców energetycznych Rosja zarobiła 158 mld euro, przy czym ponad połowa przypada na import do Unii Europejskiej, podał think tank Centrum Badań nad Energią i Czystym Powietrzem.

Jak czytamy na stronach Euractiv.com, w omawianym okresie Centrum Badań nad Energią i Czystym Powietrzem oszacowało, że ​​Unia Europejska była głównym importerem rosyjskich paliw kopalnych. Import do UE wyniósł 85,1 mld euro. Na drugim miejscu znalazły się Chiny z importem na poziomie 34,9 mld euro, a na trzecim Turcja z 10,7 mld euro. Wprawdzie Unia wstrzymała zakupy rosyjskiego węgla, ale jedynie stopniowo zakazuje rosyjskiej ropy naftowej i nie przyjęła żadnych limitów importu gazu ziemnego, od którego jest wysoce uzależniona.

„Gwałtowne ceny paliw kopalnych oznaczają, że obecne przychody Rosji znacznie przewyższają poziom z poprzednich lat, pomimo zmniejszenia tegorocznych wolumenów eksportu” – informuje organizacja z siedzibą w Finlandii. Ceny gazu ziemnego w Europie wzrosły ostatnio do rekordowych poziomów, ponieważ Rosja blokuje dostawy. Ceny ropy naftowej również podskoczyły po inwazji, chociaż od tamtej pory nieco się ustabilizowały. „Eksport paliw kopalnych wniósł około 43 mld euro do budżetu federalnego Rosji od początku inwazji, pomagając finansować zbrodnie wojenne na Ukrainie” – ocenia Centrum.

Po wejściu w życie zakazu rosyjski eksport węgla spadł do najniższego poziomu od początku wojny. Według think tanku z Finlandii Rosja nie znalazła innych nabywców, którzy zastąpiliby spadający popyt w UE. Jednocześnie Centrum wezwało do zaostrzenia i egzekwowania przepisów dotyczących eksportu rosyjskiej ropy naftowej, wzywając UE i Wielką Brytanię do wykorzystania ich przewagi w globalnej żegludze morskiej.

„UE musi zakazać wykorzystywania europejskich statków i portów do przesyłania rosyjskiej ropy do krajów trzecich, podczas gdy Wielka Brytania musi przestać pozwalać swojemu przemysłowi ubezpieczeniowemu na udział w tym handlu” – uważa Centrum Badań nad Energią i Czystym Powietrzem.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

ONZ potrzebował 18 lat, żeby zauważyć rolę energii atomowej

W Brukseli odbył się pierwszy w historii szczyt na temat rozwoju energii atomowej, którego celem było podkreślenie jej roli w realizacji celów zrównoważonego rozwoju.
< 1 MIN CZYTANIA

Przed nami gigantyczne braki prądu

Z najnowszej analizy PSE wynika, że ślepa realizacja przez kolejne rządy unijnej polityki likwidacji energetyki węglowej doprowadzi do gigantycznych braków energii elektrycznej w najbliższych latach.
2 MIN CZYTANIA

NIK: Niedoinwestowana sieć

Ponad połowa linii elektroenergetycznych w Polsce ma ponad 30 lat, co utrudnia przyłączanie do sieci odnawialnych źródeł energii.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Skandal w ministerstwie rozwoju

Konfederacja przedstawiła opinii publicznej niepokojące fakty dotyczące skandalicznej sytuacji w Ministerstwie Rozwoju i Technologii. Informacje posłów Michała Wawra i Bartłomieja Pejo ujawniły rażące naruszenia etyczne oraz konflikt interesów, których nie można bagatelizować.
< 1 MIN CZYTANIA

Reakcja NBP na wniosek o Trybunał Stanu dla prezesa

Narodowy Bank Polski zareagował oficjalnym oświadczeniem na złożenie politycznego wniosku o Trybunał Stanu dla prof. Adama Glapińskiego, prezesa NBP.
2 MIN CZYTANIA

Politycy szkodzą? Sami ich wybraliśmy!

Politycy cały czas nas oszukują, okłamują i okradają. Układają nam świat według własnego widzimisię, na naszą szkodę. Logika podpowiada, że politykom i urzędnikom należałoby odebrać wpływ na najważniejsze dziedziny życia gospodarczego i społecznego, a tymczasem Polacy chcą państwowej służby zdrowia czy państwowej edukacji.
6 MIN CZYTANIA